Muzeum glinianych i ceramicznych gwizdkow "Basia"

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Muzeum glinianych gwizdków. Gwizdki z całego świata.
Sztuka ludowa ale również gwizdki wykonywane przez (ludowych) artystów plastyków. Zbieram gliniane i ceramiczne gwizdki od 1969 roku. Moje najstarsze gwizdki (3 sztuki) pochodzą z tzw. okresu przedkolumbijskiego, piesek z lat 200-900 i dwa ptaszki z lat 500-1500 naszej ery.
Zbiór obejmuje w tej chwili 260 eksponatów z całego świata, m.i. Chiny, Meksyk, Peru, Holandia, ZSSR i Rosja i wiele innych. W kolekcji są ptaszki, zwierzęta, owady, dzbanuszki, osoby i inne stworki.
Trochę historii:
* Gwizdki ceramiczne należą do grupy aerofonów, czyli dętych instrumentów muzycznych, w których dźwięk powstaje wskutek drgań słupa powietrza w korpusie piszczałki.
Już w starożytności znane były aerofony wszystkich typów także gwizdki gliniane i okaryny. Gwizdek jest jednym z najstarszych instrumentów muzycznych. W symfonii Leonarda Mozarta (ojciec Amadeusza) tzw. Toy Symphonie użyte zostały gwizdki, jako instrument.

Pierwsze gwizdki wykonywano z kości ptaków potem zaczęto wykonywać je z gliny.
Najstarszy ceramiczny gwizdek w Europie Zachodniej został znaleziony w Holandii. Jest to gwizdek z 17 wieku. Jest to gwizdek na wodę.
Pierwsze gwizdki miały prostą formę ptaszków, miało to związek oczywiście z wydawanym dźwiękiem. Bardzo stare gwizdki nie były malowane ani szkliwione.
Gwizdek jest również ludową zabawką dźwiękową. Tego typu zabawki spotykało się najczęściej na wsiach. Sprzedawano je często na festynach i odpustach.
Gwizdki były kiedyś wyrabiane przede wszystkim przez garncarzy przyuczających się do zawodu, później stały się coraz bardziej popularne wśród artystów ludowych i artystów zajmujących się sztuką ceramiczna.
Gwizdki należą do tzw. galanterii ceramicznej.
W Polsce najbogatszą tradycję mają gwizdki we wschodniej części Polski południowej.
Na świecie kraje z tego typu bogatą tradycją to m.i. Egipt, Rosja, Ukraina, Peru, Meksyk, Boliwia, Chiny, Rumunia, Węgry.

* Źródło informacji o historii gwizdka to:
- storna internetowa Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie
- strona internetowa Muzeum Śląska Opolskiego
- strona internetowa http://www.thepotteries.org , artykół napisany przez Graga Schelkun z USA

W MyViMu od: 15 marca 2015

Liczba eksponatów: 262

Tagi:
gwizdki gliniane zwierzeta ptaszki figurki whistles ceramiczne gwizdek ceramika antyk fluitjes keramiek aardewerk


Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.