Punkty, nagrody, konta na forum MyViMu / MyViMu - dyskutuj w MyViMu.com
FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

LOSOWY EKSPONAT
Bohm - 4x07 - Statek Szkolny Dar Pomorza

Punkty, nagrody, konta

13 maja 2011
Drodzy Kustosze,

W związku z uruchamianiem w serwisie kilku nowych funkcji i różnorodnych kont, pragniemy prosić Was o wasze zdanie w kwestii jego dalszego rozwoju. Pierwszym głosem w dyskusji będzie list, jaki otrzymaliśmy do Starszego Kustosza Yuppi. Poszukując właściwych rozwiązań, tutaj go prezentujemy.

Czy myślicie może nad wprowadzeniem systemu oceniania użytkowników na podstawie ich aktywnego udziału w tworzeniu opisów oraz ogólnie rozumianej aktywności (oglądanie eksponatów, wystawianie ocen, udział na forum, komentarze etc.) ? Najważniejszym jest zmotywowanie użytkowników, którzy mają stosowną wiedzę do poświęcenia chwili czasu i podzielenia się nią z innymi. Aktywni kustosze, którzy często i efektywnie dostarczają ciekawych i treściwych informacji nt. oglądanych eksponatów (sekcja " Pomóż uzupełnić opis ") powinni byc nagradzani punktami przyznawanymi przez samych kustoszy, a także oceniani przez innych użytkowników odwiedzających dany eksponat. Inna sprawa z komentarzami do eksponatów, ocenianiem eksponatów i udziałem na forum - za to również powinny byc przyznawane punkty zarówno przez sam system, jak i użytkowników.

Te punkty jednak, wydaje mi się , powinny być o mniejszej "wartości". Co zrobimy z uzbieranymi punktami? W tej chwili funkcjonują rankingi, które w jakiś sposób wyliczają udział poszczególnych użytkowników w życiu serwisu. Jednak oglądając profile poszczególnych użytkowników nie wiemy jak bardzo udziela on się w życiu społeczności. Ilość zgromadzonych "dóbr" nie jest tu miarodajna, gdyż można mieć 20000 pocztówek i nie udzielać się ani na forum ani nie pomagać innym etc. Jeżeli po uzbieraniu stosownej ilości punktów będziemy przechodzili po drabinie z poziomu początkującego kustosza do starszego i co więcej, nasz status i ilość punktów będzie widoczna przy naszym avatarku, przy każdym naszym komentarzu, to już inna sprawa.

Myślę, że fajnie ten system działa na yahoo.answers, chociaż ten serwis ma profil zupełnie odmienny. W skrócie : za każde kliknięcie budujące serwis powinniśmy dostwac punkty i oceny - od serwisu i od kolegów. Jednostki pożyteczne społeczne będą miały ładne ozdoby obok awatarka w postaci gwiazdek, ilości punktów czy osiągniętego poziomu - do wyboru i wg. życzenia. Wszystko to zamiast rankingów, do których i tak nie zaglądam.
13 maja 2011
Wg. mnie te rangi są złe.Niektórzy patrzą tylko na to, aby być lepszym od innych. Jestem zalogowany na wielu portalach o różnej tematyce i tam, gdzie istnieją takie rankingi występują np. takie posty na forum "yyyy" "lubie placki" . Piszą to tylko po to by nie być hobbitem, czy goblinem, a elfem, czy wiedźminem.
Profil Profesjonalny Moderator
13 maja 2011
Obmyślając wiele lat temu cały serwis zawsze chciałem uniknąć wyścigu, rywalizacji, nerwówki, kłótni między użytkownikami. Ma to być miejsce schronisko pasji w erze "plastiku". Natomiast bardzo chciałbym znaleźć takie narzędzia aby móc wynagrodzić zaangażowanie naszych użytkowników w tworzenie MyViMu, w tworzenie dobrego klimatu w serwisie gdzie dobrze poczuje się zarówno osoba początkująca jak i osoba z dorobkiem kolekcjonerskim.

I tu jest właśnie czas na pomysły. Jak zachęcić osoby do większej aktywności.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
13 maja 2011
Aktywni kustosze, którzy często i efektywnie dostarczają ciekawych i treściwych informacji nt. oglądanych eksponatów (sekcja " Pomóż uzupełnić opis ") powinni byc nagradzani
, po co punkty, nagrody za wiedzę, myślę, że jest tu sporo osób które ją mają i chyba największą satysfakcją jest dla nich szacunek i uznanie pozostałych, w ten sposób zacznie się nowy" wyścig szczurów", część społeczności temu ulegnie i znów spory, złośliwości.
Druga sprawa -
Jednostki pożyteczne społeczne będą miały ładne ozdoby obok awatarka w postaci gwiazdek, ilości punktów czy osiągniętego poziomu - do wyboru i wg. życzenia. Wszystko to zamiast rankingów, do których i tak nie zaglądam.

A jaka to różnica?
No i trzecia - każdy ma swój indywidualny sposób na kolekcjonowanie, odbieranie kolekcji innych,aktywność.
Czy aby Yuppi nie chce aby był to serwis serwis w którym jest tylko jedna i jedyna słuszna linia???

Róbmy swoje i będzie dobrze. Przecież takie były założenia
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
14 maja 2011
A więc stało się, moja super tajna notatka została odtajniona i muszę się teraz tłumaczyć;).

postaram się zwięźle ale nie wiem czy wyjdzie.

List miłosny do redakcji wysmażyłam a propos jakiegoś tematu dot. rankingów, które tak naprawdę odgrywają dla mnie marginalną rolę. Tylko dla mnie, gdyż wiem, że są inni którzy je śledzą i są one dla nich istotne.

Co nam mówią rankingi ?
A no wiemy, że np. ktoś ma dużo czasu i odwiedził dużo eksponatów, ktoś często lubi sobie na forum pisac lub często komentuje...
Fajnie myślę sobie, tylko co z tego ? Ranking nie bada treści, jaką przekazujemy tylko mechanicznie zlicza kliknięcia. Ilośc nie zawsze się przekłada na wartość. Dzisiaj jeszcze nie jest to tak oczywiste ale z czasem okaże się, że w czołówce może będą użytkownicy, którzy za sprawą swojego znacznego udziału będą przekazywać minimum wartościowych treści (np. komentarze typu "ok"). ZEBY BYŁO JASNYM, NIE MÓWIĘ TU O NIKIM Z OBECNEGO RANKINGU TYLKO WYOBRAŻAM SOBIE CO MOŻE SIĘ WYDARZYC - TAKIE GDYBANIE.
Aby system oceniał treść a nie ilość niezbędna jest ocena jego wypowiedzi tak przez sam sytem, jak i nas kustoszy. Powinniśmy się czynnie udzielać i pomagać sobie ale niestety nie ma nic za darmo. Dlaczego ktoś ma szukać wieczorami cyferek w katalogu lub oznaczeń procelany, rozczytywać teksty na moich pocztówkach, z którymi sobie sama nie radzę? To pasja, oczywiście i przyjeność pomagania innym, jasne ... . Jednak wydaje mi się, że nie jest sprawiedliwe nie wyróżnianie osób posiadających określoną wiedzę i co więcej pomocnych. Za to bezcelowym jest wykazywanie, że kustosz X odwiedził więcej eksponatów niż kustosz Y.
Jaką wartość ma dla nas informacja o ilości eksponatów zgromadzonych w poszczególnych muzeach ? Ktoś może mieć w swojej kolekcji 10 obrazów, a inna osoba 30 000 znaczków - i co z tego ?
Wartościowymi rankingami są rankingi eksponatów (pokazują, na co zwracaliśmy uwagę, co było wysoko oceniane etc) rankingi muzeów bez rankingu "muzea z największą ...".
Rankingi użytkowników są mało wartościowe w moim przekonaniu z powodów w/w.

Moja propozycja to alternatywa głównie dla rankingu użytkowników. Jeżeli użytkownicy mają być oceniani lub promowani, to za treść a nie za klikanie.

Dla mnie ranking może zostać, nie przeszkadza mi absolutnie, a wręcz natchnął mnie do pisania ;).

Tomku, ja się z Tobą absolutnie zgadzam. Każdy z nas zbiera coś innego i zbiory swoje traktuje indywidualnie, dlatego samo ocenianie naszych zbiorów jest z założenia niecelowe.
Jak mam ocenić karabin, na którym się nie znam ? Jeżeli jest poszczerbiony i zardzewiały, to czy zasługuje na ocenę "1". A możę to jakość fotek należy oceniać ?
Czy autograf Marszałka Piłsudskiego zasługuje na obniżoną ocenę za brak obszernego opisu ze strony kustosza ? Dla mnie jest to niecelowe, wszystkie eksponaty powinny mieć "10" ale serwis musi jakoś "żyć" i wydaje mi się, jest to jeden z powodów, dla którego ocenianie jako takie musi pozostać lub być poszerzone.
Wyścig szczurów ? - No tak ale czy ranking to już nie jest taki mały wyścig ?

Mam jeszcze pytanie, co masz Tomku na myśli poprzez użycie określenia "jedna i jedyna słuszna linia"?
Nie czekając na odpowiedź dodam, że nie zależy mi na forsowaniu swojego stanowiska. Przysłałam propozycję, bo "czemu nie".
Przyznam, że dla mnie osobiście jest super - mam gdzie wreszcie powrzucać moje pocztówki z Marlenką, diabełkami i innymi, trochę popisać i poznać ciekawe zainteresowania innych. Kiedyś, nie wiem jeszcze kiedy, wydrukuję karty katalogowe z Marlenką i będę się nimi cieszyć i chwalić ;):):) - zabierała będę je na urlop żeby mniej tęsknić (że o moim MyViMu Marlenka Muzeum nie wspomnę). Oto moja linia....;)
dobranoc...
14 maja 2011
Osobiście nie bardzo rozumiem o co chodzi w tych rankingach, nie po to wystawiam tu swoje eksponaty, żeby ktoś mi dawał ozdóbki, czy gwiazdki. Dla mnie najważniejsza jest dyskusja innych kolekcjonerów zainteresowanych tym samym tematem na temat historii danego przedmiotu, sposobu jego użycia itp. oraz pomoc innych fachowców w prawidłowym opisie. A już totalnie nie kumam o co biega w ocenianiu danego zdjęcia - bo się akurat ten kolor beretu komuś nie podoba? Jakaś paranoja - powinno być jak w niektórych ankietach, wystawienie niekorzystnych opinii wymaga uzasadnienia, przynajmniej kustosz wiedziałby za co dostaje 1 czy 2 zamiast 10.
Bardzo ważną i fajną sprawą jest to, że można tworzyć karty katalogowe i mieć fajnie udokumentowaną kolekcję bez dodatkowych skomplikowanych i drogich programów.
14 maja 2011
"Aktywni kustosze, którzy często i efektywnie dostarczają ciekawych i treściwych informacji nt. oglądanych eksponatów (sekcja " Pomóż uzupełnić opis ") powinni byc nagradzani"

Myślę, że tu fajnie pasują słowa mojej mamy " Większym szcześciem jest dawać i widzieć radość w oczach odbiorcy, niż samemu zostawać obdarowywanym"

Więc po co nagrody? Czy świadomość tego, że komuś pomogłeś nie jest wystarczającą nagrodą?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
14 maja 2011
Dzień dobry.
Ranking nie bada treści, jaką przekazujemy tylko mechanicznie zlicza kliknięcia. Ilośc nie zawsze się przekłada na wartość.

No cóż, treścią samą w sobie są i powinny być eksponaty, reszta to efekt uboczny.
"jedna i jedyna słuszna linia"?
a to według propozycji, oglądać, oceniać, komentować, zbierać nagrody, być "jednostką pożyteczną społecznie":)))
A jak ktoś sobie lubi popatrzeć na trzy eksponaty dziennie, to wrogiem społeczności jest?

Myślę, że dobrze jest jak teraz, ktoś ma ochotę to pokomentuje , poocenia, zabierze głos na forum, założy wątek, ktoś nie ma to też dobrze. Ktoś nie ma ochoty być oceniany, nie jest... Każdy może znaleźć tu coś dla siebie.
Rozumiem,... kobiety....:))) zawsze jakieś ozdóbki wam się marzą.
15 maja 2011
Aktywni kustosze, którzy często i efektywnie dostarczają ciekawych i treściwych informacji nt. oglądanych eksponatów (sekcja " Pomóż uzupełnić opis ") powinni być nagradzani

Idea jest zdecydowanie słuszna, ale mam w tym względzie złe doświadczenia. Znam się trochę na niektórych sprawach i na początku z wielkim zaangażowaniem zgłaszałem swoje uwagi uważając, że wystawiane eksponaty powinny być prawidłowe, a nie kombinowane i również prawidłowo opisane. Zostałem jednak za to skrytykowany, że się czepiam. Nie pomogło również cytowanie odpowiednich przepisów czy literatury, dlatego coraz rzadziej wypowiadam się w tych sprawach, bo skoro ktoś uważa, że 2+2=5 i święcie w to wierz, to nie da się go przekonać, że jest inaczej...
Profil Profesjonalny
15 maja 2011
Myślę, iż pozostawienie dobrego opisu, swojej propozycji, na pewno zostanie spożytkowane przez tych, którzy szukają większej ilości danych i z całą pewnością zweryfikują dzięki temu swoje niepełne informacje.

Sieć ma tą właściwość, iż zabiera je ze sobą na wieki i tam pozostaną dostępne dla wszystkich, których nie trzeba będzie już przekonywać :) Między innymi po to uprawiamy naszą pasję, ażeby wiedza jaką wypracujemy w "naszym czasie" służyła innym. Kilku niezadowolonych tego nie zmieni :)
15 maja 2011
"ja się mogę mylić,
Ty możesz mieć rację"...

dyskusja może być twórcza
zawsze zostaje zaznaczenie zdania odrębnego...
16 maja 2011
"Sieć ma tą właściwość, iż zabiera je ze sobą na wieki i tam pozostaną dostępne dla wszystkich, "

To jest od podstaw blednę założenie.

Sieć jest ulotna, dziś coś jest jutro zostaje po tym nikły ślad, pojutrze nawet śladu nie ma ...
Profil Profesjonalny
16 maja 2011
Tutaj jednak proszę zapoznać się z jej właściwościami. Wszystko, co robiliśmy w sieci zostaje w niej na zawsze. Ślady wszelkiej aktywności są tam do odnalezienia po nieograniczonym upływie czasu. Rozwój tego medium tylko wspomaga odnajdywanie danych sprzed lat.
17 maja 2011
możemy polemizować, i to długo. :)
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.