Panorama miasta Warszawy, prawdopodobnie według Pierre'a Aveline, a wydana przez Louis Crépy. Na dole widoku znajduje się tabela 16 numerowanych legend dla głównych zabytków i miejsc, takich jak Zamek Królewski, Pałac Conietzpolskich, Klasztor Karmelitów, kolumna z posągiem króla Zygmunta, pałac księcia Karola Ferdynanda, czyli Wieża Prochowa. Pierre Aveline był rytownikiem i grawerem dłuta, specjalizującym się w widokach miasta i domach królewskich. Louis Crépy (1660-1739) był rysownikiem, grawerem, wydawcą i sprzedawcą druków. W 1731 sprzedał część swojego funduszu swoim dwóm synom Louisowi i Étienne-Louis Crépy.
Plan Warszawy Rizzi Zannoni został opublikowany w przededniu pierwszego rozbioru (rozczłonkowania) między Prusami, Rosją i Austrią. Plan miasta otoczony jest 17 winietami ważnych budynków (a właściwie 14 pałaców i 3 innych), z dolnym odcinkiem z piękną panoramą miasta wziętą ze wschodniej strony Wisły, która nosi tytuł „Vue de Varsovie du côté de la Vistule ”. Numerowany klucz identyfikuje 82 ważne punkty orientacyjne. Tytułowy kartusz zwieńczony jest herbem i białym orłem, z dedykacją dla hrabiego Michała Wielorskiego, który był wówczas w Paryżu, podejmując ostatnią próbę ochrony polskiej Rzeczypospolitej.
Giambattista Albrizzi
(1698–1777)
„Citta di Varsavia”
widok Warszawy, pochodzi z Lo Stato presente di tutti
i paesi e popoli del mondo (vol. VII, m.in. Regno della
Polonia) Venezia 1737, miedzioryt czarno-biały,
wym. 11 × 17,5 cm
Pianta di Warsavia. Miedzioryt form. 23,8x34,9 cm.
Mojski plany 19. Plan Warszawy pochodzący z pracy B. Zaydlera "Storia della Polonia", Florencja 1831. Stanowi kopię planu L. Schmidtnera z 1825. Tytuł pod dolną ramką, tamże opis 16 ważniejszych budynków (ozn. a-q). W prawym dolnym narożniku sygn. "W. Potoski dis." i "G. G. inc.". W lewym górnym narożniku ośmioramienna róża wiatrów. Orientacja zachodnia. Brak nazw ulic.
Warsaw. Published under the Superintendence of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge.
Plan Warszawy Nicholson T. E., Clarke W.B. wydana Londynie przez wydawnictwo Baldwin & Cradock w 1831 roku.
Na dolnej ramce niewielkie rysunki 16 ważniejszych budowli wraz ze skalą i z podpisami. Plan miasta opracowany w związku z trwającym powstaniem (np. przy nazwie Pragi widnieje napis „burnt 1794 and 1831”).
Mapa czarno-biała. Format planu: 37×29 cm.
Mapa Warszawy i okolic, na której są zaznaczone pozycje oddziałów polskich i rosyjskich w dniach 6-7 września 1831 r. Legenda w języku niemieckim i w języku francuskim.
Mapa Warszawy i okolic, na której są zaznaczone pozycje oddziałów polskich i rosyjskich w dniach 6-7 września 1831 r. Legenda w języku niemieckim i w języku francuskim.
Dotyczący tego samego wydarzenia z przesunięciem czasowym, dyslokacją wojsk, kierunków uderzenia.
Mapa pochodzi ze zbioru "Atlas des plus mémorables batailles, combats et sièges".
Mapa ręcznie kolorowana.Format arkusza 60×50 cm, format mapy 57×43 cm.
ATLAS WOJEN KAUSLER Franz Georg Friedrich von (1794-1848): Atlas Des Plus Memorables Batailles, Combats Et Sieges Des Temps Anciens, Du Moyen Age Et De L’Age Moderne, en 200 feuilles … Atlas der merkwürdigsten Schlachten, Treffen und Belagerungen der alten, mittlern und neuern Zeit in 200 Blättern. Carlsruhe et Fribourg: B. Herder, 1831. - k. tyt., k., 200 k. map, 51 × 62 cm, opr. płsk. z epoki z szyldem na licu. Pieczątka owalna: Departement van Oorlog Bibliotheek. Atlas najgłośniejszych bitew, walk i oblężeń od starożytności, przez średniowiecze do współczesności (1831). 200 map, często po kilka dotyczących tego samego wydarzenia z przesunięciem czasowym, dyslokacją wojsk, kierunków uderzenia. Itp., m. in. Warszawa i Ostrołęka w powstaniu listopadowym, Pułtusk w 1806 r., Wrocław, Kostrzyń, Legnica. Większość to bitwy historii nowożytnej. Otarcia oprawy, drobne zawilgocenia dolnego marginesu ostatnich kart.
Jest to kopia planu Warszawy z 1772 roku Rizziea Zannoniego grawerowana przez Chalmandrier.
Po lewej stronie brzegu papier ma znak wodny J Perrigot Arches.
Dzięki temu znaku, można określić datę wykonania papieru.
Jules Perrigot, wynalazca Kodeksu Drogowego.
Pochodzący z Normandii Jules Perrigot był patronem Papeteries d'Arches od 1888 do 1936 roku, burmistrzem miasta, administratorem wody w Vittel w 1910 roku i prezesem Automobile Club des Vosges. Opublikował w 1905 roku regulamin dobrej jazdy.
Papier ma między 84 do 132 lat.
Historia nie mówi, kiedy został plan odbity na tym papierze i kto miał płytę do odbitki czy muzeum czy prywatnie.
I do jakiego celu była wznowiona odbitka?
Można zauważyć ze plan jest kolorowany ręcznie, ale nie dokończony…