Ułanka należała do ułana Frener'a pierwszego szwadronu z Ulanen-Regt. König Karl (1. Württembergisches) Nr.19(Ulm, Wiblingen) XIII Armee Korps.Sprowadziłem ją z miejscowości Ulm z tej samej co stacjonował regiment.Zachowało się mocowanie na szpangę na dwa medale.Z uwagi na możliwość rozdarcia Paraderabatten założyłem ją tylko na górne guziki.Epolety model z 1873 roku.Ciekawy jest sposób obszycia skórą dziurek guzików stosowany przez tego producenta oznaczonego literką "ga".Tuszowa pieczątka „BAXIII” oznacza -magazyn odzieży Bekleidungsamt -Army dla XIII Armee-Korps. "W 1808 roku Prusy wprowadziły do swojej armii pułki Ulanów (lancerów),aby naśladować polskich ułanów,podobnie jak wiele narodów: zwłaszcza po występie polskiego lancera w Waterloo w 1815 roku." oraz "Mankiety na Ulance miały polski wzór i miały pionowy punkt z jednym guzikiem".-cytaty pochodzą od Tony Schnurr'a z kaiserbunker. Ułanki noszono od 1843r do 1945r.Ciekawostką jest to,że nawet ułanka Luftwaffe posiadała rękaw wzoru polskiego.Motyw ułanki został wykorzystany w filmie "Gwiezdne wojny",gdzie nosili je oficerowie z gwiazdy śmierci.Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918r, żołnierze polscy nosili w (niektórych przypadkach ) ułanki jako mundur galowy aż do 1939 roku.Przykład ułanki w linku.https://gloswielkopolski.pl/jedyny-na-swiecie-mundur-ulana-z-1919-r-w-muzeum-wojskowym-zdjecia/ga/516063/zd/766071
Pas paradny przydziałowy dla ułana z Garde-Ulanen-Regt. Nr.2 (Berlin) Garde-Korps różniący się dość znacznie od prywatnego zakupu. Przede wszystkim inna szerokość pasa, sposób mocowania wewnętrznego paseczka oraz materiału z którego go wykonano.Na ostatnim zdjęciu stan przed naprawą.
Szabla paradna oficera piechoty z Bawarii.Model z 1855 roku.Zachowana filcowa podkładka pomiędzy głownią a rękojeścią.Po obu stronach ozdobne trawienie z dewizą IN TREUE FEST.Znalazłem dwa tłumaczenia tej sentencji-w wierności umocnieni oraz zawsze wierni.Temblak oryginalnie zapętlony z wypustką barwy niebieskiej przynależnej do Bawarii.Całkowita długość bez pochwy 99.50cm.Rękojeść bez luzów i śladów rozkuwania.Nietety szabla była ostrzona na szlifierce przez poprzedniego właściciela i musiałem poświęcić sześć godzin pracy,aby chociaż trochę zniwelować uszkodzenia.Na przedostatnim zdjęciu stan przed polerką.
Szarfa paradna oficera piechoty z Bawarii zakładana podczas uroczystości.Tuleja pod siateczką z materiału wykonana jest z neu silber-nowe srebro - srebrzystobiały stop metali zawierający 40–70% miedzi, 10–20% niklu i 5–40% cynku.Pomimo tylu lat nadal zachowuje swój blask.
Ułanka sygnalisty w stopniu gefraitra pierwszego szwadronu z Garde-Ulanen-Regt. Nr.1 (Potsdam) Garde-Korps.Na rękawie widoczna odznaka lancy.Model epoletów z 1873 roku.Prywatny zakup żołnierza, świadczy o tym podszewka wykonana z jedwabiu.Rękaw wzoru polskiego.Czapka nie jest ułańska.Trzy tygodnie walki ,aby zlikwidować nieudolne "niemieckie" naprawy maszynowe i ręczne.Nie miałem jeszcze tak złego stanu ułanki.Oprócz wspomnianych niemieckich napraw,posiadała wypalone dziury oraz setki małych dziurek po molach.
Epolety od ułanki z Garde-Ulanen-Regt. Nr.1 (Potsdam) Garde-Korps dla mannschaften-inne rangi z pierwszego szwadronu. Model epoletów z 1873r.Po małej naprawie na oryginalnym materiale.Na ostatnim zdjęciu-dobór odcienia materiału do napraw.
Pruskie guziki funkcyjne dla gefraitra. Ciekawy jest sposób mocowania guzików do kołnierza,podobny do cywilnych spinek do rękawów od koszuli.Średnica guzika-24mm
Pokrowiec do epoletów wojskowych wykonany z kartonu oraz wykończony papierem ozdobnym.Wzmocnienie krawędzi zrobione jest z płótna w kolorze czarnym.Producent Gustav Emil Doring z Lipska.
Ułanka należała do żołnierza w stopniu ułana z Kgl. Bayer. 2. Ulanen-Regiment König
(Ansbach) II Bayerisches Armee Korps .W Bawarii były dwa regimenty ułanów 1 i 2.Ułanka posiada naszywkę na rękawie w kształcie litery V jest to tzw. odznaka lancy.Ułanka została wyjęta ze strychu w tym roku i zaletą jej było to,że nikt jej nie naprawiał.Podczas prac w rękawie znalazłem doszytą kuleczkę,która po rozprostowaniu dała pełne dane właściciela: Gemeiner-określenie żołnierza,Lacmann-nazwisko,5 Eskadron-piąta eskadra i 2 Ulanen Regiment-drugi regiment ułanów.
Schirmmütze oficera Field Post Office-poczty polowej zajmującej się cenzurowaniem wiadomości oraz tym samym czym zajmowała się poczta cywilna. Pierwszy właściciel tej czapki od pażdziernika 1909 roku do września 1911r. służył w kompanii fizylierów Regimentu "Königin"(Schleswig Holtsteinisches) Nr. 86 we Flensburgu,a do czerwca 1915 przebywał na froncie zachodnim -francuskim.Model czapki z 1907 roku,producent z Wrocławia.Dzięki uprzejmości Pana Schröder'a udało się przed chwilą ustalić nazwisko właściciela czapki.Właścicielem czapki był
Hans Twisselmann
Ulanka podoficera z Garde-Ulanen-Regt. Nr.2 pierwszego szwadronu ,Berlin Garde-Korps.Privately purchase-zakupiona prywatnie przez żołnierza,świadczy o tym podpinka wykonana z jedwabiu.Pagony model z 1873 roku.Czapka nie należy do tego zestawu.Sprowadzona z Hiszpanii w stanie bardzo słabym,ale kompletnym.Popracowałem trochę nad nią jak wyszło oceńcie sami.Na ostatnim zdjęciu najlepszy stan ułanki przed małą renowacją.
Attila huzara w stopniu gefrajtra ze Strassburga -regiment nr9, zwany pułkiem reńskim nr9,XV-ty korpus armijny.Mundur przydziałowy,wydany huzarowi przez regiment.
Ułanka kaprala z trzynastego hannowerskiego regimentu.Mankiet wzoru polskiego,epolety m.1873.Ułani podpisywali kontrakt na dwa lata,ale byli również tacy,co podpisywali kontrakt na rok.Ta ułanka jest kaprala z jednorocznym kontraktem,świadczą o tym epolety obszyte czarno-białą taśmą.Różnica między nimi była taka,że jednoroczni pochodzili z bogatych domów i za mieszkanie,jedzenie i mundur musieli zapłacić z własnej kieszeni.Mundury kupowali w tych samych zakładach co oficerowie.Podszewka ułanki wykonana jest z jedwabiu tak samo jak tunika oficerska.Najbardziej widoczne różnice były w nakryciach głowy. Jednoroczniak mógł nadać" tschapce" charakter hełmu oficerskiego, pod warunkiem, że pochodził ze stanu szlacheckiego.Stąd zawrotne ceny nakryć głowy jednorocznych ułanów.Guziki wyczyszczone,epoletów nie ruszałem z uwagi na to,że pojawią się głosy o nieautentyczności przedmiotu.Na szóstym zdjęciu widoczny jest jeden ze sposobów mocowania guzików rangowych.Ułanka jest kompletna z jednego "pnia".
Guziki funkcyjne dla kaprala . Średnica 24mm-25mm. Mała informacja -dla sierżanta stosowano odpowiednio 29mm-30mm.Guziki nie są przyszywane.W kołnierzu istnieją dwa rozcięcia i to w nie wkładało się guziki.Mocowane były przewlekanym rzemykiem.Innym rozwiązaniem mocowania , były guziki bez oczka. Posiadały one dwie blaszki mocujące do kołnierza.
Schleswig-Holsteinisches Ulanen-Regiment 15.Ułanka z obszyciami gefreitera z 1885 roku.Rodowód ułanki pochodzi z 18-tego wieku.Jedno jest pewne mankiet ułanki jest wzoru polskiego.Żródło Kaiser's Bunker:The cuffs on Ulanka were Polish pattern and has a vertical point with a single button.Regiment został utworzony w 1866 roku ,przydzielony do 21-ego korpusu armijnego.Stacjonował w miejscowości Saarburg przy granicy z Francją.Epolety m.1873.Ułani podpisywali kontrakt na dwa lata,ale byli również tacy,co podpisywali kontrakt na rok.Ta ułanka jest kaprala z jednorocznym kontraktem,świadczą o tym epolety obszyte czarno-białą taśmą.Różnica między nimi była taka,że jednoroczni pochodzili z bogatych domów i za mieszkanie,jedzenie i mundur musieli zapłacić z własnej kieszeni.Mundury kupowali w tych samych zakładach co oficerowie.Podszewka ułanki wykonana jest z jedwabiu tak samo jak tunika oficerska.Najbardziej widoczne różnice były w nakryciach głowy. Jednoroczniak mógł nadać" tschapce" charakter hełmu oficerskiego, pod warunkiem, że pochodził ze stanu szlacheckiego.Stąd zawrotne ceny nakryć głowy jednorocznych ułanów.