Pomoc

Wybierz interesujący Cię temat:

 1. Rejestracja w MyViMu

 2. Otwieranie wirtualnego muzeum

 3. Dodawanie eksponatów

 4. Organizacja eksponatów w muzeum

 5. Prywatność i bezpieczeństwo

 6. Forum dyskusyjne

 7. Wystawy

 8. Gdzie szukać pomocy?

 

 

REJESTRACJA W MYVIMU

 

Rejestrując się w serwisie dołączysz do społeczności kolekcjonerów i miłośników zbieractwa. Rejestracja w serwisie daje również dostęp do wielu funkcji niedostępnych dla niezarejestrowanych użytkowników. Jako zarejestrowany użytkownik możesz między innymi:

 • Założyć własne wirtualne muzeum i prezentować w nim swoje zbiory
 • Komentować i oceniać inne eksponaty
 • Wypowiadać się na forum, zakładać własne wątki
 • Tworzyć własne fora tematyczne

Rejestracja i korzystanie z serwisu są bezpłatne.

 

 

OTWIERANIE WIRTUALNEGO MUZEUM

 

JAK OTWORZYĆ WIRTUALNE MUZEUM?

Wirtualne muzeum to zbiór eksponatów danego Użytkownika podzielonych na kolekcje. Każdy użytkownik może założyć jedno wirtualne muzeum.

Po zarejestrowaniu się w serwisie i aktywacji konta Twoje muzeum tworzone jest automatycznie - możesz od razu dodawać eksponaty poprzez przycisk Dodaj eksponat znajdujący się w prawej, górnej części strony.

 

NAZWA MUZEUM

Automatycznie nadana nazwa Twojego muzeum to "Muzeum użytkownika + Twoja nazwa użytkownika". Możesz ją zmienić w Panelu Użytkownika

 

ADRES MUZEUM

W tej chwili adres wirtualnego muzeum danego użytkownika jest uzależniony od liczbowego identyfikatora, który został mu przypisany podczas rejestracji i ma formę myvimu.com/museum/
Aby poznać adres swojego wirtualnego muzeum, przejdź do działu Moje konto » Moje muzeum i tam kliknij przycisk "Zobacz w MyViMu". Adres w przeglądarce odpowiada adresowi Twojego muzeum.

 

EDYCJA MUZEUM

Aby zmienić dane swojego muzeum (nazwa, logo, opis), należy po zalogowaniu się wejść do Moje konto » Moje muzeum » Edytuj.

 

 

DODAWANIE EKSPONATÓW

CZYM JEST EKSPONAT?

Eksponat reprezentuje jeden przedmiot z Twoich zbiorów. Na eksponat składa się jego nazwa, opis i przynajmniej jedno zdjęcie. Eksponaty można dodatkowo szczegółowo opisywać, określać ich stan, datę i miejsce pochodzenia, otagować (opisać kilkoma słowami kluczowymi).

Dodatkowo każdy z eksponatów można również opisać przy pomocy kilkunastu dodatkowych atrybutów i parametrów.

Podobne tematycznie eksponaty są grupowane w kolekcje.

 

ZDJĘCIA EKSPONATÓW

Obecnie w MyViMu używamy zdjęć o następujących wymiarach:

- 900 x 675 - powiększenie zdjęcia eksponatu na osobnej warstwie

- 450 x 337 - podstawowe zdjęcie eksponatu

- 120 x 90 - miniaturki na liście kolekcji, liście eksponatów, logo muzeum, logo forum

Jeśli dodane przez Ciebie zdjęcie będzie większe, zostanie ono zmniejszone do potrzebnych wymiarów. Zalecamy dodawanie zdjęć o rozmiarze co najmniej zbliżonym do największego z podanych wymiarów. Maksymalna waga pojedynczego pliku to 10MB (megabajtów).

Absolutnym minimum dodawanych do MyViMu grafik i zdjęć eksponatów jest rozmiar 240 x 240 pikseli.

 

 

ORGANIZACJA EKSPONATÓW W WIRTUALNYM MUZEUM

 

 

KOLEKCJE I DZIAŁY

Eksponaty w MyViMu grupowane są w kolekcje. Kolekcja to zbiór eksponatów posiadających jakąś cechę wspólną, np. temat, rodzaj, autor, pochodzenie itp. Przykładowo: "kolekcja polskich znaczków pocztowych z lat 1990-1999" czy "kolekcja biletów autobusowych z Wielkiej Brytanii"

Kolekcje z kolei grupowane są w działy. Dział to zbiór kolekcji powiązanych ze sobą np. tematem, autorem, rodzajem

Zobacz, jak to działa na tej infografice.

 

KATEGORIE

Aby ułatwić zwiedzającym MyViMu odnalezienie Twoich zbiorów, poszczególne kolekcje można przypisać kategorii widocznych w menu całego serwisu. Każda kolekcja jest przypisana do przynajmniej jednej kategorii, a maksymalnie może zostać przypisana do 5 różnych kategorii.

Drzewo kategorii jest ciągle żywe. Jeśli w przygotowanym przez nas drzewie kategorii nie ma jeszcze takiej, do której by najlepiej pasowała Twoja kolekcja, możesz zaproponować własne kategorie. Jeśli dana gałąź będzie mało popularna, system automatycznie przeniesie znajdujące się w niej kolekcje o poziom wyżej do bardziej ogólnej kategorii.

 

ATRYBUTY

Atrybuty pozwalają precyzyjnie opisać Twój eksponat. Dzięki atrybutom, MyViMu można wykorzystać jako narzędzie do katalogowania zbiorów, utrzymując aktualny indeks swoich kolekcji. Przykładowe atrybuty to np. wymiary, numery katalogowe, sygnatury, próba, surowiec, wydawca itp.

Wybrane atrybuty można pokazać na stronie eksponatu jako uzupełnienie opisu lub pozostawić jako prywatną informację do własnych celów. Wypełnione atrybuty pojawią się również w kartach katalogowych wygenerowanych dla wybranych kolekcji.

 

TAGI

Tagi to słowa kluczowe, hasła opisujące Twoje muzeum i eksponaty. Trafnie dobrane tagi ułatwiają odnalezienie Twoich zbiorów przy pomocy wyszukiwarki.

 

 

PRYWATNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

 

JAKIE INFORMACJE O MOIM KONCIE SĄ DOSTĘPNE PUBLICZNIE?

Publicznie widoczne są następujące elementy Twojego profilu: login, nazwa wirtualnego muzeum i jego logo/avatar, nazwy kolekcji i liczebności eksponatów, opisy eksponatów oraz wybrane atrybuty.
Nie pokazujemy publicznie Twojego adresu e-mail oraz atrybutów, których Użytkownik nie oznaczył jako publiczne.

 

PRAWO AUTORSKIE I LICENCJE CREATIVE COMMONS

Tworząc w MyViMu nowy eksponat możesz określić na jakich zasadach chcesz go udostępnić. Do wyboru oddajemy Ci możliwość pełnego zastrzeżenia swojego eksponatu (nie zezwalasz innym użytkownikom na jego kopiowanie i wykorzystanie) lub udostępnienia jej na jednej z odmian wolnej licencji Creative Commons 3.0.

Więcej o licencjach Creative Commons wykorzystywanych w MyViMu przeczytasz tutaj.

 

POWIADOMIENIA

Powiadomienia to krótkie informacje o tym co się dzieje wokół Twojego konta i wirtualnego muzeum. Zostaniesz powiadomiony gdy ktoś skomentuje Twój eksponat, wyśle Ci prywatną wiadomość, napisze coś na obserwowanym przez Ciebie forum itd.

Możesz wybrać wydarzenia o których chcesz być powiadmamiany. Aby zmienić preferencje powiadomień, przejdź do działu Moje konto » Ustawienia » Ustawienia powiadomień. 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Zapoznaj się z zasadami Polityki Prywatności MyViMu tutaj.

 

FORUM DYSKUSYJNE

 

ORGANIZACJA FORUM DYSKUSYJNEGO

Dzięki MyViMu możesz wymieniać się informacjami z innymi kolekcjonerami na naszym forum dyskusyjnym. Nasze forum zostało podzielone na dwa działy: fora ogólne prowadzone przez obsługę serwisu oraz fora tematyczne, które może założyć każdy użytkownik MyViMu.


Fora tematyczne zostały podzielone zgodnie z układem kategorii w serwisie. Mamy więc działy: Biżuteria i zegarki, Dom, Filatelistyka, Film, Kolekcjonerstwo, Militaria, Muzyka, Papier, Pieniądz, Sport i hobby, Sztuka, Technika oraz Zabawki i gry.

 

ZAKŁADANIE WŁASNEGO FORUM

W MyViMu każdy użytkownik może założyć własne forum dyskusyjne w wybranej kategorii tematycznej.

Aby założyć własne forum, w panelu użytkownika przejdź do działu "Moje forum". W formularzu określ nazwę forum, nadaj mu krótki opis, dodaj avatar (logo), przypisz do jednej z kategorii oraz określ kto może pisać na forum. Raz wybranej kategorii nie można już zmienić, pozostałe elementy można zmienić w dowolnej chwili.

 

 

WYSTAWY

 

CZYM JEST WYSTAWA?

Wystawa jest spójnym zbiorem eksponatów prezentujących wybrany temat, zagadnienie lub historię zaprezentowanych w atrakcyjnej formie
 

TWORZENIE WYSTAW

Do wystawy możesz dodać:
- wybrane eksponaty ze swoich zbiorów
- wybrane eksponaty ze zbiorów innych Użytkowników po uprzednim dodaniu ich do schowka
- wybrane eksponaty ze zbiorów innych Użytkowników przy użyciu bezpośredniego linku do nich
 
Do wystawy nie możesz dodać:
- eksponatów oznaczonych przez właściciela zastrzeżeniem praw autorskich R
- plików bezposrednio z komputera, które nie znajdują się w kolekcjach MyViMu
 
Automatycznie pobrane opisy eksponatów możesz edytować tak, aby pasowały do tematu Twojej wystawy.
 
Nie musisz publikować wystawy dopóki nie ukończysz jej opracowywania - dopiero kiedy będzie gotowa, skorzystaj z przycisku "Otwórz wystawę"

 

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

 

Podstawowym źródłem wiedzy jest dział Pomoc, który właśnie czytasz. 

Zajrzyj też do działu FAQ, gdzie zgromadziliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Użytkowników pytania.

W dziale Poradniki znajdziesz wiele informacji przydatnych każdemu kolekcjonerowi - dotyczących fotografii, konserwacji czy zagadnień prawnych.

Cennym źródłem informacji jest Forum, na którym można zadać pytanie i uzyskać odpowiedź bardziej doświadczonych Użytkowników

Zachęcamy też do bezpośredniego kontaktu z nami poprze email [email protected]

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.