FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Porcelanowa deseczka

identyfikacja nóż

7 stycznia 2022
dobry wieczór,
proszę o podpowiedź co to za nóż i co znaczy inskrypcja. https://a.allegroimg.com/original/1e597b/bfd331094fe98da3e7d960875510
Pozdrawiam MJ
Kustosz
7 stycznia 2022
9 stycznia 2022
Jest to uzbecki "Pchak". Przynajmniej w założeniu konstrukcyjnym. Są to tradycyjne, ozdobne noże kuchenne. Ten egzemplarz jest typowym wyrobem turystycznym - spotykanym również  i w Tadżykistanie i na rynku rosyjskim. Pozdrawiam!
9 stycznia 2022
na aukcjach jest opisywany jako nóż, sztylet, kindzał, dżambia i zamieszczane w kategorii 'broń biała'. Jakie lata pochodzenia, produkcji? Po tłumaczeniu liter wychodzi szjchan - شيخان  - shaykhan. To dystrykt w Iraku.
9 stycznia 2022
Na aukcjach różne rzeczy są wypisywane. Tak się składa, że interesowałem się tym typem noży. Byłem w Uzbekistanie. Zakupiłem kilka sztuk. Napisałem coś kiedyś na ich temat. Inskrypcje na głowniach to tzw. Tamga - podpis wytwórcy. A wiek - pewnie końcówka XX w. 
9 stycznia 2022
ps. napis to pewnie "Szahrihkan" - miasto w Andiżańskim Obwodzie Uzbekistanu. Tłumaczę z rosyjskiego, więc literami łacińskimi może się to trochę inaczej pisać.
9 stycznia 2022
dziękuję bardzo za szczegółowe informacje :) natrafiłam jeszcze w internecie na bardzo obszerny tekst o historii tych noży :) pozdrawiam MJ
 
9 stycznia 2022
Proszę bardzo:) Takie pczaki w mosiężnych oprawach z głowniami nierdzewnymi sprzedawane są na rosyjskich aukcjach, jako uzbeckie pamiatki z czasów ZSRR. Teraz już raczej takich nie robią.
8 września 2022 , edytowany: 14 listopada 2022
Swoją drogą dość interesująco prezentuje się ten nóż. Z ciekawości wpisałam w googla i faktycznie są oferty na alegro 

___________________
https://makadamia.pl/blog/p-jak-wybra-eleganck-bluz-damsk-i-z-czym-j-nosi-
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.