FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
jubileum 12,5°

Wieże ciśnień, coś więcej, niż tylko architektura

15 kwietnia 2023
Witam, pochodzę z Brzegu. Moją pasją są stare, opuszczone wieże ciśnień. Piszę ten wątek, aby pamięć o tych wspaniałych wynalazkach, nie przeminęła. W moim mieście jest kilka wież ciśnień, a oto jedna z nich:
Pierwsza wieża ciśnień w Brzegu została wybudowana u schyłku XIX wieku ( dokładnie lata 1876 - 1877 ). Zasada działania wieży ciśnień polegała na zaopatrywaniu w wodę miejskich kamienic Wieża ciśnień stoi do dziś przy ulicy Rybackiej 5. . Był to proces dość prosty. Woda pompowana ze studni głębinowych, napełniała zbiornik wieżowy, a następnie woda płynęła do kranów. Wieża ciśnień w Brzegu jest bardzo pięknym zabytkiem.
Kustosz
17 kwietnia 2023
Cytując za www.it.tarnow.pl:
Jedyna tego typu, czynna wieża ciśnień w Polsce i ewenement w skali światowej! Konstrukcja wieży wykonana ze stali o wysokości 37 m. Zbiornik wody (pojemność 3000 m3) o kształcie torusa (opony) wsparty na 24 słupach o średnicy zewnętrznej wynoszącej 28 m i przekroju poprzecznym 8 m. Zaprojektowana pod koniec lat 70. XX w. na Politechnice Warszawskiej a wybudowana na początku lat 80. “Bania” działa jako wieża ciśnień, jest magazynem wody, który funkcjonuje w czasie szczytowego jej poboru przez odbiorców na największych i najwyżej położonych tarnowskich osiedlach (tzw. „Falklandów”) . Właścicielem są Tarnowskie Wodociągi. Niestety niedostępna dla zwiedzających.
30 sierpnia 2023 , edytowany: 9 października
Ale jest miejsce w Tarnowie, z którego dobrze ją widać :) 

___________________________________________
polecany producent mebli biurowych
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.