Muzeum Kapsli Porcelanowych

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Witam w moim muzeum.

Dziękuje za polubienia mojego muzeum, świadczą one o zainteresowaniu i motywują do dalszego rozwoju.

Będzie ono poświęcone głównie porcelanowym kapslom od piwa,wody mineralnej oraz innych. Nie wykluczam jednak że pojawią się tutaj moje inne kolekcje. Kapsle zbieram od 1997 roku chociaż nie w sposób ciągły,stąd kolekcja raczej skromna. Cały czas na bieżąco uzupełniam zbiory, w miarę możliwości będę dodawał kolejne eksponaty.

Pozdrawiam i zapraszam do zwiedzania.


Krótka historia kapsli porcelanowych.

Historia porcelanek to przełomy wieków XIX oraz XX. Porcelanowy korek został opatentowany w Niemczech w 1878. Krachla to rodzaj butelki zamykany zamknięciem kabłąkowym (pałąkowym). Czasami można także spotkać się z określeniem "zamknięcie patentowe".

Głównymi producentami porcelanek na Niemcy była huta szkła w Dreźnie.

Najbardziej popularne patenty w Niemczech to Patent: DRP58602, DRP59915 , których właścicielem jest firma Simens.

We Wrocławiu także funkcjonował huta produkująca porcelanowe zamknięcia. Firma India Rubber Compagnie Breslau funkcjonowała do 1905 roku kiedy to z uwagi na swoją uciążliwość dla mieszkańców oraz funkcjonowania ówczesnego uniwersytetu została zamknięta. Porcelanki z tej fabryki są dość ciekawymi i rzadko spotykanym na rynku kolekcjonerskim, produkcja tej fabryki była przeznaczona głównie na rynek lokalny, ale czasami trafiamy na produkcje dla producentów napojów w z całych Niemiec, Prus wschodnich, Szwecji, Dani, Francji.

Pomimo tego że kapsel porcelanowy został wymyślony w Niemczech i tam był najbardziej popularny, to porcelanki spotykam na każdym kontynencie. Porcelanki stosuje się do dziś, głównie tak jak dawniej do butelek z piwem, choć te produkowane dziś są wykonane z tworzyw sztucznych.

Skrót z porcelanek :

GmbH = Gesellschaft mit beschränkter Haftung - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

A.G+ Aktiengesellschaft - spółka akcyjna

S M - Schutz Marke - Marka Chroniona

W MyViMu od: 11 stycznia 2017

Liczba eksponatów: 173

Tagi:
porcelanka krachla kapsel porcelanowy korek porcelanowy posen breslu berlin brauerei mineralwasserfabrik haase c-kipke hopf - g-rcke brauerei sacrau c-schultz

Fora dyskusyjne:


Dział: Porcelanki


W tym dziale będę sukcesywnie dodawał zdjęcia a także opisy mojej kolekcji porcelanek. Kolekcja cały czas się rozwija więc zbiór jest cały czas inwentaryzowany. Pozdrawiam
Kolekcji w dziale: 18.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.