Opis muzeum :
„Muzeum mini polskiego kolejnictwa” jest kontynuacją gromadzenia pamiątek kolejowych pod dawnym szyldem „Muzeum medali i instrukcji kolejowych”. Poszerzenie kolekcjonerskiego zbioru o kolejne artefakty spowodowało że poprzednia nazwa muzeum przestała być adekwatna.
Tak jak poprzednio ideą muzeum jest gromadzenie artefaktów związanych z polskim kolejnictwem, które przedstawiają kolej: i jako sformalizowaną instytucję działająca na podstawie skodyfikowanych zasad, i jako obiekt sztuki. Bo kolej w swej istocie technicznego działania to rzemiosło – rygorystyczne stosowanie wypracowanych zasad postępowania, które opisane są w przepisach, instrukcja i regulaminach służbowych aby zapewnić zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa transportu. Ale kolej, jej historia, piękno budowli, dynamika ruchu pojazdów mogą być inspiracją dla tworzących sztukę; choćby tą mało znaczącą, zamkniętych w reliefach na metalowych krążkach – medalierstwie (na żetonach, medalach, plakietkach).
W Muzeum zgromadzono są także inne pamiątki związane z polskim kolejnictwem: przybory i przyrządy używane na kolei, mapy i plany kolejowe, dokumenty, legitymacje, elementy umundurowania oraz różne artefakty powstałe w związku z transportem kolejowym.
Ze względów praktycznych Muzeum skupia się na gromadzeniu pamiątek kolejowych o „podręcznej” wielkości stąd w nazwie „Muzeum mini”.
Kustosz muzeum pragnie popularyzować historię polskiej kolei i jest otwarty na współpracę z innymi miłośnikami transportu kolejowego.
mail: [email protected]
Liczba eksponatów: 1860
Tagi:
kolej kolejarz pkp zntk linia lokomotywa wagon przepisy instrukcja falerystyka medal plakietka r1 e1 tabor kolejowy rocznicowy medal pamiatkowy pamiatka kolejowa pojazdy trakcyjne lokomotywownie dokumenty kolejowe parowoz elektrowoz parowozownia lokomotywownia