NOWY PODZIAŁ KOLEKCJI na forum MyViMu / MyViMu - dyskutuj w MyViMu.com
FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

LOSOWY EKSPONAT
Morskie Oko. Lata 1945 - 50
Morskie Oko. Lata 1945 - 50

NOWY PODZIAŁ KOLEKCJI

6 lipca 2010
Drodzy koledzy kolekcjonerzy,
by żyło się nam łatwiej ;) proponuję wątek na temat WPROWADZENIA NOWEJ, bardziej czytelnej SYSTEMATYKI KATEGORII KOLEKCJI.
Oto moja propozycja, czekam na Wasze . :)

PROPOZYCJE NOWEJ SYSTEMATYKI KOLEKCJI - Kategorie :

1. Numizmatyka
banknoty,
monety,
papiery wartościowe

2. Filatelistyka
podział wg. kontynentów,
podział wg. państw.

3. Druk – słowo pisane
książki,
pocztówki,
plakaty,
gazety, czasoisma i periodyki;
komiksy,
kartografia – mapy,
dokumenty,
autografy,
bilety,
listy.

4. Birofilistyka
etykiety,
podkładki,
butelki i puszki,
inne,

5. Sztuka
malarstwo, - rysunek, - plakat.
rzeźba,
muzyka, – instrumenty muzyczne, - partytury muzyczne,
fotografia ?? - militarna, - rodzinna, - historyczna.

6. Militaria
broń,
umundurowanie ( przekierowanie do: odzież wojskowa )
wyposażenie,
zdjęcia ( przekierowanie do : sztuka – fotografia, fotografia militarna )
technika ( przekierowanie do nauka i technika - motoryzacja )
mapy wojskowe ( przekierowanie do: druk – mapy )
odznaczenia – medale ( przekierowanie do: precjoza - odznaczenia i medale, - wojskowe)

7. Przyroda / natura
bursztyn,
minerały,
muszle,
skamieniałości,
owady,
trofea mysliwskie.

8. Nauka i technika
kolejnictwo,
kasowniki
medycyna,
motoryzacja,
komputery,
media - radio i tv,
telekomunikacja – telefony, - karty telefoniczne,

9. Precjoza
biżuteria,
zegarki,
odznaczenia i medale, - cywilne, - wojskowe
broszki i spinki,

10. Ubiór i rzeczy użytku codziennego
odzież cywilna, - czapki, - guziki, - buty;
odzież wojskowa ( przekierowanie na/ z kategorii militaria ? )
rzemiosło, - ceramika, - meble.
sprzęt użytku domowego,

11. Inne
dewocjonalja,
zabawki i gry,
opakowania po papierosach,
zapałki, - etykiety, - pudełka;
perfumy – buteleczki, pojemniki,
breloki,
proporczyki

12. Pamiątki z PRL-u ??
( przekierowanie do każdej z podkategorii eksponatu z PRL – czy sensowne i potrzebne ?? )
Profil Profesjonalny Moderator
6 lipca 2010
Ja tylko chciałbym zadać przy okazji podchwytliwe pytanie czy ktoś z naszych użytkowników wie jak działa automat układający kategorii i że taki automat istnieje ylko jest chwilowo wyłączony? :)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
6 lipca 2010
kubełek wody...
gdzie umieścić kolekcję z obiektami np: bilet wstępu, guzik, odznaka, mapa, fotka budynku?

:)
6 lipca 2010
Do gieorgijewski

bilety wstępu- do 3. Druk – słowo pisane - bilety;

guzik do - 10. Ubiór i rzeczy użytku codziennego
odzież cywilna, - czapki, - guziki, - buty;

odznaka - 6. Militaria - odznaczenia – medale ( ewentualnie przekierowanie do: precjoza - odznaczenia i medale, - wojskowe)

mapa - 3. Druk – słowo pisane - kartografia – mapy
lub 6. Militaria - mapy wojskowe ( przekierowanie do: druk – mapy )

fotka budynku do - 5. Sztuka - fotografia - historyczna.
6 lipca 2010
Z tym zdjęciem... nie każda fotka to sztuka chyba?
6 lipca 2010
Nominatywna definicja sztuki

Cechą łączną dla wszystkich dzieł sztuki ma być intencja, z jaką dzieło zostało powołane do życia. Jeśli twórca wytwarza je z intencją stworzenia dzieła, to dany wytwór dziełem bezwzględnie jest. :)

Skoro pisuar Duchampa został uznany za sztukę to fotka też jest sztuką http://kultura.wp.pl/title,Pisuar-i-jego-wplyw-na-sztuke,wid,10847689,wiadomosc.html
6 lipca 2010
A gdzie umieścić kolekcję, dla której jedyną rzeczą łączącą zamieszczone w niej eksponaty jest powiązanie z jednym miastem? ;)
6 lipca 2010
Ja bym zaproponowal zypelnie inny podzial... moze troche niekonwencjonalny:

1 Czas:
21 wiek
20 wiek
19 wiek
18 wiek
14-17 wiek
itd

2 Miejsce:
Europa
-Polska
-niemcy
itd
Afryka
Azja
itd..

3. Tematyka:
tu wrzucilbym wszystkie te dzialy co teraz sa, oprocz tych "kolekcjonerstow" czy "hobby" bo to wszystko to samo, dalbym "inne" i koniec.

Nadawanie kategorii czasu miejsca i tematyki mogloby dac inny wglad na calosc myvimu. Mozliwosc ustawiani tych kategorii jako stalych:
1. Wybierz czas (opcjonalnie)
2. Wybierz miejsce (opcjonalnie)
3. Wybiez tematyke (wymagane)

W ten oso sposob uatrakcyjnilbym znacznie zwiedzanie i uproscil ten zawily system kategorii.

No i jak szukacie czegos w polsce to wszystko w polsce sie pokazuje ;)
6 lipca 2010
:)
wracając do odpowiedzi - na temat "kubełka"...
wspomniane eksponaty - należą do "jednej kolekcji" np." pamiątki 22 Pułku Piechoty"
proponowany na wstępie podział - "rozbija kolekcję"
na kategorie - klasy - eksponatów...
czyli - raczej - daje tagi - opisujące eksponat
niż kategoryzuje kolekcje...
zobacz kolekcję Pałacu Kultury...
zamysł kolekcji - może mieć charakter - obiektowy - typ , miejsce, czas, materiał itd"monety Rosji miedź XIX w."
tematyczny - "wszysto o PKiN"...

Pejot - wygrzeb tekst "Co warto kolekcjonować?"
trzeba go przykleić
6 lipca 2010
Daj linka ;)
6 lipca 2010
forum - ostatnia wersja na teście - przed otwarciem MyViMu...
pewnie masz archiwum wersji...
7 lipca 2010
lepiej jak o wszystkim zdecyduje ewolucja,
poprostu kazdy z zalogowanych mialby mozliwosc przenoszenia i tworzenia nowych kategorii, pozostsle osoby jesli by im pasowalo "dany tytul kategorii" to wrzuca swoja kolekcje itd.
jesli nikt nic nie wrzuci to nie ma sensu tworzenia czegos "na sile".

np teoretycznie
militria>wyposazenie i umundurowanie
ale mi nie pasuje wiec tworze nowy dzial militaria>wyposazenie, i jesli to komus pasuje to wrzuci tez swoje lub stworzy wlasna inna nazwe, inny dzial itd.

nastepnym krokiem powiedzmy za rok lub pol, propozycja zmian na stale lub segregacji zrobiona przez moderatora, zeby to jakos wygladalo, ale po dyskusji na forum{ankieta?}.
7 lipca 2010
Algorytm ewolucyjny jest tu prosty... jesli ktora populacja (ilosc kolekcji/eksponatow) w danej galezi jest za maloa, zlikwidowac i przeniesc w gore ;) Ale wykasuje wiekszosc tych "jedynek" bo to juz jest gotowe i czeka
Profil Profesjonalny Moderator
8 lipca 2010
@centuria właśnie taki rewolucyjny automatyczny mechanizm mamy w serwisie gdzie kategorie budują samodzielnie użytkownicy a automat tylko wycina co określony czas te które są mało lub wogóle niepopularne.

Z tym że z powodu jeszcze zbyt małej ilości kolekcji pozostaje uśpiony :) Możemy go włączyć ale wtedy wszystkie kolekcje które są w osieroconych kategoriach same powędrują kolejną gałązke wyżej aż spotkają się w wiekszym gronie.
14 grudnia 2010
A ja poproszę w kategorii "Technika" oddzielny dział "Optyka". Jak ten dział juz będzie, to przeniosę tam swoje muzeum. Teraz jak chcę wejść do siebie przez Technika- Inne, to mnie wykopuje znowu WYŻEJ. Czyli do mojego muzeum i kilku innych dostępu nie ma. A już się zbierałem na nowy "oddział" mojego muzeum: "Enigma i inne" ( Bocian co nieco powinien pamiętać z galerii "Odkrywcy"). Poczekam jeszcze, może działanie "MWiMu" się WRESZCIE poprawi.
5 minut póżniej - Mozna przejść dalej ale poprzez prawą mysz i "Otwórz w nowym oknie".
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.