Na tej wystawie spróbuję zaprezentować moje wizje rekonstrukcji zamków Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, zwanego w Polsce Zakonem Krzyżackim.
Państwo zakonne, które było swoistym fenomenem późnego średniowiecza, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i gospodarczym, zbudowało na swoim terenie około 200 budowli obronnych, z których około 120 można zaliczyć do zamków. Do dnia dzisiejszego w stanie pozwalającym na pełną rekonstrukcję pozostało zaledwie kilkanaście. Wiek XVIII i XIX przyniósł zagładę dla tych obiektów za sprawa państwa pruskiego, w którym stały się po prostu zbędne, kosztowne w utrzymaniu, no i były ogromnym rezerwuarem cennych cegieł dla wznoszonych twierdz, miast i "chlewików". Gdy w epoce romantyzmu zauważono ich walory historyczne i artystyczne, dla większości było już za późno. Ocalono i rewitalizowano kilka z nich, (np. Malbork, Kwidzyn, Lidzbark Warmiński, Barciany, Bytów czy Nidzica), część adoptowano na zakłady penitencjarne (np. Gniew, Ryn, Ragneta, Georgenburg)co spowodowało ich znaczną przebudowę, a część przebudowano na rezydencje i pałace (np. Królewiec, Węgorzewo)co zupełnie zatarło ich pierwotny wygląd. Dzisiaj prowadzone są szeroko zakrojone prace archeologiczne, dzięki którym znów możemy w wyobraźni odtworzyć sobie ich wygląd w epoce ich istnienia.
Fascynacja zamkami powstała u mnie właściwie w czasach wczesnej młodości,gdy ojciec, który był Miejskim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku, zabierał mnie na swoje służbowe wyprawy, podczas których prowadził inwentaryzacje, badania i obmiary niektórych z nich.
Rysunki są mojego autorstwa na podstawie opisów, starych szkiców, wiedzy, którą posiadłem z literatury i własnych obserwacji w terenie. Powstawały częściowo w okresie, gdy materiałów źródłowych i literatury fachowej było niewiele, poza tym była dostępna tylko dla nielicznych w placówkach naukowych. Musiałem wic posiłkować się tym co znalazłem, część moich wizji niekoniecznie idealnie opowiada rzeczywistym wizerunkom budowli z epoki. Do rekonstrukcji elewacji posiłkowałem się rysunkami Konrada Steinbrechta z jego dzieła "Die Baukunst des Deutschen Ritterordens in Preussen ein Heimat-Ausweis der Deutschen im Osten". Rzuty aksonometryczne mojego autorstwa są zamieszczone w książce wydanej przez Oficynę Pomorską "Krzyżackie Tajemnice".
Wystawa otwarta dnia: 18 lutego 2021