Propozycja nowego rankingu na forum HydePark / MyViMu - dyskutuj w MyViMu.com
FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Orzełek 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

Propozycja nowego rankingu

Strony: 1 2
Starszy kustosz
3 sierpnia 2010
Witam,

Chciałem zaproponować nowy ranking dla muzeów w MyViMu. Ranking, który będzie lepiej charakteryzował poszczególne muzea i będzie całkowicie odporny na złośliwe oceny "konkurencji". Chodzi mianowicie o ranking ile średnio zdobył każdy eksponat w konkretnym muzeum, czyli sumujemy wszystkie zdobyte przez każdy eksponat punkty i dzielimy je przez całkowitą ilość eksponatów. Ważne jest aby zsumować wszystkie zdobyte punkty, a nie średnią dla danego eksponatu.

Dzięki temu każdy punkt jest pożądany przez kustosza i nawet jednopunktowa ocena powoduje wzrost średniej punktowej dla danego muzeum.

Wprowadziłbym dwa ograniczenia: minimum 100 eksponatów w muzeum oraz minimum 100 ocen wszystkich eksponatów w muzeum.

Ten system oceny (ten ranking):
- jest „odporny” na złośliwe oceny,
- zachęca kustoszy do umieszczania tych ciekawszych eksponatów,
- zachęca do umieszczania ciekawszych opisów,
- zachęca do „odkurzania” starszych eksponatów,
- zmusza do zastanowienia, czy warto nadmiernie rozbudowywać swoje muzeum bez jakiejś ciekawej i logicznej koncepcji.

Pokusiłem się i policzyłem jak wyglądał taki ranking w dniu 1 sierpnia br.

Ponieważ na forum nie można wklejać zbyt dużych obrazków „z zewnątrz” to postanowiłem podpiąć obrazek z rankingiem pod naszego dzielnego strzelca.

Nowy ranking

Zobaczcie jaka ciekawa sytuacja jest na samej górze i na dole tabeli.

Co o tym sądzicie? Mam nadzieję, że jak moja propozycja rankingu się spodoba, to adminy nam to zrobią :)

pozdrawiam

admin Sali 216

Ps. Załóżmy, że ktoś Gieorgijewskiemu wystawi nagle same jedynki do wszystkich jego eksponatów. Okaże się, że jego muzeum awansuje o 3 miejsca, bo wzrośnie mu średnia ilość punktów w przeliczeniu na każdy eksponat. W końcu danie nawet jednego punkcika będzie na korzyść danego muzeum.
Moderator
3 sierpnia 2010
Ważne jest aby zsumować wszystkie zdobyte punkty, a nie średnią dla danego eksponatu.

Niezły pomysł. To zmienia wagi eksponatów w ciekawy sposób.

Zastanawiam się jak rozumiesz, że jest odporny na złośliwe oceny i że zachęca do "odkurzania"?

Wystawienie samych jedynek poprawi średnią dla muzeum tylko jeśli jego średnia była 1.0 czy się mylę? (bo wzrośnie liczba głosujących)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
3 sierpnia 2010
popieram,pomysł.
ten ranking w sprawiedliwy sposób pozwoli ocenić muzeum pod względem wszystkich eksponatów naraz a nie pod względem każdego z eksponatów z osobna.

ps. czy nieoceniane ekgsponaty również się wliczaja do statystyki? wtedy zapewne każdy taki nieoceniony eksponat obniża punktacje o 10 i w interesie kustosza jest odkurzyc taki eksponat i pozyskać ocenę.

jeszcze raz gratuluje pomysłu.

ps. jak zrobiłeś te statystyki? w każdym muzeum liczyles oceny każdego eksponatu z osobna?
3 sierpnia 2010
"- zachęca kustoszy do umieszczania tych ciekawszych eksponatów,"
"zmusza do zastanowienia, czy warto nadmiernie rozbudowywać swoje muzeum bez jakiejś ciekawej i logicznej koncepcji."

Moim zdaniem Wasze rozumowanie jest błędne.

Ranking niby promuje "sprawiedliwość", ale tak na prawdę sytuacja jaką chcecie stworzyć, to to, że jak ktoś doda dużo eksponatów -> traci miejsce w rankingu.

Skoro umieszczamy ilość eksponatów w mianowniku, nie ma możliwości zyskania na dodawaniu eksponatów.

Przykład:

Na początek obliczamy:
100 eksponatów, z których każdy ma po 10tce.
10 * 100 / 100 = 10 (ocena w rankingu)

Użytkownik dodaje następny eksponat, który nie ma oceny:
10*100/101 = 9,90 (ocena w rankingu)

Do takiej sytuacji nie możemy dopuścić, że użytkownik będzie "karany" za to co jest sednem serwisu.

Jestem zmuszony więc wyrazić swój sprzeciw.

Kwestia umieszczenia czego innego w mianowniku...np.: zamiast wszystkich eksponatów -> ocenionych eksponatów.
Starszy kustosz
3 sierpnia 2010
Odpowiadam po kolei:

Artur napisał: "Wystawienie samych jedynek poprawi średnią dla muzeum tylko jeśli jego średnia była 1.0 czy się mylę? (bo wzrośnie liczba głosujących)."
Otóż nie chodzi tutaj o średnią ocenę danego eksponatu tylko średnią sumę wszystkich punktów. Mówiąc inaczej: sumę wszystkich zdobytych punktów dzielisz przez ilość eksponatów. Dlatego gdy dodasz wszystkim eksponatom po jednym punkcie to średnia ocena tych eksponatów odpowiednio spadnie ale średnia suma punktów dla każdego eksponatu wzrośnie dokładnie o 1.

Frozzer napisał: "Czy nieoceniane eksponaty również się wliczają do statystyki?" Przyjąłem założenie, że sumę wszystkich punktów wszystkich eksponatów dzieli się na wszystkie eksponaty a nie tylko na te które otrzymały jakąkolwiek ocenę.
Sumę punktów łatwo policzyć bo wystarczy średnią ilość punktów pomnożyć przez ilość ocen - patrz odpowiedni ranking i podzielić przez ilość eksponatów - informacja przy każdym muzeum.

Pejot napisał dużo :))
To prawda, że wstawienie kolejnego eksponatu powoduje nieznaczny spadek średniej sumy punktów, ale należy pamiętać, że spadek nie jest tak znaczący bo jest ograniczenie minimum 100 eksponatów. W przypadku 101 eksponatu spadek jest mniejszy od 0,01. Z drugiej strony wzrasta potencjał danego muzeum do wzrostu sumy punktów przypadających na każdy eksponat. To prawda, że mianownik wzrasta, ale wzrasta też prawdopodobieństwo zyskania kolejnych punktów. Gdybyś chciał to można w mianowniku zamiast ilości wszystkich eksponatów to można umieścić liczbę eksponatów które otrzymały jakiekolwiek punkty. Takie rozwiązanie byłoby jeszcze lepsze.

Korzystając z okazji pragnę zwrócić uwagę na kilka muzeów w MyViMu.

Muzeum "Klamry , klamra ,prezka,buckles,buckle,пряжка,koppelschlosser," miało 01.08 średnio aż 44,00 punktów na każdy eksponat - gratulujemy wysokiego wyniku.
Podobnie jest z muzeum: "Kolekcja Macieja-PRUSY" oraz "Ostpreussen relicsę wyniki ponad do pozazdroszczenia.

Na uwagę zasługuje również muzeum Tyfusa, czyli "tyfus - Moje zbiory". W rankingu "Najwyżej oceniane muzea" muzeum to zajmuje daleką pozycję (około 40-45 pozycji) a w naszym rankingu zajmuje 18 lokatę. To muzeum jest wzorem dla innych, bo jest stosunkowo duże, ale kustosz dba o swoje eksponaty, często je odkurza i zależy mu aby przedmioty w jego muzeum miały dokładne, rzeczowe i ciekawe opisy.

Kolejnym muzeum na które warto zwrócić uwagę jest Buttonarium, czyli póki co największe muzeum w MyViMu. Liczba eksponatów w tym muzeum powoduje, że średnia suma punktów przypadająca na jeden przedmiot jest stosunkowo mała - 4,91. Należy jednak pamiętać, że to muzeum ma znaczny potencjał, który sprawia, że będzie stale poprawiało swoją lokatę w rankingu.

Ranking ten promuje rzetelnych kustoszy, którzy dbają o swoje muzea.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
3 sierpnia 2010
dla mnie nic więcej nie potrzeba :)
no może jedynie wprowadzenie tego rankingu

uważam, że to najsprawiedliwsze rozwiązanie.
Starszy kustosz
3 sierpnia 2010
Jeszcze takie małe spostrzeżenie.

Załóżmy, że jakiś eksponat ma średnią ocen na poziomie 9,00. Przyznając nawet 5 punktów za ten eksponat, to ja tak naprawdę odejmuje mu 4 punkty (9-5=4) i obniżam mu średnią oraz średnią całego muzeum.

W przypadku rankingu zaproponowanego przez nas wychodzi, że przyznanie 5 punktów jest jednoznaczne z przyznaniem 5 punktów, a nie odjęciem 4.

Każdy punkt, nawet ocena jednopunktowa, podnosi dane muzeum w rankingu, przecież chyba o to chodzi żeby nagradzać, a nie karać :))

Ps. Pejot nie przejmuj się, że chwilowo jesteś poza rankingiem. Jak tylko dobijesz do 100 eksponatów to zamiast obecnej lokat na poziomie 30 miejsca wskoczysz od razu na początek drugiej dziesiątki - żartowałem :))
4 sierpnia 2010
Nigdzie nie napisałem, że przejmuję się miejscem swojego muzeum, stworzonego w celach testowych.

Myślę, że rankingi są sprawą poboczną, ponieważ osoby zwiedzające i tak mają już 1000 możliwości zwiedzania muzeów, z której żadna nie rozwiązuje tego w wygodny sposób:

- w kategoriach panuje chaos -> przenoszą do kolekcji, a nie do eksponatu
- z rankingów da się wejść do muzeum, a nie eksponatu
- wyszukiwarka wyszukuje co prawda w nazwach i tagach, ale nie w opisach
- podstrona eksponatu posiada 1000 rzeczy z nim nie związanych (choćby ta całą linkologia po lewej)

więc uważam, że jest wiele rzeczy, które mogłyby lepiej wpłynąć na popularność muzeów niż dodatkowy ranking.
Profil Profesjonalny Moderator
4 sierpnia 2010
Co nie znaczy że nie zastanowimy się nad podmienieniem jednego z aktualnych na ten według nowego wzoru aczkolwiek wolałbym przewidzieć wszystkie przypadki i możliwości wpływu i sterowania tymi statystykami przez użytkowników.
Starszy kustosz
4 sierpnia 2010
Pejot, ale ja chciałem Ciebie tylko tak na przyszłość i na wszelki wypadek pocieszyć - gdybyś z jakiegoś powodu stał się smutny :))

Bocian
Przy tych założeniach jakie podałem na samym początku (w mianowniku liczba wszystkich eksponatów) to nie ma możliwości kombinowania "in minus" dla innych. Jest tylko taka ewentualność, że ktoś ma dużo zdyscyplinowanych kumpli, którzy się zarejestrują w portalu i ocenią wszystkie jego eksponaty na maksa. Wtedy będziemy mieli nowego lidera :)), ale to też ma swoje dobre strony - zyskujemy nowych użytkowników, którzy może "złapią bakcyla".

My geodeci mamy sporo do czynienia z liczeniem różnego rodzaju statystyk :)) i chyba jesteśmy w tym dobrzy (a może już tylko byliśmy dobrzy :)).
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
4 sierpnia 2010
ja, geodeta może w statystykach nie wiodę prymu - za to dobrze buduje mosty :)
Profil Profesjonalny Moderator
5 sierpnia 2010
Zawsze mnie ciekawiła obsługa teodolitu i co można z tego wyczytać.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
5 sierpnia 2010
metoda działania jest banalna, odczytujemy kierunki, a z ich różnicy wiemy jaki jest kąt pomiędzy dwoma mierzonymi celami.
6 sierpnia 2010
To już wiadomo, że cenę u geodety można ciąć /2 jak powie że dużo pracy :D
10 sierpnia 2010
Wielu moich znajomych nie zbierających żadnych rzeczy ubolewa,że nie można oddać głosu na dany eksponat.Nie ma sensu przecież się rejestrować, aby oddać kilka głosów.Wiem,zaraz powiecie to wtedy każdy będzie sobie nabijał licznik,ale to się da chyba jakoś kontrolować??
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
10 sierpnia 2010
po IP komputera z jakiego wysłano głos - tak działa na innych serwisach.
Profil Profesjonalny Moderator
10 sierpnia 2010
Mogę napisać różne rzeczy ale szczera prawda jest jedna. Im więcej mamy zarejestrowanych użytkowników tym lepiej. Nawet jeżeli są to użytkownicy zarejestrowani na raz, dla nich też są plusy chociażby rezerwacja swojego ulubionego nicka, dostęp do wielu modułów MyViMu, powiadomienia. Wszelkie konkursy.
10 sierpnia 2010
a jak jest promocją My ViMu za granicą? Dobrze by był jakoś zareklamować na zagranicznych forach tematycznych.I może stworzyć opcję językową tak aby mógł się ktoś zarejestrować np. z UK czy Czech itp.
Profil Profesjonalny Moderator
11 sierpnia 2010
Taki jest plan aby połączyć też kolekcjonerów z różnych krajów i wstępne prace nad wersją językową są.

Jednak najpierw musimy zadbać o naszych użytkowników stabilizując serwis i dając im zestaw przydatnych narzędzi.

Stąd najszybciej pojawią się "Wystawy" które działają już na wersji testowej dla naszych testerów. Zbieramy uwagi i ulepszamy to co się da.

W dużym skrócie "Wystawy" to możliwość tworzenia czasowych kolekcji tematycznych z pojedynczych eksponatów różnych użytkowników porozrzucanych po MyViMu.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
12 sierpnia 2010
Moim skromnym zdaniem wszystko złe zaczyna się od niezdrowej rywalizacji i proponuję całkowicie zlikwidować rankingi. Porównania przy tak rozległej tematyce zbiorów nigdy nie pokażą stanu faktycznego, chyba, że stworzyć rankingi dla poszczególnych kategorii. Tylko czy ma to sens i czy o to w tym wszystkim chodzi?
12 sierpnia 2010
Odnośnie rankingów,to na stronie głównej zmienił bym "popularne muzea" na"popularne eksponaty",ponieważ promuje to tylko pierwsze 6 muzeów z listy rankingowej,co nie jako jest pośrednim powodem utrzymywania się ich w czołówce.Ewentualni nowi odwiedzający lub userzy rejestrując się odwiedzają właśnie najpierw te "promowane muzea".Zmieniając na popularne eksponaty można by pokazywać np.pierwszą 30 popularnych przedmiotów.Tu roszada jest jest większa niż w popularności muzeów i zwiększa szanse na oglądalność.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
12 sierpnia 2010
To już raczej lepsza byłaby zmiana na" Losowo wybrane muzea",każde miałoby szansę co jakiś czas być promowane a zmiana na "Popularne eksponaty" da możliwość prpmowania najlepiej ocenianych eksponatów które i tak są w czołówce a poprzez promocję tylko zwiększą dystans od pozostałych.Poza tym przypominam że zawsze można sobie wejść na "Losowe eksponaty" lub "Najnowsze eksponaty".A rywalizacja moim zdaniem będzie zdrowa tylko wtedy gdy możliwość oceniania eksponatów otrzyma każdy kto zajrzy na stronę MyViMu albo systemu oceniania nie będzie wcale.Z kolei aby zwiększyć oglądalność zacznijmy sami więcej oglądać to co już jest prezentowane w muzeach a sami ją zwiększymy.
12 sierpnia 2010
Twój pomysł mi się podoba bardziej
Starszy kustosz
12 sierpnia 2010
Ja też podpisuję się pomysłem Juranda.
Profil Profesjonalny Moderator
12 sierpnia 2010
Myślę że losowo wybrane muzea to dobry pomysł. Kwestia tylko odsiania kont bez eksponatów. Kiedyś były ostatnio dodane z eksponatami i też było ok.
Strony: 1 2

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.