FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Kazimierz Wielki.

System ocen - propozycje

Strony: 1 2
Profil Profesjonalny Moderator
29 kwietnia 2011
Witam wszystkich, mamy system ocen. Wydawałoby się że system średniej jest najlepszy. Natomiast jak widać nie do końca, zdarzają się oceny tylko dla zaniżenia komuś średniej.


Jedną z propozycji jest propozycja Lutoborka aby dać możliwość głosowania tylko na plus i tylko jeden punkt.

Zasadniczo ma to sens natomiast widzę tutaj małą lukę. W jaki sposób dać wskazówkę kolekcjonerowi który zamieścił eksponat który nie powinien się znaleźć w jego kolekcji lub jego wartość jest bardzo znikoma.

Zawsze każda ocena jest oceną subiektywną, czy w ten sposób nie ograniczamy prawa do własnego zdania chociażby było przykre i nie tworzymy kółka wzajemnej adoracji?

Przecież w przypadku dużego ruchu a ten każdego dnia rośnie pojedyncze oceny negatywne nie będą miały już żadnego znaczenia dla rankingu. Po to wymyślono średnią.
Starszy kustosz
29 kwietnia 2011
Zajrzałem do różnych rankingów i stwierdzam, że sytuacja się stabilizuje. Jak poczekamy jeszcze trochę, czyli jak będzie jeszcze trochę więcej tych ocen to będzie całkiem dobrze.
Nie ma psuć.
Konto Komercyjne Profil Profesjonalny Starszy kustosz
29 kwietnia 2011
Tylko oceny zwiedzających muzea spoza naszeg kręgu mogą byc w pełni obiektywne!!!
30 kwietnia 2011
Istotnie, tylko osoby spoza naszego kręgu (mniemam że chodzi tu o osoby nie zalogowane)mogą być obiektywne, ale i te osoby mogą też złośliwie namieszać w rankingach i wywrócić je do góry nogami a co najgorsze pozostać nadal anonimowe
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
30 kwietnia 2011
jeżeli o to chodzi, moim zdaniem, celem rankingu jest stworzenie obiektywnej oceny z sumy subiektywnych. Każdy z nas ma zdanie i jest ono subiektywne - i to uważam za dobre . Osoby, które są "spoza" mogą być obiektywne, jeżeli nie będą złośliwe ale najczęściej mają w nosie rankingi, eksponaty, muzea etc.
Tak naprawdę ocena 10.00 powinna być rzadkością i celem, do którego się dąży. Nie powinna to być sytuacja uważana za normalną, a najwyższe oceny powinny z czasem oscylować wokół 9 - 9,70 i to, przypuszczam, kiedyś się stanie. Najważniejsze to zmniejszyć do minimum wpływ "szkodników".

Dla mnie możliwość oceniania to fajna zabawa i dodatek. Nie da się porównać najrzadszej oznaki z cennym elementem uzbrojenia, nie można porównać unikatowego znaczka z cennym obrazem ... . Pamiętajmy, że wśród nas jest i będzie coraz więcej osób o bardzo odmiennych zainteresowaniach i często skupiając się na swojej pasji mamy małą wiedzę o tym co jest "hot" np. w militariach (to JA!!!!) czy monetach (to też JA !!!) ... . Jeżeli oceniam eksponaty z branży innej niż moja, ta ocena może być krzywdząca i niesprawiedliwa.

Napisałam, co wiedziałam i napisać mogę jeszcze bardzo dużo (okropna moja wada - brak zwięzłości) ale tak naprawdę to może zostać, jak jest, może być tak, jak proponuje Lutoborek czy gieorgijewski, ganz egal - ja jestem spolegliwa, posłuszna i na dobrą sprawę każde rozwiązanie ma plusy dodatnie i plusy ujemne ;) ..ile głów, tyle pomysłów.....psy szczekają, karawana idzie dalej ;):):)
30 kwietnia 2011
Konkurs Fotograficzny
Ponieważ Muzeum Konkurs
nie bierze udziału w rankingach
bardzo proszę o swobodne ocenianie "pełną skalą"
decyduje suma punktów a nie średnia
zapraszam do oceniania
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
1 maja 2011
czy foto "sytuacja" też można oceniać w ten sposób ?
1 maja 2011
od teraz już można

jeżeli autorzy chcą nazw zdjęć
proszę użyć funkcji - propozycja zmiany opisu
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
3 maja 2011
decyduje suma punktów a nie średnia

Czyli beznadziejne zdjęcie ocenione na 1 przez 111 użytkowników wygra ze zdjęciem ocenionym na 10 przez 11 uczestników zabawy???
Precz z ocenami:)))
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
3 maja 2011
tomek - raczej nie

decyduje suma punktów trzech zdjęć
nie suma punktów w obrębie jednego zdjęcia
3 maja 2011
Jesli zdjęcie jest beznadziejne to gwarantuję że 111 użytkowników nigdy go nie oceni, chyba że złośliwością nie będzie końca, a takie są reguły każdego ...powtarzam ...każdego rankingu i o idealny sposób oceniania jest bardzo trudno
Eksponat najwyżej oceniany otrzymał dotychczas tylko 20 głosów, więc obracamy sie w kręgu naprawde małych cyfr.
4 maja 2011
dementi: ...decyduje suma punktów trzech zdjęć
nie suma punktów w obrębie jednego zdjęcia...
konkurs fotografii - a nie fotografików
zwycięża zdjęcie - jedno
a fotograf ma "trzy szanse"

...beznadziejne zdjęcie ocenione na 1 przez 111 użytkowników wygra ze zdjęciem ocenionym na 10 przez 11 uczestników zabawy???...

jeżeli to jedno zdjęcie wzbudziło emocje 111 uczestników - a to drugie 11
to o czymś świadczy
dlatego oceniamy "wszystkie fotografie" - pełną skalą...
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
4 maja 2011
jeżeli to jedno zdjęcie wzbudziło emocje 111 uczestników - a to drugie 11
to o czymś świadczy

Czyli muzyka Chopina w porównaniu do disco polo to pikuś:)
4 maja 2011
Dla niektórych tak w zależności od wykształcenia,inteligencji i słuchu oraz zainteresowań.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
4 maja 2011
"decyduje suma punktów a nie średnia"

proszę to wyjaśnić - skoro decyduje "suma punktów - a wygrywa jedno zdjęcie

to jakie punkty w obrębie tego zdjęcia będzie się sumowało ? - a jakie nie będą srednią ?
4 maja 2011
zdjęcie X
oceny 10, 10, 10, 10, 1
wartość - suma punktów 41

zdjęcie Y
oceny 10, 9, 10, 9
wartość - suma punktów 38
suma punktów danego zdjęcia

czyli zwykła suma
X>Y
4 maja 2011
zdjęcie X to 5 ocen a zdjęcie Y to 4 oceny .A przy 5 ocenach?
Profil Profesjonalny Moderator
9 maja 2011
Zbierając do "kupy" propozycję są trzy:

1. Zostawić jak jest przy czym i tak wszyscy oceniają tylko na 10 lub nie oceniają czyli system ocen jest średni i zacznie działać dopiero przy dużej fali odwiedzających.

2. Dać możliwość głosowania w stylu Nerona czyli łapka do góry podoba się, łapka w dół nie podoba się vide Youtube.

3. Prezentować sumę ocen 1-10 ale wtedy nawet zła ocena zwiększa licznik i zaczynamy mieć ranking popularności a nie realnej oceny eksponatu. Aczkolwiek można to potraktować - nie podoba mi się to daje mało punktów, podoba się to dużo.



=====


Jako że demokracja jest do niczego głosujmy - kto za sposobem Nerona?

Wiele serwisów stosuje taki system ocen np. Youtube. Łapka w górę lub w dół i do tego licznik klikających. Ale wtedy rankingi będą procentowe.
30 maja 2011
Osobiście bym wolał Nerona.
Kustosz
31 maja 2011
Aktualny system oceny jest zawodny (przynajmniej na niektórych komputerach). Nie wiem od czego to zależy, może od zainstalowanego systemu na konkretnym komuterze... Ja wczoraj chciałem dać maksymalną ocenę w jednym muzeum, które bardzo mi się spodobało i niechcąco zaniżyłem ocenę całkowitą (klikając na dziesiątą gwiazdkę).
Nie wiem, czy tak ma być, ale ja przesuwając kursor po gwiazdkach w prawo mogę osiągnąć coś takiego:
http://img64.imageshack.us/img64/8056/nowy2d.jpg
Czy to normalne ?

Ja bym wolał system oceny "daję jeden punkt" lub wstrzymuję się. Mniej zawodny. Przy okazji przydała by się funkcja cofnięcia oceny, gdyby coś wyszło nie tak jak się chcialo...

Pozdrawiam,
Piotr
Moderator
31 maja 2011
Naszła mnie myśl. Jeśli będzie jedynie łapka w górę (ok) to muzeum nie będzie miało żadnej informacji zwrotnej jeśli coś jest źle.

Natomiast jeśli będzie łapka w górę oraz w dół, ale do rankingów będziemy porównywać jedynie ilość łapek w gorę to oceny negatywne będą miały znaczenie jedynie informacyjne. Moim zdaniem wnosi to odrobinę więcej informacji niż sama łapka w górę.

Co Wy na to?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
31 maja 2011
w 0;1 świecie - zostaw trochę dla kodów ASCI tworzących znaczące ciągi...
czyli - łapka w górę; jak coś nie hallo - to tekst...

bo weź się i domyśl
5 x -1

i brak komentarza...
Kustosz
31 maja 2011
Mnie tam obojętny jest sposób oceniania, byle był inny niż aktualny. Nie będę ryzykował wystawiania ocen ( nie chcę krzywdzić tych, których kolekcję cenię najbardziej). Poki co, wyłączam się. Mam nadzieję, że zmiana systemu oceniana będzie w jakiś sposób widoczna.



W "konwencjonalnych" muzeach ich popularność mierzy się ilością wejść (czyli sprzedanych biletów). Może ten sposób oceniania byłby najbardziej wiarygodny … Ocenę oglądanego eksponatu można by nawet anonimowo umieszczać w czymś w rodzaju „pamiątkowych wpisów” (system potrafi pomylić punktację, ale ewentualna pomyłka literek nikomu raczej nie zaszkodzi …)

Pozdrawiam,
Piotr.
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
3 czerwca 2011
Tak, to fakt. Tu mi się coś przypomniało.

Rebecca Black bije rekordy wyświetleń na youtube, mimo że jej utwór to koszmar w trampkach, o czym zaświadcza "łapką w dół" prawie 90% internautów.
Mimo to Rebecca już jest sławna, nagrywa płytę i ma kontrakt.

Ilość wejść jest więc bardzo istotna, świadczy o zainteresowaniu.
Nie zawsze świadczy o jakości i wartości.

Jestem za każdym pomysłem tu prezentowanym, każdy ma swoje plusy i minusy.
Niestety nie mogę wszystkim wystawic "10" ;(
Profil Profesjonalny Moderator
3 czerwca 2011
Hello z dalekich krajow.
A co powiecie na pozostawienie aktualnego systemu ale z zawezeniem glosow w zaleznosci od czasu rejestracji? A dokladniej ktos sie rejestruje to moze oceniac tylko na plus jeden i minus jeden, po np. miesiacu moze glosowac na plus dwa i minus dwa, dalej plus trzy i minus trzy i tak dalej. Pelna mozliwosc ocenienia otrzymuje sie dopiero po pewnym stazu.

Zasadniczo likwiduje to trolle, daje mozliwosc pelnej oceny dla osob ze stazem, nie da sie juz popsuc w prosty sposob rankingu.
Strony: 1 2

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.