Muzeum Rzemiosł w Radomiu

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Muzeum Rzemiosł to nowy punkt na kulturalnej mapie Radomia. To inicjatywa, która dzięki energii i zaangażowaniu miłośników historii techniki i przeszłości naszego miasta może zmienić nieco powszechne postrzeganie dziejów rzemiosł i ich roli w kształtowaniu Radomia.

Nasza strona na facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100094667748130

W MyViMu od: 26 czerwca 2023

Liczba eksponatów: 83

Tagi:
radom muzeum fotografia ikonopisarstwo wulkanizacja fryzjerstwo rzemioslo kowalstwo stolarstwo kamieniarstwo


Wystawy


Dział: Fotografia


Fotografia rozpoczęła swoją ścieżkę już w 1826 roku przez francuskiego wynalazcę Josepha-Nicéphore'a Niépce'a. Pierwszy obraz powstał przy użyciu wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim. Do uzyskania oczekiwanego efektu była potrzebna 8-godzinna ekspozcyja na słońcu. Z czasem Joseph-Nicéphore Niépce wraz z Louisem Jacques'em Daguerre'em udoskonalili proces fotochemiczny z udziałem srebra. Podczas rewolucji przemysłowej popularnym sposobem robienia fotografii w klasach średnich została fotografia portretowa.
Rzemiosło fryzjerskie sięga swoimi korzeniami do początków historii. Kiedyś fryzjer widniał pod nazwą golarza. Był rzemieślnikiem zajmującym się strzyżeniem, pielęgnacją, układaniem oraz myciem włosów. Przez wieki wygląd był odzwierciedleniem statusu społecznego. Większość działań tego typu miało charakter elitarny, który przetrwał aż do początku XX wieku.
Ikonopisarstwo w szerokim znaczeniu jest sztuką dopuszczoną z udziałem liturgii. Ikonograf musi być przede wszystkim świadkiem Jezusa Chrystusa, czerpiącym z doświadczenia wiary i Tradycji swojego Kościoła. Ta sztuka nie akcentuje indywidualnych przeżyć malarza ale podkreśla uczestnictwo w życiu sakramentalnym, Eucharystii czy Słowie Bożym.
Kamieniarstwo jako rzemiosło widnieje już w historii cywilizacji od wielu lat, dzięki niemu możliwe stało się tworzenie rzeźb, budowli oraz wznoszenie budynków przy wykorzystaniu naturalnego surowca jakim był kamień. We wszystkich okresach historycznych kamień odgrywał ważną rolę jako materiał konstrukcyjny i dekoracyjny. Wykorzystywano przede wszystkim lokalny surowiec skalny, a w przypadku budowy ważnych obiektów z kamienia do ich dekoracji używano najwyższej klasy materiału.

Dział: Kowalstwo


Kowalstwo zostało rozpowszechnione już w drugiej połowie XIX wieku, dzięki większym zasobie żelaza. Poziom umiejętności kowali był bardzo zróżnicowany poprzez miejsce zamieszkania. Z tego względu powstali kowale dworscy, miasteczkowi oraz ci którzy wywodzili się po prostu z rodzin kowalskich. Wyroby kowalskie w tym czasie uzyskały zróżnicowane zastosowanie, od kultury materialnej – budownictwa, po sprzęty domowe, ale także i duchowe np. żelazne krzyże.

Dział: Stolarstwo


Rozwój stolarstwa rozpoczął się już w 1489 roku w Krakowie. Wytwórstwo stolarskie opiera się na tworzeniu przedmiotów codziennego użytku np. mebli z materiałów drewnopochodnych. Stolarstwo obejmuje szeroki zakres dyspozycji wiedzy w rodzajach drewna, oceny ich jakości, właściwości, przeznaczenia oraz rodzajów połączeń.

Dział: Wulkanizacja


Proces polegający na wytwarzaniu gumy (kauczuku). Historia wulkanizacji jest dosyć świeżym terminem dla ludzkości, ponieważ wytwory z gumy rozpoczęły się dopiero w 1839 roku przez angielskiego wynalazcę Charlesa Goodyear’a. Jego technologia przyczyniła się do rozwoju motoryzacji w tym również przyczyniła się do prowadzenia usług takich jak: prostowanie felg, bieżnikowanie opon a także wyważanie kół.

Dział: Krawiectwo


Dział: Kominiarstwo


Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.