FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
C. Cole Phillips znikająca dama fadeaway girl
C. Cole Phillips znikająca dama fadeaway girl

1 pytanie dotyczące niedokończonej opowieści o skarbie brata Kosmy

Profil Profesjonalny
3 lutego 2011
1 pytanie dotyczące "Niedokończonej opowieści o skarbie brata Kosmy":

Imiennik brata Kosmy, realna historyczna postać, miał rodzonego brata. Jakie było jego imię, czym się zajmowali obaj bracia oraz w jakich czasach żyli ?

Pierwsza poprawna, wyczerpująca odpowiedż oznacza monetę w kabzie !
3 lutego 2011
Cyryl ( Konstantyn ) i Metody.
Prowadzili Chystianizacje po Ziemiach Słowian, w tym na terytorium Polski. Pochodzili z grecji. Nazywani apostołami Slowianszczyzny. Swieci kosciola katolickiego i prawoslawnego. Żyli w IX wieku. Cyryl wymislił pismo zwane Cyrilicą .

A to z wikipedii:

"Początkowo bracia prowadzili misje wśród Chazarów na Krymie, na Półwyspie Arabskim, oraz w Bułgarii. Na prośbę księcia wielkomorawskiego Rościsława cesarz bizantyjski Michał wysłał kaznodziejów Cyryla (Cyryl to imię zakonne Konstantyna) i Metodego z tą misją, ponieważ znali język Słowian. Rościsław nie chciał misjonarzy niemieckich, nieznających miejscowego języka.
Konstantyn-Cyryl studiował w Konstantynopolu pod kierunkiem Focjusza i Leona Matematyka w Akademii Konstantynopolitańskiej i następnie tam wykładał. Przygotowując się do działalności wśród Słowian, stworzył, wraz ze swym bratem, 40-literowy alfabet oddający dźwięki występujące w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, nazwany następnie głagolicą. Rozpoczął również (wraz z bratem i uczniami) przekład Pisma Świętego i pism liturgicznych na ten język.
W roku 862 Konstantyn i Metody opuścili Bizancjum, udając się jako misjonarze na Morawy. Wskutek trudności stawianych ich działalności przez zależny od Kościoła zachodniego kler frankoński, prowadzący także działalność misyjną na Morawach, obaj bracia udali się w roku 868 do Rzymu. Zjednali sobie papieża Hadriana II, przywożąc w darze szczątki św. Klemensa[2] odnalezione na Krymie. Uzyskali oni poparcie papieża dla swej działalności i uznanie słowiańskiej liturgii, ale Konstantyn, nie zniósłszy trudów dalekiej podróży, pozostał w Rzymie i tam umarł w roku 869 w jednym z klasztorów.
Po śmierci Cyryla jego dzieło kontynuował brat – Metody, który był arcybiskupem Moraw. Ponownie jego działalność spotykała się ze sprzeciwem hierarchii kościelnej (niemieckiej), ponieważ obawiała się utraty swych wpływów. Podczas synodu biskupów w Bawarii (870) został oskarżony o herezję i uwięziony przez duchowieństwo niemieckie za poparciem Ludwika II Niemieckiego na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim. Został uwolniony dopiero po 3 latach dzięki interwencji papieża Jana VIII[3]. Został przyjęty na dworze Świętopełka I, księcia morawskiego, gdzie jako arcybiskup Moraw kontynuował swe dzieło.
Metody zmarł w roku 885 prawdopodobnie w Welehradzie na Morawach.
Działalność świętych okazała się niezwykle ważna dla kultury Słowian, zapoczątkowując rozwój języka i piśmiennictwa.
Cyryl i Metody prowadzili swoje misje w Księstwie Wielkomorawskim i na Rusi Kijowskiej."


Badz :

Święci Kosma i Damian (grec. Κοσμάς και Δαμιανός) – lekarze rzymscy, bliźnięta, święci męczennicy chrześcijańscy, patroni Florencji, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, dentystów, fizyków, cyrulików, cukierników i wydziałów medycznych. Według tradycji zginęli 26 września 303 (przypuszczalnie mogło to być jednak w 287 roku).

Żyli w Cyrze na terenie Syrii w III wieku. Z chrześcijańskiego domu wynieśli żywą wiarę oraz mocną miłość do Boga i bliźnich. Ten posag wraz z łaską Bożą czynił ich zdolnymi do wielkich czynów, aż do oddania życia za wiarę.
Byli zdolnymi lekarzami, cieszącymi się wielką sławą. Szczególną estymę wśród ludności zyskali, nie pobierając honorariów za swoją pracę. Leczyli wszystkich. Szczególną troską otaczali biednych. Lecząc chorych pogan, często zdobywali ich dla Chrystusa. Za cesarza Dioklecjana Kosma wraz z bratem był torturowany i ścięty mieczem. Śmierć męczeńską poniósł w 303 r. w Cyrze, jak świadczy o tym biskup tego miasta Teodoret z Cyru. Tam został pochowany wraz z bratem.
Profil Profesjonalny
3 lutego 2011
Malinaogu musisz podjąć decyzję, która wersja jest właściwa :)
3 lutego 2011
Którys z nich :)

Jesli poprawna to uznajcie, bo az sie spocilem :D
Profil Profesjonalny
3 lutego 2011
Po prostu wskaż prawidłową odpowiedż...
3 lutego 2011
To drugie :/ ...
Profil Profesjonalny
3 lutego 2011
Otwórz szeroko kabzę - moneta leci !
3 lutego 2011
Czyli ze wygralem ?
Profil Profesjonalny
3 lutego 2011
Kosma i Damian dziękują za poprawną identyfikację, dane do wysyłki, proszę podaj na PW Zbieracza
3 lutego 2011
Bardzo dziekować wielki chwalebny bracie mistrzu zbieraczu :D
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.