Wirtualne Muzeum Medycyny Zabiegowej

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
"Quae medicamenta non sanat, ferrum sanat"
(łac. "Czego nie wyleczy lek, wyleczy skalpel")

Zapraszam do odwiedzenia mojego wirtualnego muzeum. Prezentuję w nim moją zbieraną przez kilka lat kolekcję sprzętów, narzędzi i przedmiotów związanych z historią, techniką oraz kierunkami rozwoju szeroko pojętej medycyny zabiegowej. A w medycynie zabiegiem jest zarówno prosty zastrzyk domięśniowy, jak i przeszczepienie serca, stąd też ogrom różnorakich przedmiotów w zbiorach. Zostały one jednak posegregowane w tematycznie działy, tak aby ułatwić i usprawnić zgłębianie tajnik i arkan dziedzin chirurgicznych.
Największy postęp w dziedzinie chirurgii dokonał się w XX wieku, większość prezentowanych przedmiotów pochodzi z różnego okresu tamtego stulecia.

W razie pytań, wątpliwości zachęcam do wysłania wiadomości prywatnej/napisania komentarza.

W MyViMu od: 16 lutego 2017

Liczba eksponatów: 332

Tagi:
medycyna chirurgia lekarz chirurg operacja szpital sluzba zdrowia zdrowie zabieg


Chirurgia ogólna jest najbardziej szerokim działem chirurgii. Zajmuje się ona operacyjnym leczeniem chorób narządów jamy brzusznej, tarczycy oraz mniejszymi zabiegami w obrębie powłok ciała (skóra i tkanka podskórna). Większość funkcjonujących oddziałów chirurgicznych opiera swoją działalność na chirurgii ogólnej, zdecydowana większość wykonywanych na świecie operacji zawiera się w zakresie tego działu medycyny. Przykładowymi zabiegami są wycięcie wyrostka robaczkowego, usunięcia pęcherzyka żółciowego, zabieg przepukliny pachwinowej. W tej części muzeum oprócz instrumentarium typowo do operacji brzusznych przedstawiono też podstawowe narzędzia (nici, igły, rękawiczki) mające zastosowanie w każdym rodzaju chirurgii.
Pierwszym zabiegiem wykonywanym w przypadku urazu była amputacja zranionej kończyny. Urazy innych okolic anatomicznych były najczęściej śmiertelne. W miarę rozwoju medycyny, technik chirurgicznych, pojawiła się możliwość zespalania złamanych kości (osteosynteza), rekonstrukcji uszkodzonych nerwów, naczyń, mięśni, wszystko w celu odzyskania w jak największym stopniu sprawności sprzed urazu. Traumatologia, mimo że najsilniej związana z ortopedią, zawiera także w sobie elementy innych dziedzin chirurgicznych - w końcu nie tylko kończyny ulegają urazom, także inne okolice anatomiczne (brzuch, klatka piersiowa, głowa i szyja).
Wkroczenie chirurgów w rejon klatki piersiowej było ograniczane przez zapadanie się płuc po kontakcie jamy opłucnej z atmosferą z powodu różnicy ciśnień między tymi dwoma środowiskami. Pionierskie prace Bulaua (drenaż jamy opłucnej), Sauerbrucha i Mikulicza (komora ze zmniejszonym ciśnieniem), czy w końcu rozwój anestezjologii (wentylacja dodatnim ciśnieniem) pozwoliły na rozwój tej dziedziny medycyny. Pierwsze, pionierskie zabiegi torakochirurgiczne związane były z próbą leczenia zarazy tamtych czasów - gruźlicy.
Pierwsze operacje neurochirurgiczne wykonywane były już w prehistorii - trepanacje czaszki przy pomocy krzemienia, nierzadko kończyły się one sukcesem. Przez stulecia jedyną wykonywaną operacją neurochirurgiczną była właśnie trepanacja, dopiero odkrycia w zakresie znieczulenia i antyseptyki pozwoliły na przełomie XIX/XX wkraczać chirurgom w głąb ludzkiego mózgu, "kruchego domu duszy", jak to określił W. Szekspir.
Jedna z najmłodszych dziedzin chirurgii. Początki chirurgii naczyniowej datowane są wczesne lata XX wieku, z kolei pionierskie lata kardiochirurgii przypadają na lata '40-'60 tego samego wieku. Ta działka chirurgii charakteryzuje się bardzo rozległymi zabiegami, budzącymi zainteresowanie większości społeczeństwa. W tym dziale zobaczysz część sprzętu i narzędzi używanych przy tego typu operacjach.
Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób uszu, nosa, gardła oraz krtani. Wyodrębniła się pod koniec XIX wieku, głównie dzięki pionierom pochodzącym z Niemiec. Z racji bardzo obszernej anatomii i obszaru działania, zakres zabiegów i instrumentarium w nich używane jest bardzo rozległe. Z tego powodu podzielono eksponaty na kilka działów, w zależności od leczonego narządu (uszy, nos i zatoki oboczne nosa, gardło i jama ustna, krtań oraz tchawica). W osobnym dziale przedstawiono endoskopy używane w otorynolaryngologii.

Dział: Okulistyka


Większości osób wizyta u lekarza okulisty kojarzy się z odczytywaniem literek z tablicy Snellena. Jednakże ta specjalizacja ma również swoją część operacyjną. Delikatne zabiegi na gałce ocznej i powiekach były pierwszym rodzajem mikrochirurgii w historii. Wymagały ogromnej zręczności i opanowania, tak aby operując delikatny narząd wzroku załagodzić dolegliwości, a nie spowodować pogorszenie widzenia.
Ciekawe przedmioty i eksponaty związane z zabiegami medycznymi, które nie pasują do pozostałych kategorii. Można tutaj obejrzeć narzędzia pracy przedwojennego anestezjologa, sprzęt do bezpośredniej transfuzji krwi, przedmioty związane z ratowaniem życia rannego na polu walki oraz wiele innych, interesujących eksponatów.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.