FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Quo Vadis - Ligia - Korpal
Quo Vadis - Ligia - Korpal

4) 2 Kopiejki 1906

6 listopada 2015
Kolejna moneta na pierwszy rzut oka nadaje się jedynie na szrot. Porośnięta jest grubą warstwą organicznych i mineralnych osadów. Postanowiłem jednak coś z niej wycisnąć. Fotki w świetle dziennym.
6 listopada 2015
Moneta została wstępnie oczyszczona mechanicznie za pomocą wazeliny technicznej i pędzelka z naturalnym włosiem. Po usunięciu luźnych osadów i odtłuszczeniu acetonem, ujawniły się pokaźne narośle korozji.
6 listopada 2015
Kopiejki trafiły na 2h do kąpieli w 10% winianie sodowo-potasowym w roztworze 5% NaOH aby usunąć panoszący się grynszpan. Dwukrotnie roztwór był zmieniany na nowy a na koniec zastosowałem punktowo 10% wersenian dwusodowy aby usunąć pozostały po korozji kupryt. W tym miejscu popełniłem niestety błąd i nie usunąłem całego kuprytu i stąd na monecie po patynowaniu pozostały jaśniejsze plamy. Zdjęcia przedstawiają krążek po usunięciu wszelkich nawarstwień.
6 listopada 2015
Ostatni zestaw zdjęć przedstawia monetę spatynowaną pastą z wazeliny technicznej i siarki, która została nałożona na monetę na ok 24h. Po odtłuszczeniu moneta zabezpieczona paraloidem B-44 i woskiem H-80. Zdjęcia w świetle dziennym uwidaczniają wszelkie niedoskonałości ale w ręku moneta prezentuje się o wiele lepiej i jest w pełni czytelna.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.