FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
odznaczenie Fur Treue Dienste - NIEMCY medal
odznaczenie Fur Treue Dienste - NIEMCY medal

czołg / pojazd niemiecki - prośba o identyfikację

Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
3 maja 2022
Zdjęcie jest tutaj
Prośba o wskazanie co to za rodzaj pojazdu / czołgu.
Widzę, że to pojazd niemiecki, ale nic więcej.
Zdjęcie pochodzi z albumu z Wilna i okolic.
Kustosz
3 maja 2022
Według mnie to brytyjski czołg Mk IV w barwach niemieckich. Czołg na zdjęcou pozbawiony jest uzbrojenia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mark_IVhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Mark_IV
Profil Profesjonalny
6 maja 2022
Oczywiście I wojna światowa

Kustosz Starszy kustosz
14 maja 2022
brytyjski mark IV przejęty przez niemców. posiada armaty na burtach
 https://damjar.pl/1-wojna-swiatowa/mark-iv-najliczniej-produkowany-brytyjski-czolg-z-i-wojny-swiatowej/
w tym linku model w tym samym ujęciu jak na fotce
https://somap.pl/pl/p/Czolg-Mark-IV-Male-Female-2w1/1840
24 listopada, 14:19
Ciekawe rozwiązanie z tymi armatami na burtach, ale chyba się nie sprawdziły, skoro w II wojnie światowej czołgi wyglądały już nieco inaczej 
Kustosz
24 listopada, 18:40
Armaty i karabiny maszynowe w sponsonach burtowych miały bardzo konkretne przeznaczenie, wynikające z przeznaczenia samego czołgu Mk IV (i typów pokrewnych). Czołgi te wymyślono w jednym celu - miały umożliwić szturmowanie wrogich linii obronnych (transzei) przy minimalnych stratach. Stąd wynikał ich wygląd i rozmieszczenie uzbrojenia - miały przejechać przez ostrzeliwaną "ziemię niczyją", przedrzeć się przez zapory z drutu kolczastego, podjechać do wrogich linii obrony (transzei), przejechać przez nie (stąd romboidalny kształt, umożliwiający przekraczanie szerokich wykopów) i "wyczyścić" te transzeje ogniem bocznym podczas ich przekraczania. Po sforsowaniu transzei, miały skręcić i jechać wzdłuż niej, dobijając pozostałych przy życiu (czyli znów ogień boczny).
Później zadania czołgów zmieniły się, bo zmieniło sie samo prowadzenie walk - na bardziej manewrowe. Dlatego też zmienił się kształt kadłubów, wzrosła grubość pancerzy i zmienił się sposób rozmieszczenia broni.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.