Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach w MyViMu.com

 Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Muzeum powstało w oparciu o zbiory przekazane na rzecz państwa przez prywatnego kolekcjonera – Jerzego Dunin-Borkowskiego (1908-1992). Założyciel muzeum urodził się w Krośniewicach. Był synem Władysława, miejscowego farmaceuty i Zdzisławy Bacciarelli, której przodkiem był sławny malarz – Marcello. Jerzy Dunin-Borkowski od początku lat pięćdziesiątych do 1978 r. prowadził aptekę, która mieściła się w budynku dawnego zajazdu. Od wczesnej młodości jego wielką pasją było kolekcjonerstwo. W ciągu kilkudziesięciu lat zgromadził około 15000 dzieł sztuki, wyrobów rzemiosła artystycznego, archiwaliów, numizmatów i pamiątek po wybitnych Polakach oraz wielotysięczny księgozbiór z kilkoma inkunabułami i kilkuset starodrukami. Kolekcjoner prezentował swoje zbiory w Krośniewicach, w słynnym nie tylko w Polsce, prywatnym „Muzeum nad Apteką”. W dniu 24 października 1978 r. przekazał swoją kolekcję narodowi. Został wówczas dożywotnim kuratorem, powstałego w wyniku darowizny, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zbiory J. Dunin-Borkowskiego prezentowane są obecnie w pomieszczeniach dawnego zajazdu. Wystawa stała składa się z następujących sekcji tematycznych:
- „Gabinet Kolekcjonera” – prezentuje pamiątki osobiste i portrety, związane z twórcą muzeum oraz rodami: Bacciarellich i Dunin-Borkowskich, ponadto kilka interesujących wyrobów rzemiosła artystycznego (XVIII, XIX w.).
- „Sala gen. Władysława Sikorskiego” – eksponuje meble, wyroby rzemiosła artystycznego oraz rzeczy osobiste, należące do generała i premiera Rządu Polskiego na Emigracji (1939-1943).
- „Gabinet numizmatyczny” – prezentuje wybór najciekawszych monet od starożytności po początek XX w. oraz medali (XVIII-XX w.).
- „Sala portretowa” – prezentuje ciekawy zespół portretów i obrazów (z 2 poł. XVIII w.), malowanych m.in. przez Marcello Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Antoine`a Pesne`a, nadwornego malarza króla pruskiego i francuskiego.
- „Salonik w stylu Biedermeier” – kiedyś ulubione miejsce pracy kolekcjonera, gdzie podejmował wielu gości – swoim klimatem i wyglądem nawiązuje do dawnego prywatnego „Muzeum nad Apteką”. Eksponuje ciekawy zespół polskiego malarstwa i grafiki (XIX-XX w.) z pracami takich znanych autorów jak: Olga Boznańska, Artur Grottger, Józef Simmler, Leon Wyczółkowski oraz jeden z większych w polskich muzeach – zbiór miniatur.
- „Kolekcjonerskie pasje Jerzego Dunin-Borkowskiego” – prezentuje szeroki wachlarz zainteresowań patrona muzeum: malarstwo, grafikę, militaria, srebra, porcelanę, cynę, meble, zegary, dewocjonalia, ordery i odznaczenia, pamiątki po wybitnych Polakach.

Muzeum
Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

Klasyfikacja
Brak

Pozycja na mapie

Liczba eksponatów: 16

Tagi:
muzeum kolekcjoner dunin borkowski bacciarelli hetman portret kolekcjonerstwo biedermeier krosniewice


Wystawy


Dział zawiera główne kolekcje użytkownika.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.