samkoviana : Medale

Informacje o dziale muzeum


Muzeum samkoviana

Muzeum:
samkoviana
Kustosz:
samkoviana Wyślij wiadomość
Opis działu:
Ekspozycja medali z rodzinnych zbiorów.
Wiek XVIII nie był dla Polski w tej dziedzinie pomyślny. Rozkwit medalierstwa datuje się na wiek XIX i XX. Łączyło się to z patriotycznym zwrotem ku historyzmowi. Zajmowali się tą dziedziną różni artyści, nawet lokalni jak Michał Stachowicz. Wyjątkowe prosperity miało polskie medalierstwo po II wojnie światowej. Medale projektował między innymi Bolesław Chromy. Wykonywano je w mennicach, a także hutach i fabrykach obróbki metali. Upamiętniano nimi rocznice powstania związków, fabryk, stowarzyszeń -wybijano okolicznościowo nawet na pamiątkę groteskowo dziś brzmiącego Rajdu Pracowników Więziennictwa w Kielcach.
Rodziny zbiór medali powstał poniekąd w historyczny sposób na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zapoczątkowały go medale ofiarowane Ojcu mojej żony w czasie wykonywania prac inwentaryzacyjnych w Skoczowie, Cieszynie, Mogilanach. Były to także „prezenty” od zaprzyjaźnionych zakonów, jak Karmelici Bosi czy Sercanki oraz od „przyjaciół rodziny”.

Kolekcje w tym dziale


Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.