Jerzy i Smok

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Muzeum użytkownika jurgiz
Ikonografia przedstawiająca odwieczną walkę Dobra ze Złem.

Legenda o szlachetnym rycerzu walczącym z żarłocznym smokiem w celu uratowania księżniczki przed jej zgubą, czy pożarciem powstała w okresie wypraw krzyżowych. Szybko rozpowszechniła się wśród stanu rycerskiego we wszystkich krajach ówczesnej Europy. Popularność tej legendy spowodowała, że została ona „kupiona” przez religie wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa, a nawet przez wyznawców Mahometa. Przypisano ją postaci historycznej, którą miał być rzymski legionista Georgius/Jerzy, pochodzący z Kapadocji, stracony podczas prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana na początku IV wieku za odmowę wykonania rozkazu tychże prześladowań, a uznany przez Kościół za męczennika.

Motyw walki ze smokiem, przez swoją efektowność, zainspirował największych artystów czego dowody widać w postaci obrazów, rzeźb i literatury ii, nie wspominając o kościołach p.w. Św. Jerzego.

Jednak motyw walki ze smokiem przyjęty przez średniowiecznych romantyków sięga starożytnych mitologii – greckiej, germańskiej, skandynawskiej... i zawsze obrazował walkę Dobra ze Złem.
Dlatego moja kolekcja będzie zawierać eksponaty poświęcone zarówno św. Jerzemu, jak i Zygfrydowi od Nibelungów czy … Perseuszowi ratującemu Andromedę.
Walka dobra ze złem od niepamiętnych czasów trwa do dzisiaj i obecnie nazwana ona będzie walką ze smogiem
.
SMOK – SMOG
Tu ekolodzy, naukowcy i politycy mają okazję zostać bohaterami broniącymi Matkę Ziemię przed trującym ją i nas wszystkich Smogiem.
Skupmy się na współczesności, a ja nadal będę poszukiwał tego motywu.

Prezentowane tu eksponaty stanowią moją własność i mają charakter wyłącznie kolekcjonerski, bez propagowania treści nazistowskich, faszystowskich, religijnych, antyreligijnych i innych uprzedzeń dotyczących wiary, przekonań, poglądów, etc.

W MyViMu od: 31 grudnia 2020

Liczba eksponatów: 107

Tagi:
rycerz smok sw- jerzy konie walka ze smokiem smog


Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.