Robimy zdjęcia

Fotografia bezcieniowa oraz podstawy fotografowania - robimy zdjęcia

 

Po ustawieniu natężenia światła w lampach i parametrów aparatu, robimy pierwsze zdjęcie przy pomocy lamp błyskowych:

 

 

Zauważmy, że obiekt jest dobrze doświetlony z każdej strony, brak wyraźnych cieni, refleksów, flar. Światło miękko rozlewa się po każdej powierzchni, na tle nie pojawia się struktura materiału - uzyskujemy ładny efekt dobrze oświetlonego eksponatu. Parametry ustawione w aparacie to: czułość (ISO) = 50, czas (t) = 1/100s, przysłona = f/16.

Zróbmy teraz drugie zdjęcie, tym razem przy oświetleniu halogenowym 2 x 80W. Należy pamiętać o poprawnym ustawieniu balansu bieli.

 

 

Jak widać, przy poprawnych ustawieniach udało nam się uzyskać efekt bardzo podobny do poprzedniego. Należy jednak pamiętać, że fotografia jest sztuką wysoce subiektywną i w dużym stopniu zależy od osobistych preferencji fotografa/oglądającego. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na "matowość" uzyskanego właśnie zdjęcia. Długotrwałe oświetlanie słabym światłem odebrało naszemu obiektowi lekko widoczny na poprzedniej fotografii połysk. Osobiście, w tym konkretnym przypadku, preferuję oświetlanie lampami błyskowymi, co lekko ożywia nasz martwy kawałek metalu. Parametry ustawione w aparacie to: czułość (ISO) = 400, czas (t) = 1/3s, przysłona = f/16.

Przy oświetlaniu światłem stałym o mocy rzędu 100-200W jesteśmy zmuszeni ustawiać wysokie czułości matrycy oraz długie czasy naświetlania. Wynikają z tego faktu pewne niedogodności. Wysokie czułości matrycy i długie czasy naświetlania wiążą się często z pojawieniem się szumów na fotografii (dużej ilości mikro kropeczek) obniżających jakość zdjęcia. Należy więc za wszelką cenę dążyć do uzyskania jak najsilniejszego oświetlenia.

Trzeba również pamiętać, że wyzwalanie długo otwartej migawki przy pomocy spustu wiąże się nieuchronnie z poruszeniem aparatu na statywie. Należy więc w takiej sytuacji skorzystać z samowyzwalacza lub "wężyka" zdalnego wyzwalania.

Warto zwrócić uwagę na kwestię głębi ostrości. Przysłona została ustawiona na maksymalną wartość (małe oczko) w celu uzyskania jak największego obszaru ostrości. Przy większych obiektach nie wszystko może nam się zmieścić w ostrym zakresie. Można wtedy użyć obiektywu o dłuższej ogniskowej (tutaj 50, ale można użyć 70, 100 etc.) lub użyć zoomu w aparacie z niewymiennym obiektywem i oddalić nieznacznie aparat. Pozwoli nam to zwiększyć ostry obszar, niestety kosztem utraty rzeczywistej perspektywy.

Powinno się również unikać fotografowania z oświetleniem z lampy błyskowej zamontowanej na aparacie - świecącej centralnie do przodu na obiekt. Spowoduje to pojawienie się niepożądanych odbić, flar i cieni oraz zagubienie ważnych elementów eksponatu.

 

Jeśli istnieje mozliwość zdalnego wyzwolenia lampy błyskowej bądź poruszania głowicą, zawsze warto przestawić lampę w inne miejsce lub odbić światło od jakiejś powierzchni.

 

Licencja: CC-BY-NC-ND

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.