FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Pudełka na Boitier 1 fusée AZ.23
Pudełka na Boitier 1 fusée AZ.23
Pudełka na Boitier 1 fusée AZ.23
Pudełka na Boitier 1 fusée AZ.23
Pudełka na Boitier 1 fusée AZ.23

[Poradnik] Fotografia bezcieniowa oraz podstawy fotografowania

Strony: 1 2
Profil Profesjonalny
14 czerwca 2012
Jaki budget na aparat przewidujesz Yuppi?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
14 czerwca 2012
w trybach makro - trzeba sprawdzić ustawianie ostrości
bo "aparat ma funkcję - a nie można z niej skorzystać"...
14 czerwca 2012
lepiej podaj budzet, miejsce do focenia jakim dysponujesz, przedmiot w miare dokladnie jaki bedzie focony, jak bardzo chcesz sie "meczyc nad efektem", i docelowy efekt - najlepiej jakas fotke z muzeum lub z netu..
to panowie beda mieli wieksze pole do popisu jesli chodzi o dobor aparatu, oswietlenia, ustawien calego systemu, ew kosztow i porad jak co focic ;) zaoszczedzisz kupe czasu, na eksperymenty i polowanie na info, kasy na sprzet ktory bedzie niewykorzystany lub niepotrzebne bajery i wodotryski ( np - przy lustrzance - po co ci szybki autofocus i obiektyw z silnikiem za grube tysiace, jak chcesz focic male przedmioty ze statywu, na recznej ostrosci ? ;) ) lub jak w moim przypadku - zestaw do oswietlenia swiatlo sztuczne rozne, jak aparat radzil sobie dobrze tylko w swietle dziennym lub jako tako z blyskami?
(ten typ tak mial)
za to i przyjaciolce do zdjec na codzien, jak i matce na wyjazdach sluzy do tej pory doskonale ...

wiecej szczegolow , to sie cos sensownego wykombinuje

kurde, gdybym to co wiem teraz wiedzial pare lat temu, gdybym nie mial okazji na zakup sprzetu zapewne kupilbym cos innego ;) no i nie stracil miesiecy nad eksperymentowaniem nad zdjeciami, i obrobka

aha - chcesz sie bawic swiatlem sztucznym, koniecznie bierz aparat co ma RAW , i sciagaj z netu wersje probna lightrooma - jak ci to komputer udzwignie - szybciej prosciej i wygodniej balansu bieli, ustawien ekspozycji itp pierdol nie da sie skorygowac ;) no chyba ze ktos ma lepszy i szybszy patent na masowe korekty- chetnie poznam;)
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
14 czerwca 2012
budżet mam skąpy, ale z ambicjami...;) znaczy się o "tysiącach" nie może być mowy, gdyż przypuszczam, że i tak nie byłabym w stanie docenić wszystkich dobrodziejstw cudów techniki ukrytych w takich drogich ustrojstawach.... i nie będę fotografem, a zdjęcia będą robione od czasu do czasu...

miejsce do focenia - pokój słabo oświetlony

obiekty focone - to słoiczki, buteleczki z tworzywa, jasne o wymiarach od c. 10 cm do max 30 cm.
efekt powinien być taki : ładne, proste zdjęcie, wyraźne, bez przypadkowego cienia, takie jak do katalogu np. :
http://www.ikea.com/us/en/images/products/slom-bottle-with-stopper__64633_PE174132_S4.jpg
http://www.ikea.com/gb/en/images/products/celeber-spice-jar__78944_PE203999_S4.jpg

chciałaby przy okazji wiedzieć, jak osiągnąć taki efekt :
http://www.indigo-nails.com/381-742-large/lakiery-hybrydowy-platinium-uv-hybrid-w01.jpg
(oprócz Photoshopa, chodzi mi o sprzęt i oświetlenie)


Fotki powinny się też nadawać od obróbki w programie graficznym, żeby je sobie wyciąć i powstawiać do innych obrazków.

Chcę, żeby aparat trzymał ostrość - do tej pory się bawiłam z jakimiś przypadkowymi sprzętami, w tym moją komórką, która co prawda robi fotki kaczkom w parku całkiem niezłe, ale do obiektów się absolutnie nie nadaje, bo nawet ja widzę, że nic nie widzę. Nie robię studio fotograficznego, ale chcę żeby moje fotki małych obiektów były dobre. A przynajmniej żeby sprzęt się do tego nadawał i był PROSTY dla mnie (nie chcę się męczyć nad efektem, ani kręcić śrubkami pół godziny przed cyknięciem foci) - żeby nie trzeba było dużo czytać na temat, tylko robić focie..robić, robić ...

Gdy o sprawie powiedziałam znajomym, usłyszałam, że potrzebna mi "lustrzanka" - ..poszukałam i znalazłam coś takiego....Canon EOS 1100D - szczerze mówiąc myślałam o czymś tańszym...heheh...
17 czerwca 2012
aj szklo .. czli eliminujemy bliki... ustawienie odbic chcianych i niechcianych
lampy blyskowe, softboxy, i stol bezcieniowy by sie przydal - 3 zrodla swiatla - co najmniej (w wersji budzetowej ciezko..)

w swietle dziennym na upartego tez sie da , tylko wiecej kombinowania - optymalnie okno wykuszowe lub narozne, zeby swiatlo padalo z obu stron, przescieradla do rosproszenia swiatla, lub pochmurny dzien bialy brystol jako tlo, no i pleksa lub szklo do ustawienia przedmiotu

jednak chyba najprosciej bedzie lightboxa na halogenach 12 v zbudowac - koszt parenascie - paredziesiat zlotych upierdliwe w uzywaniu (lubi sie grzac jak to halogeny ale daje zblizony efekt)

aparta nie trzyma ostrosci jak to ujelas ;) ostrosc zapewni ci statyw i reczne jej ustawienie ( najwygodniej wlasnie pierscieniem w obiektywie lustrzanki..)

to do tych na bialym tle

z tym na czarnym - odbicie przedmiotu zapewnia przezroczysta pleksa i czarny material, akryl, kafelka lub cos tego typu + dobor oswietlenia - trzeba troche ukierunkowac swiatlo zeby sie nie odbijalo od wszystkiego, tylko ladnie przedmiot oswietlalo - prosta sztuczka a efekt fajny

kazde fotki nadaja sie do obrobki w PS Gimp itp.. (tu wstaw nazwe dowolnego/ulubionego programu)
byle by byly duze - do rozmiaru finalnego sie i tak zmniejszy..

polecam szczegolnie zestaw Lightroom + PS - prosto szybko i wygodnie, tylko sporej mocy obliczeniowej wymaga :/

obiekty nie sa znow tak male (makro odpada) - ale i nie duze - ot typowa fotografia produktowa
studia nie budujesz - budujesz scene, dobierasz oswietlenie, ustawiasz eksperymentalnie raz do pozadanego efektu lacznie z obrobka - dla poczatkujacego jeden dzien -a pozniej na tych samych ustawieniach zdjecia robisz.. - juz bardzo szybko, klik i zdjecie jest (no niestety - najwygodniej pokrecic jednak tymi srubkami raz - ustawic je , a pozniej tylko korygowac w zaleznosci od przedmiotu.. )
zapewnia to bardzo powtarzalny efekt
lustrzanka by sie baardzo przydala ale mowisz bariera cenowa - no malpka (poularna cyfrowka)tez sie da
ale - zapomnij o glebi ostrosci, licz sie z gorsza jakoscia zdjec - (malpki nie maja tak duzych matryc - latwo o szumy - kolorowe ziarno na zdjeciach) i bardziej upierdliwa obsluga - wszystkie potrzebne opcje sa w menu, lub pod dziwnymi przyciskami a lustrzanka ma 3 pokretla ktorymi wszystko sobie wyregulujesz w locie - zajmuje to ok -2-3 s a zanim przebijesz sie przez ustawienia menu, moze ich minac nawet i 30

znajomi maja racje - lustro potrzebne ;)

potrzebujesz nie tylko aparatu - potrzebujesz zbudowac po kosztach caly zestaw ;) pozniej go poustawiac, a pozniej wykorzystac
to co tam wyzej napisalem, to do prawie ciaglej pracy sie nadaje - jak mowisz ze od czasu do czasu, to powiedzmy ze 2-3 razy w tygodniu, po okolo godzinie robienia zdjec czy rzadziej? i przedmiotow ma byc duzo (10 + czy do 5? jedno zdjecie na przedmiot czy cala seria?

na czyms trzeba przyciac koszty ;)
Profil Profesjonalny Moderator
18 czerwca 2012
Poszukaj używany Fuji S602Z legendarna matryca plaster miodu, 2 poziomy makro już od 2mm!! (realne przetestowane), focąc znaczki można wydobyć pojedyncze pasemka celulozy, obiektyw jasny F2.8, prosta obsługa, zasilanie 4xAA + gniazdo zasilacza. Pasują zwykłe lampy błyskowe bez TTL, podstawowe funkcje na osobnych przyciskach, pseudo ręczna ostrość, gwint do filtrów np. polaryzacyjnych, ma dodatkową opcję przydatną kolekcjonerom czyli do każdej fotki można nagrać krótki komentarz, przydaje się przy fotografowaniu większej ilości podobnych eksponatów.

Udaje się je wyrwać po 100-150zł. Mam od wielu lat i chwalę. Można kombinować też Pentaxa z serii K100S bo idealnie pracuje na starych tanich szkłach od Zenitha ale to kombinacje alpejskie.
19 czerwca 2012
ten fuji brzmi niezle
co do pentaxa - gdyby moj d80 nie byl w tym czasie tanszy, i od reki (uzywany oczywiscie ;) ) - to wlasnie pentaxa bym bral... tyle ze 2 miesiace bym na niego musial czekac

stare tanie szkla od zenita i inne M42 sa swietne!
bo to szklo, i metal najczesciej a nie g... plasticzek z latajacymi soczewkami

do zastosowan na statywie itp - 1000% lepsze niz ten nowoczesny badziew ;)
a tam alpejskie kombinacje ;) - wiekszosc starych szkiel w pewnym zakresie przewyzsza nowoczesne konstrukcje - jesli przed zakupem sie dokladnie przemysli do czego dokladnie ma byc - mozna dobrac stare szklo i miec efekt dokladnie w tym do czego zostalo to zaplanowane - jak sie chce aparat na codzien - lepsza malpka, lub lustro z KITem

jeszcze pytanie - jak sie ten fuji zachowuje na zarowkach i halogenach?
Dodaj komentarz
Strony: 1 2

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.