Elektrowozy w polskim medalierstwie
Z technicznego punktu widzenia na kolejach konwencjonalnych istnieją trzy rodzaje trakcji (czyli rodzaje napędu pojazdów kolejowych): trakcja parowa, elektryczna i spalinowa. Z blisko dwustuletniego funkcjonowania kolei ponad wiek królowała trakcja parowa. Następne półwiecze to dominacja pary przy rodzących się napędach elektrycznym i spalinowym. Dopiero ostatnie pół wieku to zanik trakcji parowej i rozkwit elektrycznej wspomaganej pojazdami spalinowymi.
Za ojców napędu elektrycznego należy uznać niemieckiego wynalazcę E. Siemensa oraz inżynierów amerykańskich. Trakcję elektryczną stosowano na początku (oprócz tramwajów, kolei miejskich, metra) na kolejach górskich. Pierwsze elektryfikacje na linach dalekobieżnych nastąpiły po pierwszej wojnie światowej. W okresie międzywojennym powstały duże kolejowe systemy elektryczne w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, USA. W Polsce pierwszym odcinkiem kolejowym który zelektryfikowano to linia średnicowa w Warszawie - było to konieczne ze względu zadymianie tunelu przez parowozy. W latach 1936-37 przedłużono zelektryfikowane odcinki do Mińska Maz., Otwocka, Ożarowa, Żyrardowa i Pruszkowa.
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem trakcji elektrycznej jest lokomotywa z takim napędem czyli elektrowóz. Ta wystawa prezentuje wizerunki lokomotyw elektrycznych - elektrowozów upamiętnionych na polskich medalach i plakietkach okolicznościowych.