FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
tyskie gronie
tyskie gronie
tyskie gronie

stare dokumenty

31 lipca 2014
Witam
Jestem w posiadaniu wiekowych dokumentów z mojej rodziny. Chciałbym by jeszcze długo po mnie moje dzieci cieszyły się ich widokiem, jak je przechowywać?
Posiadam kilkanaście takich dokumentów w tym kilka ponad 100-letnich, posiadają widoczne już uszkodzenia i ślady mocnego zużycia, niektóre widoczne na moim muzeum. Światło słoneczne nie wchodzi w rachubę oczywiście, a tylko kopia wystawiona na ich działanie ale co z oryginałami? czy umieszczenie ich w segregatorze każdy osobno w foliowej koszulce to dobry wybór?
pomóżcie
1 sierpnia 2014
Do zabezpieczenia starych dokumentów papierowych polecam folie jakie używam do zabezpieczenia banknotów . Jest to folia firmy Optima , można ja kupić na Allegro w zakładce akcesoria .
Profil Profesjonalny
1 sierpnia 2014
Dzień dobry.
Przed zabezpieczeniem dokumentów w "foliowym ubranku" proponuję udać się do konserwatora. Moim zdaniem warto dołożyć parę złotych w celu pozbycia się z papierów grzybów i innych drobnoustrojów.
Jeżeli chodzi o przechowywanie dokumentów - można zamówić specjalne hawidy, później składować je w teczce. Ewentualnie folie ochronne - optima jest za mała - Leuchtturm Grande (karty formatu A4) i do segregatora / specjalnego albumu.
Pozdrawiam!

P.S. nie wiem dlaczego ale większość kart Leuchtturma, które posiadam, strasznie się "przeciera". Możliwe, że w trakcie transportu...
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.