FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Orzeł wz. 19
Orzeł wz. 19

Prośba o pomoc

Kustosz
8 czerwca 2021
Poszukuję stron internetowych gdzie można prześledzić ewolucję niemieckiego munduru w latach 1933-1945. Proszę o sugestie.
Kustosz
9 czerwca 2021
Strony jako- takie, nie sa mi znane. Napewno temat był drążony na forum grupy Panzer Lehr. Niewątpliwie też sporo informacji byłoby na Wehrmacht Awards forum tylko że to raczej będą wątki poświecone konkretnym wzorm mudurów co oznacza skakanie i liczne poszukiwania wątków. Zbiorczo trudno coś znaleźć a w literaturze temat zazwyczaj zaczyna się od munduru służbowego wzoru 1936. Temat niby prosty ale problem z zebraniem wszystkiego do kupy w jednym miejscu.
Kustosz
11 czerwca 2021
Dziękuję bardzo. Na Panzer lehr już byłem. Wehrmacht awards sobie sprawdzę. Mam nadzieję, że znajdę tam interesujące informacje. Jeszcze raz dzięki.
Kustosz
11 czerwca 2021
Nie ma za co. Problem w tym że zreguły, we wszelkich publikacjach  zarówno książkowych jak iinternetowych nikt nie rozważa kwestii ewolucji munduru a jeżeli już to tylko od woru 1936. A jak wskazują zdjęcia, wcześniejsze mundury też były widziane na froncie. Jeszcze sprawdze w domu jedną pozycję książkową bo być może tam rzeczowo autor podszedł do sprawy.
Kustosz
11 czerwca 2021
Z tego, co zauważyłem to dodatkowym problemem jest mnogość częściowych zmian, własnych modyfikacji itp. Dodatkowo mam spore trudności w rozpoznawaniu kolorów na czano-białych zdjęciach. Ale już zaczynam powoli ogarniać podstawy. Dziękuję za pomoc.
Kustosz
11 czerwca 2021
Istnieje teoria że właściwie poprawnej bluzy wzoru 1940 już w zasadzie nie można spotkać ponieważ spora część została przerobiona. Głównie przez podoficerów lub co bardziej zamożnych kaprali, poprzez doszycie ciemnozielonego kołnierza. W tej sytuacji odróżnienie możliwe po ilosci guzików ale tutaj na zdjęciach tez widać cuda więc wszystko jest płynne. Są opracowania które w ogóle nie ujmuja bluz M40 uznając (w domyśle) że była to tylko wariancja bluzy M36. Do tego dochodza teorie znawców i pasjonatów a kjażdy uważa ze ma rację. Ja w kwestii munduru niemieckiego im więcej studiuję tym mniej wiem i coraz trudniej mi mówić stanowczo że coś jest takie a nie inne. 
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.