Pruski patent oficerski -awans z second na premier lieutenant z 1 Brygady Artylerii. Wymiary dokumentu złożonego - 36,5cm x 22,5cm. Dokument czterostronicowy, opatrzony suchą pieczęcią kancelarii królewskiej. Wydany w 1840r. na papierze czerpanym.Papier bardzo dobrze chroniony przed kopiowaniem.Na ostatnim zdjęciu znaki wodne.Niestety na póżniejszych patentach znaki wodne już nie występują.Pierwotnie znaki wodne powstawały w trakcie ręcznego czerpania papieru, dzięki przymocowanym do sitasita prostym, linearnym wizerunkom wykonanym z cienkiego drutu. Warstwa papieru w tym miejscu była cieńsza i przy spoglądaniu pod światło rysunek był widoczny. Pierwszy znak wodny został użyty w Cremonie (Włochy) w 1271 roku, nieznacznie późniejsze znaki wodne pochodzą z włoskiejwłoskiej czerpalni w FabrianoFabriano z 1282 r. W PolscePolsce najdawniejszym znakiem jest podwójny krzyż z papierni w Prądniku Czerwonym (którą uruchomiono w 1493 roku) pod Krakowem z końca XVXV wieku.Początkowo znaki wodne stanowiły znak firmowy wytwórcy lub majstra, przedstawiały zwykle uproszczone, niewielkie wizerunki heraldyczneheraldyczne, inicjały, symbole religijne, umieszczane pośrodku jednego półarkusza papieru. Od XVIXVI w. zaczęły oznaczać także gatunek i format papieru, znaki stawały się bogatsze, większe i umieszczane bywały w kilku miejscach sita. Zaczęto także doceniać rolę znaku wodnego jako jednego z dowodów autentyczności dokumentu. W miarę rozwoju technologii papiernictwapapiernictwa, zaczęto stosować znaki tonowe, tworzące niekiedy skomplikowane przedstawienia plastyczne.
Awans z vicefeldwebla na second lieutenanta 74 Pułku Piechoty. Wymiary dokumentu złożonego - 36cm x 21,5cm. Dokument czterostronicowy, opatrzony suchą pieczęcią kancelarii królewskiej. Wydany 14 pażdziernika 1890r w Hannoverze.Materiał -papier kredowy.
Patent oficerski z 1895r. oficera Landwehry. Dokument czterostronny , opatrzony suchą pieczęcią kancelarii królewskiaj. Jest to mianowanie second lieutenanta na premier lieutenanta Wymiary dokumentu - 36cm x 21,4cm papier kredowy.
Awans podporucznika na porucznika kawalerii z siódmego regimentu Dragonów z Magdeburga.Dokument dwustronicowy opatrzony suchą pieczęcią kancelarii królewskiej oraz dodatkowo małą pieczęcią, niespotykaną na patentach piechoty itp.Nawet na dokumentach widać,że kawaleria zawsze była elitą.Wymiary patentu 21,5x35,5cm ,papier kredowy.
Patent oficerski na porucznika rezerwy Okręgu Landwehry Gorlitz - Zgorzelec. Wymiary dokumentu - 29,8cm x 28cm. Dokument jednostronicowy, opatrzony suchą pieczęcią kancelarii królewskiej. Wydany w 1918r w Cesarskiej Kwaterze Głównej.
Dokument z 1877 roku, powołujący kadeta do służby w stopniu chorążego w 55 Pułku Piechoty. Dokument podpisany przez Komendanta Szkoły Kadetów w Berlinie. Wymiary powiadomienia - 36,5cm x 22cm. Dokument w formie czterostronicowego listu .
Dyplom z 1918r. o mianowaniu podoficera urzędu dostaw 3 Korpusu Armijnego sierżantem. Dokument czterostronicowy. Wymiary dokumentu - 31,8cm x 20,8cm.Papier kredowy.
Awans unteroffiziera sapera-pioniera na feldfebla.Dwa miesiące przed końcem Reichswhry.Pionier Bataillion Riesa.Na uwagę zasługuje Adler,który powoli zamienia się w gapę.Wymiary dokumentu - 29,5cm x 21cm. papier kredowy.
Dyplom z 1939r. o mianowaniu starszego sierżanta z 255 batalionu saperów na sierżanta sztabowego. Wymiary dokumentu - 29,7cm x 21cm. Materiał-papier kredowy.255 batalion pionierów wchodził w skład 255 dywizji piechoty.Sformowana w Lobau 26 sierpnia 1939roku.
Mało jest w historii przypadków,aby awans na tak niski stopień oficerski podpisywał sam cesarz,ale w tym przypadku jest inaczej. Awansowany oficer był urzędnikiem wojskowym kancelarii cesarskiej i w dniu 17 maja 1910 otrzymał mianowanie z wojskowego asesora intendentury na wojskowego radcę intendentury.Przedstawiony dokument jest oryginalnym patentem oficerskim z 1912r. wystawionym dla oficera rezerwy z oryginalnym podpisem cesarza niemieckiego i króla pruskiego Wilhelma II. Dokument czterostronicowy (dwie strony zapisane, dwie czyste), opatrzony suchą pieczęcią króla pruskiego. Jest to mianowanie oberleutnanta 164 Pułku Piechoty na hauptmanna rezerwy piechoty. Wymiary dokumentu - 35,7cm x 21,5cm, papier kredowy.