W świecie i świetle lamp

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Kolekcja użytkownika MarioBytom. Zbiory obejmują lampy naftowe ,karbidowe, na świeczkę z różnych okresów.Jest to moje główne zainteresowanie ale takim jeszcze podobnym tematem są latarki elektryczne.Więc takie eksponaty też się tutaj znajdą.Powoli ale sukcesywnie będę wrzucał tutaj zdjęcia i opisy.Wiadomo że z pozyskaniem informacji bywa bardzo ciężko więc opisy mogą być bardzo ubogie.Ale wierzę w to że poprzez ten portal znajdę więcej informacji i to jest główny powód założenia tutaj profilu. Szanowny użytkowniku jeżeli masz jakieś informacje dodatkowe o prezentowanych tutaj eksponatach będę wdzięczny za podzielenie się tymi wiadomościami.

Lampa naftowa – Czy została skonstruowana przez polskiego chemika, farmaceutę i przedsiębiorcę Ignacego Łukasiewicza w 1853 roku we Lwowie?Do dzisiaj trwa o to spór.
Była efektem prac nad destylacją ropy naftowej. Odkrycie to miało bezpośredni wpływ na rozwój przemysłu naftowego.

Upowszechnienie oświetlenia naftowego nastąpiło w latach 1860-1880. Zmierzch zaznaczył się po 1920 r.
Wszystkie rodzaje lamp naftowych wytwarzano głównie w fabrykach austriackich i niemieckich, również na Węgrzech, we Francji,
Polsce, Stanach Zjednoczonych.
Producenci swoje znaki firmowe umieszczali na podstawie lampy lub tarczy pokrętła palnika, regulującego położenie knota.
Polskie wytwórnie lamp znajdowały się przeważnie w Warszawie. Największą była „Fabryka Lamp i Brązów”,
założona w 1862 roku przez Jana Serkowskiego. Inni warszawscy producenci to: Eilstein Aron, E. Krzemiński & Co, W. Podgórski, P. Ulbrych.
W latach 1918-1945 w Kraszowicach produkowano palniki i lampy dla kolei państwowych z napisami: FWP Kraszowice PKP nr 10, SZMPT, WZMPT, KZPT.
Wymienione wytwórnie lamp wykonywały różne typy palników. Do najpopularniejszych należały: Kosmos-Brenner, Volks-Brenner,
Reform-Rund-Brenner.
Niestety, niewiele jest lamp z sygnaturami wytwórni polskich.
Pisząc że wymiary są przybliżone , to znaczy że mogą być różnice w pomiarach +/- 3mm.Wynika to z tego że nie zawsze da się idealnie przyłożyć miarę.
Zródłem informacji jest wszechobecny internet lub przekaz ustny wynikający z rozmów z innymi pasjonatami lamp.

W MyViMu od: 26 sierpnia 2019

Liczba eksponatów: 166

Tagi:
lampa naftowa lampa karbidowa latarka elektryczna latarka akumulatorowa latarka wojskowa lampa wojskowa lampa swiecznikowa lampa ciemniowa


Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.