samkoviana

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Dokumentacja fotograficzna archiwum rodzinnego Prof. Jana Samka. Stare kolekcje.

W MyViMu od: 7 lutego 2022

Liczba eksponatów: 636

Tagi:
samkoviana plakat filmowy plakat teatralny pocztowki widokowki medale slawni ludzie znaczki pocztowe fotografia plakaty muzealne


Wystawy


Kraków - dawna stolica Polski posiada największy w kraju zespół zabytkowych budowli kościelnych i świeckich. W kościołach i klasztorach zachowała się też ogromna ilość zabytków rzeźby, malarstwa, dzieł złotnictwa, tkanin i haftów. Wiąże się to z bogatą historią miasta, które rozwijało się w czasach panowania różnych stylów w sztuce. Najdawniejszy Kraków był zespołem osad ugrupowanych wokół najwyższego wzgórza - Wawelu. Budowle sakralne powstawały tu już w czasach przedromańskich (np. rotunda Najświętszej Marii Panny, datowana na przełom X i XI w.) i w znacznej liczbie w czasach romanizmu. Najważniejsze obiekty z XI i XII w. to katedry zbudowane na wzgórzu wawelskim: wiązana z królem Bolesławem Chrobrym z 1018-1025 (?) oraz tzw. księcia Władysława Hermana. Poza Wawelem najlepiej zachowaną budowlą romańską jest kościół św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej (1079-1098). Duże partie romańskie i skromnie dekorowany portal z czasów po r. 1222 zachowały się także w kościele i klasztorze dominikanów. Niektóre z tych kościołów zostały przebudowane już w czasach romanizmu, np. kościół Salwatora na Zwierzyńcu, w którym można odnaleźć fragmenty budowli z X (?), XI i XII w. Podobnie kościół św. Wojciecha (na Rynku Głównym) pochodzi z przełomu X i XI w., oraz z początku XII w.

Dział: Plakaty


Plakaty teatralne, filmowe, muzealne, plakaty znakomitych polskich grafików, powojenne afisze towarzyszące kampaniom społecznym, wydarzeniom rocznicowym – mamy w naszej kolekcji ich kilkaset. Z czasów niedawnych i te starsze, czasami minęło już ponad pól wieku, od chwili, kiedy wyschła na nich farba drukarska, a przecież nadal zachwycają intensywnymi kolorami.

Dział: Medale


Ekspozycja medali z rodzinnych zbiorów. Rodziny zbiór medali powstał poniekąd w historyczny sposób na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zapoczątkowały go medale ofiarowane Ojcu mojej żony w czasie wykonywania prac inwentaryzacyjnych w Skoczowie, Cieszynie, Mogilanach. Były to także „prezenty” od zaprzyjaźnionych zakonów, jak Karmelici Bosi czy Sercanki oraz od „przyjaciół rodziny”.

Dział: Pocztówki


Pod koniec XIX wieku na ziemiach polskich, podobnie jak w całej Europie, szeroko rozpowszechnioną moda na zbieranie pocztówek. Sprzyjało temu pojawienie się ilustrowanych kart pocztowych autorstwa polskich malarzy i grafików, nakładem polskich wydawców. Kolekcjonerzy zaczęli zrzeszać się w kluby. W roku 1889 powstało w Krakowie „Kółko Kartofilów” przy „Związku Polskich Zbieraczy Znaczków Pocztowych”, które wspólnie z kolekcjonerami z Czech zorganizowało w tymże roku I Słowiańską Wystawę Kart Pocztowych. Wzięło w niej udział 180-ciu kolekcjonerów i wydawców, którzy zaprezentowali publiczności 30 tys. kart pocztowych. Wystawie towarzyszył konkurs na najpiękniejszą pocztówkę, w którym złoty medal zdobyła seria kart autorstwa Stanisława Tandosa. Był to zestaw 10 akwareli z widokami Krakowa w specjalnej kopercie sprzedawany w cenie 10 ct. Pocztówki wydane zostały przez Salon Malarzy Polskich w Krakowie. W skład jury konkursu wchodzili: Jacek Malczewski, Stanisław Tandos, Leon Wyczółkowski….

Dział: Fotografia


Nasze archiwum fotografii ma w zbiorach kilkanaście tysięcy archiwalnych zdjęć, kliszy, przezroczy. Znajdują się w nim zdjęcia powstałe na przestrzeni ponad 100 lat. Jest to niezwykle bogata dokumentacja polskich zabytków, efekt kilkudziesięciu lat pracy mojego Ojca i jego współpracowników.
W kolekcji rodzinnej zachował się mały album ze znaczkami pocztowymi zbieranymi przez dzieci. Nie znam się na znaczkach, ale liczę no pomoc innych kolekcjonerów w opisach. Z góry dziękuję.
Kolekcji w dziale: 22.

Dział: Inne


Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.