Medalierstwo można umieścić pomiędzy numizmatyką a złotnictwem i sztukami pięknymi. Forma medali ulega zmianie i wciąż jest poznawana i eksplorowana. Są to małe, okrągłe, wieloboczne dzieła sztuki, w niektórych wypadkach, jednostronne lub dwustronne. W sztuce obowiązywała zasada przejrzystości, jeśli chodzi o stosowanie symboli, powszechnie przyjętych i zrozumiałych dla szerokiego grona odbiorców. Medal powinien być o odpowiednich proporcjach tekstu do wyobrażeń plastycznych. Powinien także odzwierciedlać epokę lub też czas w jakiej powstał”.
Pierwszą moją myślą było pogrupowanie całego zestawu tematycznie – na co dzień stojącego na podłodze za łóżkiem tak aby w każdej chwili poszperać ręką i niekoniecznie wyciągnąć jakiś medal, który chciałem zobaczyć. I tak właśnie powstało coś co zwykła osoba może powiedzieć … medale. Zgadza się ale dla mnie ukazują wszystko co nawiązuje do straży pożarnej - herby: powiatu, miasta i województwa, loga Zawodowej, Zakładowej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej ….. postaci osób zasłużonych dla pożarnictwa, pomników i reliktów z tym związanych . Ten zbiór jest całą moją pasją kolekcjonerską i świadectwem tego, że warto zbierać „do szuflady”, warto ryzykować budowanie kolekcji, warto stworzony zbiór pokazać i podzielić się doświadczeniami. Wśród najróżniejszych sposobów komunikowania się człowiek od wszechczasów praktykuje sposób, który można najprościej nazwać prezentacją. Coś, co zebraliśmy, coś, co utworzyliśmy, coś, co pozostanie na zawsze w naszej dyspozycji , a na koniec coś co „mamy” , chcemy pokazać innym.. Zebrane przeze mnie medale to często dzieła okolicznościowe, które skłaniają do zastanowienia się i analizy pod kątem historycznym i kulturowym ale i ideowym, a przez to stały się świadectwem przemijania czasu i miejsca niejednokrotnie znikającego z naszego otoczenia a także przemian, które dokonują się na przestrzeni kolejnych lat oraz imprez z tym związanych.
Pokazany zbiór jest okazją do uporządkowania całej kolekcji pod kątem ekspozycji, a także szansą na dokładniejszy przegląd zgromadzonej wiedzy o tym co już się posiada , a i pozyskanie nowej w tej pięknej tematyce. Niezwykle cenny jest katalog kart szczegółowo opisujący każdy medal kolekcji. Jest on certyfikatem całego przedsięwzięcia i dokumentacją prezentacji. Kolekcja daje również okazję, by spotkać nie tylko podobnych sobie pasjonatów, ale i dotrzeć do osób, które z chęcią podejmą podobne wyzwanie. Jest to okoliczność, kiedy w możliwie atrakcyjny sposób możemy przekazać zgromadzoną wiedzę, włączając ją w możliwie jak najszerszy obieg począwszy od rodziny i znajomych, osób młodych od których słyszymy …
„ chciałbym zostać strażakiem” , do tych którzy już nimi zostali . Jednym słowem – zostaliśmy kolejnymi twórcami kultury. Ma to na celu „ przyciągnięcie oraz wciągnięcie i bycie w stworzonej tu historii ” tych, którzy zaryzykują chęć zapoznania się z nią.
Wystawa otwarta dnia: 9 stycznia 2017