1. Aufklärungs-Abteilung we Wrześniu 1939 - Gdzie powstały te fotografie ? na forum HydePark / MyViMu - dyskutuj w MyViMu.com
FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Stary krzyżyk nr. 3a
Stary krzyżyk nr. 3a

1. Aufklärungs-Abteilung we Wrześniu 1939 - Gdzie powstały te fotografie ?

Profil Profesjonalny
20 marca 2011
Próbujemy dowiedzieć się, gdzie mogły powstać fotografie takie jak ta, prezentowane w muzeum Kostosza GDFBBDywizję sformowano w 1934 roku w Królewcu, od 1936 roku jej garnizon mieścił się w Wystruci. Żołnierze dywizji rekrutowali się wyłącznie z Prus Wschodnich.

Pod koniec czerwca 1939 roku Niemcy rozpoczęli przerzucać do Prus Wschodnich drogą morską, przez porty w Kłajpedzie i Królewcu, duże transporty wojska. Oficjalnie wskazywano, iż są to przygotowania do obchodów 25. rocznicy bitwy pod Tannenbergiem i związanych z tym wielkich manewrów.

Z Prus Wschodnich nacierała na Polskę 3. Armia Niemiecka pod dowództwem generała Georga von Küchlera. Jej prawe skrzydło stanowił 21 Korpus (21 DP i 228 DP) generała von Falkenhorsta, który z okolic Kwidzyna i Kisielic miał uderzać w kierunku Pomorza i połączyć się z 4 Armią Niemiecką generała Günthera von Klugego. Zadaniem głównej części 3 Armii Niemieckiej było natarcie na kierunek Mława – Ciechanów – Wyszków – Warszawa. Bezpośrednio na Mławę kierować się miał 1 Korpus generała Petzela (11 DP i 61 DP) oraz improwizowana Dywizja Pancerna „Kempf”, nazywana tak od nazwiska swego dowódcy generała Wernera Kempfa. Z obszaru powiatu szczycieńskiego uderzał 26 Korpus „Wodrig”, oraz 1 Brygada Kawalerii. Korpus „Wodrig” miał nacierać na kierunku Grudusk – Szulmierz – Maków Mazowiecki – Różan, natomiast 1 Brygada Kawalerii na kierunku Myszyniec – Ostrołęka.

Korpus generała Alberta Wodriga składał się z 1 Dywizji Piechoty generała porucznika Joachima von Kortzfleischa oraz 12 Dywizji Piechoty generała Ludwiga von der Leyen. Dywizja generała von Kortzfleischa koncentrowała się w okolicach Jedwabna, natomiast dywizja von der Leyena w okolicach Wielbarka i Szczytna. Na początku kampanii wrześniowej sztab 1 Dywizji generała Kortzfleischa znajdował się w szkole w Jedwabnie. Oddziały tej dywizji od 23 sierpnia do 1 września wyładowywano na stacji kolejowej w Pasymiu i pod osłoną nocy oraz lasów kierowano je ku granicy z Polską, w rejon Muszak, Jagarzewa i Komorowa. W skład 1 Dywizji wchodziły: 1, 22 i 43 Pułk Piechoty, 1 Pułk Artylerii, 37 Pułk Artylerii Lekkiej, 31 Batalion Cekaemów, 1 Kompania Przeciwpancerna, 1 Kompania Rozpoznawcza, 1 Kompania Saperów, 1 Kompania Łączności, 1 Kompania Sanitarna oraz inne służby.

W ciągu pierwszych czterech dni wojny oddziały dywizji toczyły ciężkie walki o przełamanie polskich fortyfikacji granicznych na północ od Mławy. Następnie rozpoczęła walki o przeprawę przez Narew w rejonie miejscowości Różan oraz w następnych dniach wywalczyła w walkach przejście przez Bug w rejonie miejscowości Brok. w drugiej i trzeciej dekadzie września toczyła walki w obszarze Kałuszyn – Siedlce – Garwolin – Mińsk Mazowiecki – Otwock. Po zakończeniu kampanii w Polsce, dywizja do końca listopada 1939 roku pełniła rolę oddziału osłonowego na linii demarkacyjnej pomiędzy Bugiem a Narwią. Na początku grudnia 1939 roku jednostkę zluzowano i przetransportowano nad Dolny Ren.
20 marca 2011
Seroczyn
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=447212#759745


jak udostępnisz resztę fotografii będzie można coś więcej powiedzieć

podesłałem info na mądre głowy w temacie...
20 marca 2011
Zgadza się. Udostępnijcie więcej zdjęć w kolejności jak w albumie. Domyślam się, że zdjęcia są przyklejone. Być może są enigmatyczne podpisy... Działania tej jednostki nie są zbyt rozległe.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
20 marca 2011

Warszawa-Garwolin
Profil Profesjonalny
20 marca 2011
Nie są zbyt rozległe, to prawda. Chociażby z tego powodu można pokusić się o niedzielne poszukiwania :) Tutaj fotografia tankietki (jest jeszcze jedna pomiędzy prezentowanymi fotografiami ) Spróbujmy ustalić, gdzie została wykonana ta właśnie fotografia.

Prace nad udostępnieniem albumu właśnie trwają. Niektóre fotografie mają opisy. Zostaną opracowane i oczywiście opublikowane, wraz z bardzo dobrej jakości skanami wykonanymi na profesjonalnym skanerze.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
20 marca 2011
no cóż, historia na myvimu - znowu wjechała na moje podwórko...
link do fotek http://myvimu.com/collection/4231319
Profil Profesjonalny
20 marca 2011
Tym bardziej zapraszam do poszukiwań.

Link także na wierzchu postu.
20 marca 2011
Cieszę się bardzo i będę czekał cierpliwie na publikacje. A opis działań jako komentarz będzie? Jeżeli tak, to proszę tylko bez błędnych dat. Na fotach widać oczywiście koszary jednostki, ursus z Gruduska oczywiście- jeden, a drugi być może i z 12 września... Droga z drogowskazem chyba Żelechów.
Profil Profesjonalny
20 marca 2011
Właśnie na takie opinie czekamy :) Może więcej ?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
20 marca 2011
masz PW...
20 marca 2011
W opisie (powyżej- najwyżej) więcej znajduje informacji na temat 1 dywizja niż Zmotoryzowanego Batalionu Rozpoznawczego SS, który wchodził w skład Dywizji Kempfa...
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
20 marca 2011
3.Armee
-----------------------------------
1 Korps Wodrig
1.1 -1.Inf.Div
1.2 -Pz.Div. Kempf
1.3 -SS-Rgt.”Deutschland“
----------------Gef.Gruppe Steiner
----------------Gef.Gruppe Kleinheisterkamp
----------------Gruppe Schmidt is reorganized to Gruppe Landgraf

2 -I.A.K.
2.1 - 61.Inf.Div.
2.2 - 11.Inf.Div.
20 marca 2011
na fotce z tankietką są wieże barokowe...
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
20 marca 2011
A nie będzie to Mława... wieże barokowe to by był kościół św. Stanislawa i kolejowa wieża ciśnień na stacji PKP Mława...
23 marca 2011
W tekstach źródłowych mowa o kilku tysiącach jeńców (sic!) po 13 września. Czyżby to Ci na zdjęciach...?
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.