FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
3 Batalion Zabezpieczenia DWLąd

[Poradnik] Fotografia bezcieniowa oraz podstawy fotografowania

Strony: 1 2
19 lutego 2010
Dzięki Tarsusowi MyViMu wzbogaciło się o kolejny poradnik dla początkujących fotografów.

W poradniku "Fotografia bezcieniowa oraz podstawy fotografowania", który można znaleźć pod adresem http://myvimu.com/pages/fotografia-bezcieniowa-oraz-podstawy-fotografii-1 zostały opisane następujące zagadnienia:


  • Budowa mini studio w naszym domu

  • Ustawienia aparatu

  • Ustawienie obiektu i kadrowanie



Nie zabrakło kilku przykładowych zdjęć pokazujących różnice w doborze ustawień.

Poradnik będzie jeszcze rozbudowywany, w tym wątku będziemy informowali o wszystkich aktualizacjach.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
19 lutego 2010
Byłbym zobowiązany, za podanie parametrów obiektywów dobrych do fotografii makro, monet i mniejszych przedmiotów.

z góry Dzięki
24 lutego 2010
http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl/hs.xsl/index_7954.htm

W Lidlu dzisiaj kupiłem takie lampki w cenie ok. 22 zł/sztuka, tyle że mocowane na klips - można przytwierdzić do blatu - do oświetlenia bocznego - niestety świecą na żółto więc czeka je modyfikacja lekka. Niemniej myślę, że da się je wykorzystać w fotografii małych przedmiotów.

Pozdrawiam.
24 lutego 2010
Dzięki za cynk. Właśnie się dziś chciałem wybrać do jakiegoś sklepu w poszukiwaniu części do zbudowania takiego namiociku do fotografowania. Widziałem na Allegro bardziej "pro" zestawy, ale chyba mi wystarczy coś a'la materiałowy kosz na pranie + jakaś lampka lepsza.

Ostatnio wpadły mi w łapy takie medale http://myvimu.com/collection/99 i próbowałem je obcykać. Bez rewelacji, ale kilka dobrze ułożonych kartek papieru i wielkie okno balkonowe trochę pomogło. Ale oświetlenie w domu mam mega przeciętne...
24 lutego 2010
Ale sprawdź w sklepie jak świecą. Mówię, jak dla mnie za słabe światło bo myślałem że skoro to halogen to będzie dawał mocno i na to się da dyfuzor z kalki technicznej białej. Niestety trzeba będzie dokupić silniejsze halogeny. Niemniej 20 zł za samą konstrukcję nie wydaje mi się dużym wydatkiem.
24 lutego 2010
Jasna sprawa. Dzięki za info.
Profil Profesjonalny Moderator
24 lutego 2010
Eeee no to tak, każda żarówka sprzedawana w handlu ma barwę światła 2700K, tymczasem słońce prawie 6500K im niższa wartość tym światło cieplejsze.

Do fotografii szczególnie portretowej są używane świetlówki 6500-6700K

W przypadku "żółtych" zwykłych żarówek trzeba już pobawić się balansem bieli w aparacie a najlepiej ustawić go ręcznie na biała lub lepiej szarą kartkę.
Starszy kustosz
24 lutego 2010
Może dałoby się wykorzystać coś takiego:

http://s135.allegro.pl/item928888123_lampa_biurkowa_z_lupa_3_10_dioptrii_podswietlen.html

w cenie 67 złotych, lub nieco inny model za 115 złotych:

http://s135.allegro.pl/item929317612_lampa_biurkowa_z_lupa_3_dioptrie_podswietlenie.html

Niepokoi mnie tylko parametr: Moc świetlówki 22 W

Na innej aukcji ten sam sprzedawca podaje: barwa: 6400 K

Jaka jest Wasza opinia na ten temat?
24 lutego 2010
Wydaje mi się że moc świetlówki czy żarówki z barwą światła nie ma za wiele wspólnego ale poprawcie mnie jeśli się mylę. Te z "halogenami" co kupiłem w Lidlu mają 35 W i świecą na żółto bardziej niż na biało, no i niezbyt mocno... Pewnie dali najgorszej jakości te "halogeny".

Kiedyś robiłem siostrze lightboxa. Rama z rurek pvc z Castoramy, dwie lampy takie warsztatowe po 45 zeta za sztukę z żarnikami 500 W lub 1000 W po bokach, a ramę obłożyłem flizeliną co by "zdyfuzować" światło. Efekty były nawet nawet. Te lampki kupiłem do oświetlenia małych przedmiotów z boku podczas fotografowania od góry (tak mniej więcej robiłem zdjęcia znaczków).

Kombinowałem także z lightringiem z okrągłej świetlówki, aczkolwiek nie dokończyłem serii eksperymentów :)
Starszy kustosz
24 lutego 2010
Ja też kombinuję jak tu zrobić dobre fotki i się nie narobić za mocno, a na dodatek, żeby mnie to nie kosztowało zbyt wiele. Myślałem o świetlówkach kołowych:
CIRKOLUX 22W T5 E27 za 15,90 PLN
lub mocniejsza
CIRKOLUX 32W T5 E27 za 18,00 PLN
ale nie wiem czy to światło będzie wystarczające.

Podaję link do aukcji dla tej droższej świetlówki:

http://www.allegro.pl/item935132981_swietlowka_kolowa_cirkolux_32w_t5_e27_promocja.html
24 lutego 2010
No ja na tapetę wziąłem philipsa za 45 zł :) a jeszcze musiałem kupić drugą, bo nie wiedzieć czemu w pierwszej chciałem wycinać kabelki, a pod osłoną był rezystor :)

Wydaje mi się, że przydałby się do tego jakiś ekran wycięty z kartonu i oklejony folią aluminiową co by w miarę możliwości więcej światła na obiekt szło.

http://www.youtube.com/watch?v=_zAU2Z9rZ9M&feature=related

Coś w ten deseń jednak jak się dowiedziałem, że najtańszy kinkiet kosztuje 200 to odpuściłem sobie zabawę z kinkietem :)

Na YT jest sporo tego - wpiszcie diy lightring, flashring, lightbox, softbox...
27 lutego 2010
Sorki za przedluzona absencje - auto mi sie zepsulo :D

CO do swietlowek. Mozna dostac po marketach tanie lub mniej tanie osramowe naprzyklad swietlowki na standardowy gwint. Jak dobrze poszperacie uda sie trafic 5400K i w taka temperature powinniscie celowac. Mysle ze warto nawet zainwestowac ciut wiecej i kupic dwie porzadne -30-40W (czyli 100-120 jakios mniej wiecej) z temperatura swiatla opisana na pudelku (np. philpis - osram)
Do tego najbardziej podstawowe lampki biurowe z mozliwie duzym reflektorem - najepsze by byly takie stare komuchowe jak kiedys byly ale juz nima :D

co do obiektywow, jak juz chcecie kupowac polecalbym staloognidkowe makro, jak cos takiego:
http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Macro_Lenses/EF_100mm_f28_Macro_USM/index.asp

http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Macro_Lenses/EF-S_60mm_f2.8_Macro_USM/index.asp


...jednakze sam uzywam cos podobnego do tego:
http://www.aperture.ro/img/macro/ext_tubes.jpg

Pierscienie dystansowe z przeniesieniem elektroniki, oddalajace obiektyw od body - przez co ... powiekszajace. Do tego uzywam stalki 50mm albo zooma 70mm. Przeniesienie elektroniki - czyli obiektyw bedzie zmienial przyslone i ostrzyl automatycznie. Moge te pierscienie zestawiac jak mi sie podobie i uzyskiwac praktycznie kazdy efekt - wlacznie z mega duzymi powiekszeniami. Wada? Ciemne to to w cholere, wiec trzeba dobrze oswietlac. Roznica w cenie potworna, a efekt wlasciwie ten sam, jesli jestesmy w stanie zapewnic dobre swiatlo.

Co do ekranow? Uzywac duzo i czesto. Cokolwiek sie da odbic i doswietlic z ciemnej strony - doswietlac. Nawet doswietlanie teoretycznie niewidocznego tylu obiektu - pozwoli wydobyc go z ciemniejszego tla tworzac jakby swietlny kontur dookola. Najlepiej w naszym przypadku - biale matowe. Chyba ze chcecie uzyskac ostre cieniowe swiatlo. Bialy zmiekczy wypelni ciemniejsze strony obiektu swiatlem nie generujac cieni. Sprobujcie zwykla kartke z bloku technicznego - efekt powinien byc zadowalajacy :D
Profil Profesjonalny Moderator
9 marca 2010
Tutaj np. zaleta lustrzanek Pentaxa które po założeniu przejściówki M42 doskonale obsługują obiektywy np. z Zenitha.

Po podłączeniu obiektywu bez automatyki pyta się o ogniskową, działa potwierdzenie i pułapka ostrości.
10 marca 2010
Pulapka ostrosci, niezaleznie czy dziala z szklami bez AF, jest w kwestii statycznej fotografii kompletnie nieprzydatna, gdyz zawsze lepiej ustawisz ostrosc recznie na "oko".
Fotografujac stale obiekty z malych odleglosci, na statywie, czyli tak jak robimy to tutaj, praktycznie zawsze i tak ustawiam ostrosc recznie, szczegolnie kiedy wchodza perspektywiczne rzuty na obiekt, gdzie musze sie uporac z glebia ostrosci. A co do przejsciowek M42 czy innych HGW, do kazdego body masz przejscoiwki, a wiekszosc starych obiektywow ma taki dzyndzel ktory zamyka przeslone na stale juz przy zakladaniu obiektywu. Suma sumarum - uzycie obiektywow od zenita czy innych praktic pozwoli nam jeszcze przyciac koszta przy makrofotografii, gdyz nie trzeba kupowac pierscieni z przeniesieniem elektroniki - zwykle najprostsze wystarcza, bo po zalozeniu szkla bedzie mozna i tak regulowac przeslone, a co za tym idzie uzyskiwac rozsadna glebie ostrosci.
10 marca 2010
Bawiłem się kiedyś w foto BW. Czasem można dostać świetne obiektywy o jasności 1,4 do analogów.
Z takiej 50-tki to dopiero fotki wychodzą :)
Profil Profesjonalny Moderator
10 marca 2010
Przy przesłonie 1,4 to głębia ostrości jest dosłownie papierowa. Zresztą przy foto studyjnym eksponatów lepiej zwiększyć przesłonę kosztem czasu, wyjdzie lepsza plastyka.


A ktoś wie że niezłe fotki ludzie robią zwykłymi komórkami przez lupę jubilerską? Bo tutaj to gadki o sprzęcie za dużo kasy.
10 marca 2010
Tak tak,niezle komorkami... Polecaj takie metody to zobaczysz jakiej jakosci fotki pojawia sie na serwisie :)

Prosta lustrzanka obiektyw 50, nawet zenitowski plus przejsciowka, jak male obiekty to pierscienie dystansowe. Statyw troche swiatla kosz na bielizne i malym kosztem focimy. Ale nie komorki, bez przesady :)

Co do glebii ostrosci to albo wyliczyc sobie, jak kto umie a jak nie to eksperymentalnie.
Glebie ustawic tak zeby wszystko co za i przed obiektem bylo juz nie ostre. Wyodrebni to ladnie eksponat z otoczenia. Z drugiej strony za plytkiej glebii tez nie ustawiamy bo nam rozmyje elementy eksponatu za bardzo......
Profil Profesjonalny
10 marca 2010
Niektore komorki chyba nie sa takie zle - Nokia chyba kiedys wypuscila jakies modele z optyka Carl Zeiss... ale to tak na zasadzie "w razie potrzeby..."

Ale chyba do amatorskich zastosowan wystarczy jakis przecietny cyfrowy kompakt z dobrym trybem makro, prawda? Dobre oswietlenie, maly statyw i juz mozna chyba cos osiagnac.
11 marca 2010
Dokladnie tak. Choc wiadomo, lustrzana pozwoli na wiecej, nawet najtansza.
Co do komorek - optyka Zeissa to w komorce to chwyt marketingowy. Niestety jaka by komorka nie byla przy srednicy szkla 2mm nie mozna liczyc niestety na chocby poprawna jakosc fotografii. Juz kompakty to inna sprawa bo tam jednak ostatnio zaczeli sie starac, calkiem rzeska ta optyke robia... ale nie komorka, chyba ze na foty z biby pod akademikiem to pewnie, czemu nie :D
Profil Profesjonalny Moderator
11 marca 2010
No fajnie ale jest wiele osób które coś zbierają ale nie stać ich nawet na proste lustro lub aparat cyfrowy.
Profil Profesjonalny
11 marca 2010
W niektorych komorkach faktycznie aparat jest w charakterze ciekawostki - np. troche starsze biznesowe Nokie (E50,E51) - nie bylo mowy o zrobieniu dobrego zdjecia w jakichkolwiek warunkach. Ale w tych nowszych multimedialnych Nokiach czy SE jakosc fotek zdarzala sie porownywalna z moim starym kompaktem.

Wiadomo, ze lepszy jest lepszy aparat ;) ale sporo osob ma jakies tanie "malpki" z promocji w mediamarkt czy innych marketach, do pstrykania fotek rodzinnych z wakacji. I sztuka jest wyciagniecie z nich jakiegos przyzwoitego efektu.
13 stycznia 2012
Widziałem u znajomka świetna lampę bezcieniową, zrobioną na .... taśmie LED (białe zimne) z ledami SMD 5050. Jak się zgodzi, to opublikuję.
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
14 stycznia 2012
wracając do zdjęć robionych telefonem komórkowym - jak się chce to można zrobić dobre zdjęcie

przykład : Sony Ericsson C902, 5,0 mpx - zdjęcie nie kadrowane, nie obrabiane graficznie



drugi : Samsung GT-I5800, 3,2 mpx, - zdjęcie nie kadrowane, nie obrabiane graficznie

Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
13 czerwca 2012
Proszę o poradę !
Potrzebuję aparat fotograficzny i lampy do robienia zdjęć obiektów o wymiarach c. od 10 do 30 cm max.
Zdjęcia są na własne potrzeby, robione w pomieszczeniu, od czasu do czasu i w związku z tym chciałabym ograniczyć koszt do minimum. Przy tym chcę, aby sprzęt umożliwił mi zrobienie ładnych, jasnych zdjęć, które można będzie wydrukować. Nie zamierzam zostać fotografem, dlatego aparat może być pozbawiony "wodotrysków".

Jaki aparat powinnam kupić i jakie lampy ?
Looknęłam na poradnik : http://myvimu.com/pages/fotografia-bezcieniowa-oraz-podstawy-fotografii-1

i niestety taki aparat nie wchodzi w grę z uwagi na koszty.

A taki zestaw :
http://allegro.pl/zestaw-bezcieniowy-namiot-oswietlenie-promocja-i2401780319.html
lub
http://allegro.pl/v12-studio-foto-zestaw-namiot-bezcieniowy-2-lampy-i2368765090.html

czy może być na początek ?


Podsumowując chcę, żeby aparat był tani, prosty w obsłudze i robił dobre fotki obiektów z bliska.
Lampy+ namiot ....?
z góry dziękuję
14 czerwca 2012
yuppi troche to drogie jak na kosz na pranie i 2 lampki na dziwnych nozkach.....
jak chcesz wersje budzetowa, to karton, kalka techniczna i lightboxa poskladaj + jakos po 15 20 zeta za zarowki trza dac - o w miare bialym swietle..
toshiba neoball real 4000 k 13 W -15 zeta - jeszcze mam cene...
spiralny osram - nie pamietam ale jakos podobnie

pasuja do zwyklych oprawek

lampki biurkowe z gietka szyjka - lub czasami same gesie szyjki idzie dostac po 5 zl + oprawka jakies 5 zl

a jak chcesz to poszukaj tego namiotu z allegro w dyskontach - jest to skladany kosz na pranie...
swoj kupilem w ikei, troche wiekszy bo pod inne cele ;)

lumixa fz8 nie polecam - w sztucznym swietle szumi

statyw!!!! jakikolwiek byle stabilny moze byc stary - gwint sie nie zmienil im ciezszy tym lepiej

podejrzewam ze celujesz w jakis maly aparat - tu cokolwiek z reczna ostroscia trybem manualnym i matryca ktora nie szumi w swietle sztucznym np nikony coolpix wiele ludzi chwali, mialem w lapach, troche to male, lekkie , ale zdjecie da sie zrobic


halogenow ani tych 50 , ani 500 W nie polecam - grzeje to jak ...

ile to wszystko ma kosztowac?
a, to nie aparat robi zdjecia (bla bla bla;))
a, prze zakupem koniecznie sie pobaw aparatem - to daje wiecej niz czytanie opisow

no i popytaj znajomych - moze ktos ma w rozsadnej cenie uzywane lustro w niezlym stanie za psie pieniadze - mi sie tak trafilo ;)
Strony: 1 2

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.