FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Les caporaux-chefs du 3 R.E.I.typ I
Les caporaux-chefs du 3 R.E.I.typ I

Pochylnia Buczyniec - historia techniki

17 czerwca 2023
Pochylnia Buczyniec jest prawdziwym majstersztykiem inżynierii. Jest jednym z wielu miejsc w Polsce, które warto odwiedzić. Historia Kanału Elbląskiego. Kanał Elbląski (pol. Kanał Elbląski, niem. Oberländischer Kanal) to kanał w pobliżu polskiego Elbląga łączący Pojezierze Iławskie (system jezior w okolicach Iławy i Ostródy) z Zalewem Wiślanym Morza Bałtyckiego. W całości znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.Obszar, na którym znajduje się kanał, został przekazany Polsce przez Niemcy na mocy traktatu poczdamskiego w 1945 roku. Pomysł połączenia bogatych jezior (w sumie jest ich około 9000) z Zalewem Wiślanym powstał już dawno temu w Niemczech, cały problem polegał na tym, że na stosunkowo krótkim odcinku - 9,6 km, różnica wysokości wynosiła około 99,5 m. Nie można było wybudować śluz.


Projekt został opracowany w 1825 r. przez pruskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke z Królewca, który pracował na dworach Fryderyka I i Fryderyka II nad budową drogi wodnej łączącej Prusy Wschodnie ("Oberland" po niemiecku) z Bałtykiem.


Projekt miał trwać prawie 20 lat (1825 - 1844), nikt nie chciał go sfinansować. Po długich staraniach Steenke uzyskał audiencję u króla, gdzie przedstawił swój pomysł. Król był chłodno nastawiony do pomysłu, ale projekt ruszył w 1848 roku - najpierw obniżono poziom jezior o około 2 metry, wykopano, wylano, zbudowano śluzy na jeziorach; Niemcy poradzili sobie do 1852 roku. Ze względu na liczne jeziora w okolicy, ostateczne prace wykonano do 1860 roku.


Podczas II wojny światowej kanał został zniszczony, ale w 1947 r. przepłynął nim pierwszy parowiec turystyczny
30 sierpnia 2023 , edytowany: 9 października
Nigdy nie byłam, ale po tym wpisie zaplanuję na przyszłe wakacje :) 

___________________________________________
Kraków - zapisz się na odwyk alkoholowy
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.