FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Specnaz - Kompania Rozpoznania

Wiedza o Elblągu

Strony: 1 2 3
7 czerwca 2010
EG!

Wątek jest nieoficjalny i skierowany głównie do ekipy Elbląskiej, otóż Wasz jedyny Pejot, niestrudzony klepacz myvimu, główny łowca i sprawca bugów;-)

Ma zaliczenie z wiedzy o "Ziemi elbląskiej" :/

Temat jest ciekawy, na pewno nie powinien zostać zbagatelizowany.

Otóż chodzi mi o to by... Stworzyć forum poświęcone właśnie EG,a na którym albo dalibyście materiały odnośnie EG, albo zbiór opowiadań.

Wiedza może być poglądowa, z odnośnikami do szczegółów. Zakres.. od powstania (Truso i te sprawy) przez panowanie królów, krzyżaków, aż po 2 wojnę światową.

Z góry dzięki
Pejot
8 czerwca 2010
Zaliczenie z wiedzy o ziemi elbląskiej? Jakże to? Skąd to? :)
Co właściwie mamy zrobić? Dać linki, bibliografię książkową?
8 czerwca 2010
Jak się studiuje na PWSZ EG to takie rzeczy się trafiają;-)

Najlepiej byłoby opisać... w ogóle założyć forum gdzie możemy podyskutować....

Do 15 muszę być ekspertem z chociaż zarysu.

Proszę bez bibliografii (no chyba, że oprócz a nie zamiast), nie mam absolutnie kiedy do biblioteki iść.
8 czerwca 2010
A co to za kierunek taki ciekawy? :)
Hmm... zacząłeś od kalendarium http://apa-elblag.prv.pl/index.php?Name=kalendarium czy masz już ten etap za sobą? :)
8 czerwca 2010
Bazy danych i oprogramawnie... ta uczelnia nie szanuje niczyjego czasu... ważny jest etat, odradzam każdemu kto ceni swój czas.


Niemniej jednak ,mam wszystko przed soba ;-)

Dzieki za materialy, mozemy jechac dalej
9 czerwca 2010
Bazy danych... no to ta historia Elbląga to rzeczywiście ni z gruszki, ni z pietruszki.
Przejrzyj inne działy z tej strony, gdzie jest kalendarium. Poczytaj też to: http://www.elblag-moje-miasto.pl/
9 czerwca 2010
Super, dzięki, zastanawiam się nad jakimiś ciekawostkami, które mogą gościa zaskoczyć bo to ponoć jakiś stary działacz na rzecz EG:)
9 czerwca 2010
Hm... ciekawostki... trudno mi wpaść na jakąś ciekawostkę, właściwie cała historia to ciekawostka :) Może opowiedz mu o rajdzie Diaczenki :)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
albo o "robotach elbląskiej trójcy rzeźbiarzy" na przełomie XVII/XVIII w w Warszawie...
tzw. "nurt pomorski"
10 czerwca 2010
To piszcie ze szczegółami ;-)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
e tam...
A jakie jest pochodzenie "Nogat" ?
10 czerwca 2010
Zagadkami mi nie pomagasz w żaden sposób ;-)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
http://www.biblioteka.warszawa1939.pl/tygodniki.php?rok=1863&numer=216

Seffrens (Jan Zefrens) Brozen Hankins
+ dwie figury dla Krasińskich w Węgrowie
Nogata - "płacidło" w formie skórki zwierzaka - kuna lis - z łapkami dyndającymi - bo jeszcze z kostkami...
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
http://kpbc.umk.pl/dlibra
Pod hasłem Elbląg cała masa ciekawych rzeczy.
10 czerwca 2010
Dobra może inaczej, zaczynając od początku:

1) Gdzie, kiedy powstał EG i kto założył?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
przyjmując czynnik funkcjonalny - miasto jako funkcja - Elbląg to Truso
port zatokowy na zakończeniu szlaku wodnego

utwardzenie żuław i przymknięcie Drużna wymusiło relokację funkcji w dostępniejsze tereny
http://artheburg.freehost.pl/truso.html
10 czerwca 2010
No gość od histori wyraźnie zaznaczył ze elblag to NIE truso :)

Zalumy ze juz wiem jak wpostawlo... (nei wiem w sumie kiedy)

2) Co dzialo sie na poczatku istnienia miasta?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
kolejność
truso
rewolucja na terenach środkowej wisły i zamknięcie drużna
spowodowała większą atrakcyjność powstałego Gdańska
gdańsk
niezły biznes - powielenie sukcesu przez
krzyżacy - założenie Elbląga - z ukierunkowaniem na Bałtyk - niezamknięta mierzeja
wiki -Elbląg został założony w 1237 przez Krzyżaków. Nazwa miasta wywodzi się od rzeki Ilfing. Został założony w 1237 na surowym korzeniu, zatem absolutnie nie można go łączyć z legendarnym Truso.
(historia jako proces ciągły- mam inne zdanie - ale to nie ja będę egzaminował)
W 1246 uzyskał przywilej miejski na prawie lubeckim. - doucz się co to znaczy - prawo lokacyjne - lubeckie chełmińskie magdeburskie - czyli co z tego wynikało... dla miasta
10 czerwca 2010
Oka oka, to już jakieś konkrety, jedziemy dalej, początki istnienia ?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
początki istnienia - Został założony w 1237 na surowym korzeniu
wiki sprawdź "związek jaszczurczy"
Elbląg był jednym z pierwszych miast utworzonych przez Krzyżaków. Na południe od miasta w okolicach ujścia rzeki Kumieli do rzeki Elbląg, istniał zamek krzyżacki. Był to najprawdopodobniej drugi co do wielkości zamek zakonu po Malborku. Do czasu wybudowania tego ostatniego, pełnił rolę centrum administracyjnego Państwa Krzyżackiego. Swoją świetność zakończył 12 lutego 1454 r., gdy mieszczanie przepędzili załogę zamku, a następnie rozebrali budowlę, wcześniej przenosząc wyposażenie zamkowej kaplicy św. Andrzeja do pobliskiego kościoła św. Mikołaja.

Podobnie jak w innych państwach nadbałtyckich ulice wytyczono prostopadle do rzeki, a przecinająca je w poprzek ulica stanowiła rynek. Dopiero 10 kwietnia 1246 w wyniku sprzeciwów ze strony zakonu, osada otrzymała prawo miejskie lubeckie, a także znacznie większe przywileje niż sąsiednie miasta lokowane na prawie chełmińskim. Dzięki dogodnemu położeniu i umiejscowionej w zamku siedzibie mistrza krajowego, przez pierwsze 70 lat Elbląg był najważniejszym ośrodkiem życia miejskiego, jedynym portem morskim oraz podstawową bazą militarną organizującego się państwa krzyżackiego. Po założeniu i rozbudowie Malborka oraz przeniesieniu z Wenecji na malborski zamek w 1309 r. siedziby wielkiego mistrza, zamek elbląski stał się siedzibą komtura elbląskiego i zarazem wielkiego szpitalnika zakonu, tj. zarządcy głównego szpitala. Źródłem zamożności miasta było nadanie mu przez Krzyżaków znacznych posiadłości na Żuławach i Wzniesieniu Elbląskim.

Podstawą rozwoju miasta był handel morski, który powodował napływ nie tylko towarów, ale i osadników z różnych krajów. W Elblągu osiedlali się Niemcy z Saksonii, Westfalii czy Lubeki, Holendrzy, Anglicy, Francuzi i Szkoci. Miasto żywo uczestniczyło w życiu Hanzy. Kupcy elbląscy zasiadali w mieście kantorowym Brugii i decydowali o przyjmowaniu do związku kolejnych miast. Także Krzyżacy doceniali wagę Elbląga, wznosząc tu wielki zamek, zniszczony w czasie wojny trzynastoletniej.

Od końca XIV wieku Elbląg stopniowo tracił znaczenie na rzecz Gdańska, który później zmonopolizował handel polskim zbożem. Do osłabienia pozycji miasta przyczyniła się także przyroda. Przejścia morskie przez Mierzeję Wiślaną stopniowo się zamulały, co uniemożliwiało coraz większym statkom wpłynięcie do portu. Jednak regres nie był tak znaczny, jak się dotychczas sądziło. Dowodem są licznie zgromadzone obiekty archeologiczne, świadczące o względnym dobrobycie miasta w epoce nowożytnej.

Od połowy XIV wieku Elbląg zaczął stopniowo tracić na znaczeniu w stosunku do innych pruskich miast portowych. Wpłynęło na to wiele czynników. Po podboju Prusów Elbląg przestał być wojenną bazą wypadową na wschód, a po zagarnięciu przez Krzyżaków Pomorza Gdańskiego i ustanowieniu stolicy państwa w Malborku, Elbląg stracił charakter głównego ośrodka politycznego i gospodarczego państwa. Skierowanie głównego ujścia Wisły ku Gdańskowi utrudniło żeglugę do Elbląga, a rozwój korzystniej położonego Gdańska zaczął przyciągać do niego większość statków z północy i zachodu Europy. Silnym ciosem dla miasta było założenie przez Krzyżaków konkurencyjnego Nowego Miasta Elbląg w 1337 r. i nadanie mu przywileju lokacyjnego w dziesięć lat później.

Po klęsce Krzyżaków z wojskami polsko-litewskimi pod Grunwaldem w 1410, mieszczanie elbląscy zdobyli i wypędzili załogę wraz z Wielkim Szpitalikiem i tutejszym komturem. Elblążanie 22 lipca 1410 złożyli hołd polskiemu królowi Władysławowi Jagielle. Jednak we wrześniu 1410 zamek ponownie wrócił we władanie Krzyżaków. 12 lutego 1454 w wyniku powstania anty krzyżackiego, elbląscy mieszczanie zdobyli zamek krzyżacki, a następnie w obawie przed ponownym powrotem Krzyżaków i zniszczyli go. W tym samym roku elblążanie na opanowanym zamku krzyżackim złożyli hołd królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi. W 1454 Elbląg otrzymał od króla Kazimierza Jagiellończyka wielki przywilej potwierdzający stare prawa, rozszerzający władze samorządu polskiego, zwiększający kompetencje Sądu Miejskiego i powiększający terytorium miasta niemal dwukrotnie. Miasto ponadto przejęło dotychczasowe prawa rybackie komturów, ich młyny i inne dobra. W zamian za to Elbląg czynnie uczestniczył w rozgromieniu floty Zakonu w bitwach morskich na Zalewie Wiślanym. Według postanowień pokoju toruńskiego kończącego wojnę trzynastoletnią w 1466 Elbląg przyznano Polsce, do której należał aż do 1772.
10 czerwca 2010
Z wykładów Copiego Pejsta pamieta mze jeszcze cos o kogach bylo dosc glosno.
Zwiazek jaszczurczy oczywiscie pamietam :)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
temat związany "mennictwo elbląskie"
10 czerwca 2010
I znowu.. potrzebne konkrety ;-) Najlepiej poglądowo.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
10 czerwca 2010
Kolejnym miastem który otrzymał przywileje królewskie był Elbląg. Było to 24 sierpnia 1457r. W akcie nadania, tym razem nie ma jednak ani słowa o nadaniu przywileju menniczego. Wielu badaczy i historyków a szczególnie Gumowski przypisuje Elblągowi uzurpacje mennicza i nielegalne wybijania monet. S.Kubiak tłumaczy ten brak nadania ,faktem iż w akcie nadania, jest zapis zatwierdzenia “starych przywilejów” Elbląga, nadanych przez cesarzy, królów, książąt oraz mistrzów i innych panów. A wśród tych dawnych przywilejów odnajdziemy przywilej wybijania monety miejskiej nadany przez Henryka von Hohenloe w 1246r. Na dowód legalności bicia S.Kubiak podaje brak jakichkolwiek zapisów i oskarżeń wobec Elbląga, ani w dokumentach królewskich ani stanów pruskich nie ma o tym słowa, a znajdują się tam o wiele błahsze rzeczy niż nielegalna mennica. Wydaje się więc iż mennica Elbląska działała za zgodą królewską.
Mennica Elbląska wybijała denarki brakteatowe guziczkowe z krzyżami na dwupolowej tarczy. Marne to były denarki wagi 0,22g próby ledwie ok 0,120 i średnicy 11,6-14,5mm.

Oprócz denarków wybijano też tradycyjne szelągi, na awersie podobnie jak w szelągach gdańskich orzeł z koroną oraz napis KASIMIRVS REX POLONIE, na rewersie zaś herb Elbląga z dwupolową tarczą której dolne pole pokryte siateczką. Na każdym polu krzyż kawalerski. W otoku napis MONETA CIVIT ELVI. Próba tych monet to około 0,290 waga 1,29g a średnica 19,5-21,7g.
Foto z archiwum www.wcn.pl

Zaledwie 2 dni później 26 sierpnia 1547r. i Toruń otrzymał liczne przywileje w których znalazło się prawo mennicze. Podobnie jak Gdańsk - Toruń otrzymał prawo bicia monet srebrnych i złotych “wybijanej wedle stopy pruskiej lub takiej jaką kraj i miasta uchwalą”.

Podobnie jak w Elblągu i Toruń wybijał swoje brakteatowe denarki typu guziczkowego z wyobrażeniem podwójnego krzyża jagiellońskiego. Próba denarków to około 0,140 i waga 0,18g. Średnica 12,2-15mm.
Oprócz denarków Toruń wybijał szelągi toruńskie. Mamy tutaj jednak pewna zmianę. Na awersie widzimy tarczę z podwójnym krzyżem jagiellońskim z napisem “KASIMIR DGR POLONIE” a na rewersie orła ziem pruskich z charakterystyczna koroną na szyi i mieczem uniesionym nad głową, a w otoku napis MONETA TORVNENSIS. Z czego wynika ta odmienność szelągów toruńskich - nie bardzo wiadomo. Być może chodziło o odróżnienie monet stanowych z lat 1454-1457 od monet późniejszych miejskich. Tylko iż naturalnym było by, iż to na monetach stanowych powinien znaleźć się orzeł pruski i krzyż jagielloński, a na miejskich herb Torunia. Stało się jednak odwrotnie. Być może wynika to z faktu, iż w czasie bicia monet stanów pruskich herb Prus królewskich jeszcze nie istniał. Być może fakt iż to Toruń był siedzibą gubernatora ziem pruskich, spowodował umieszczenie na tych szelągach orła pruskiego.

Zasadniczo przyjmuje się iż szelągi miejskie Gdańska, Elbląga i Torunia wybijano w całym okresie do końca panowania Kazimierza Jagiellończyka, a nawet częściowo za Olbrachta. W wypadku Torunia szelągi miały być przyjmowane w koronie, w wypadku Gdańska można domniemywać iż podobnie bo tak sugerują zachowane dokumenty.

Istnieją spore kontrowersje dotyczące tajemniczego tłoka z wizerunkiem starego herbu gdańska czyli statkiem i napisem MONET CIVITA DAN . Vossberg przyjmuje nawet, iż w Gdańsku wybijano monetę złotą. Jednak są co do tego poważne wątpliwości.

W 1467r. na pierwszym zjeździe w Elblągu ustalono zrównanie stopy menniczej monet i 4 razy w roku kontrole. Na ile były skuteczne ciężko powiedzieć gdyż nie bardzo da się przyrównać i umiejscowić w czasie poszczególne typy szelągów. Temat ten jest bez wątpienia ciekawy i czeka na swoich odkrywców w tym porządne opracowanie datowania szelągów poszczególnych typów.
http://www.historiapieniadza.pl/wp/?page_id=522
-----------
przebijaj posty swoimi

reszta http://www.elblag-moje-miasto.pl/
# Elbląskie monety Cz.I
# Elbląskie monety Cz.II
# Elbląskie monety Cz.III
10 czerwca 2010
ok, ale postaraj sie bardziej pogladowo, glowne hasla itd. Bedzie latwiej spamietac to wszytko
Strony: 1 2 3

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.