Medale i instrukcje kolejowe w MyViMu.com

 Medale i instrukcje kolejowe

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Kolej w swej istocie technicznego działania to rzemiosło – rygorystyczne stosowanie zasad postępowania, które opisane są w przepisach i instrukcjach służbowych; to zapewnia zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa transportu. Ale kolej, jej historia, piękno budowli, dynamika ruchu pojazdów może też być inspiracją dla tworzących sztukę. Sztukę choćby tą mało znaczącą, zamkniętą w reliefach na metalowych krążkach – medalierstwie (medalach, żetonach, plakietkach).
To muzeum prezentuje historię polskiej kolei przez jej rzemiosło – przez historię przepisów i instrukcji dotyczących kolei, oraz przez jej sztukę – przez medalierstwo o tematyce kolejowej. A więc polska kolej; rzemiosło i sztuka; sztuka i rzemiosło: kolejowe medale pamiątkowe oraz kolejowe przepisy i instrukcje służbowe.
mail: adzet@interia.eu

Liczba eksponatów: 808

Tagi:
kolej kolejarz pkp zntk linia lokomotywa wagon przepisy instrukcja falerystyka medal plakietka r1 e1 tabor kolejowy pamiatkowy rocznicowy


Wystawy


Polskie medale pamiątkowe tematycznie związane z transportem kolejowym. Muzeum składa się z ośmiu kolekcji medali: - KOLEJOWE - medale związane funkcjonowaniem transportu kolejowego, infrastrukturą kolejową i jednostkami organizacyjnymi kolei; - PRZEWOZOWE - medale emitowane przez firmy realizujące przewozy transportem kolejowym, m. in.: przewoźnicy kolejowi, spedytorzy, użytkownicy bocznic; - FIRMOWE - medale emitowane przez firmy projektowe, produkcyjne, remontowe pracujące na rzecz transportu kolejowego, m.in.: zakłady naprawcze taboru, zakłady budowy i naprawy infrastruktury, producenci taboru i urządzeń kolejowych; - ZWIĄZKOWE - medale związków zawodowych z firm kolejowych; - USŁUGOWE - medale innych instytucji pracujących pomocniczo (usługowo) na rzecz transportu kolejowego np.: kolejowa służba zdrowia, szkoły kolejowe, muzea, skanseny, stowarzyszenia, itp.; - SPOŁECZNE - medale emitowane przez instytucje i organizacje, które nie są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem transportu ale ich działalność nawiązuje, choćby w sferze symbolicznej, do kolejnictwa, np.: organizacje społeczne, kulturalne, polityczne w zakładach; - SPORTOWE - medale kolejowych klubów i imprez sportowych; - WOJSKOWE - medale związane działaniem sił zbrojnych na kolei.
Kolejowe przepisy i instrukcje służbowe regulują funkcjonowanie przedsiębiorstwa kolejowego, w tym między innymi opisują: zasady i tryb wykonywania czynności przez pracowników, postępowanie w określonych sytuacjach, prowadzenie dokumentacji służbowej, działanie i utrzymywanie w sprawności technicznej urządzeń. Muzeum prezentuje dokumenty nie ze wszystkich sfer działania transportu kolejowego. Wybrano te dziedziny które są najbardziej charakterystyczne dla kolei, ale także te które pozostały już tylko historyczną ciekawostką. Muzeum prezentuje historie polskich przepisów i instrukcji kolejowych które dotyczą: sygnalizacji kolejowej, prowadzenia ruchu, wypadkowości, manewrów kolejowych, obsługi przejazdów, walki z zimą, wykazu linii kolejowych i pociągów nadzwyczajnych, spraw wojskowych na kolei.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.