FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Stara Warszawa - dorożka
Stara Warszawa - dorożka

Gdzie można wybić własne monety?

15 marca 2010
Hej,

Widziałem na blogu myvimu wpis poświęcony monetom z wizerunkiem Kopernika: http://myvimu.com/blog/torunskie-denary-z-okazji-537-rocznicy-urodzin-mikolaja-kopernika/

Jest tam informacja o tym, że tymi denarami można "płacić" tylko w wybranych sklepach. Czy to oznacza, że to nie są "prawdziwe" pieniądze, które normalnie występują w obiegu, tylko takie jakby reklamowe?

Jeśli reklamowe, to czy można sobie zamówić takie monety dla siebie / swojej organizacji? Znacie jakieś ceny?
15 marca 2010
Jasne... za fałszerstwo do 25 lat, więcej nie dadzą :D
15 marca 2010
Ale jakie fałszerstwo? Skoro to nie są "prawdziwe" pieniądze, to przecież nie wprowadzam fałszywek, prawda? Równie dobrze można by przecież ścignąć te miasta za promowanie takich dziwnych "monet".
15 marca 2010
To chyba bardziej jako bony towarowe niż pieniądze?
15 marca 2010
Coś Pan mieszał na początku panie Pejot, nie ma mowy o fałszerce i odsiadce. Prawda natomiast jeśli chodzi o bony towarowe.

Wymienione przez Kamikaze i autora posta na blogu MyViMu, to tzw. lokalne dukaty, czasem też zwane pieniądzem lokalnym (chociaż to nie jest najbardziej fortunna nazwa, bo historycznie pieniądz lokalny biły miasta, które otrzymały na to zgodę króla i był to pełnoprawny środek pieniężny na ich terytorium).

Wiele miast stosuje coraz częściej takie formy promocji. Nie są to pieniądze czy monety (bo prawo do emisji pieniądza w naszym kraju ma wyłącznie Narodowy Bank Polski), jeśli dobrze pamiętam nie można tego nawet nazywać monetą.

Stosuje się nazwę np. "żetonu" lub "bonu", który jest honorowany i wymieniany na towary oraz usługi w wybranych instytucjach i przedsiębiorstwach, które wyraziły zgodę na wzięcie udziału w takiej formie promocji.

Lokalne dukaty bije np. Mennica Polska S.A. Kiedyś nawet przygotowali ofertę dla miast i gmin (lokalnedukaty.pl? dukatylokalne.pl? coś takiego), ale nie wiem na jakich zasadach to robią (minimalny nakład i instytucja zamawiająca).

Widziałem też różne prywatne firmy, które biją takie "żetony" nawet dla indywidualnych osób - wystarczy tylko zapłacić im w walucie PLN ;)
15 marca 2010
Dzięki za wyjaśnienie, wiedziałem, że jednak na dobrym forum piszę :)

Ta strona Mennicy to http://lokalnydukat.pl/ i chociaż główna oferta jest dla gmin i miast, to chyba jest też szansa na wyprodukowanie czegoś takiego dla firmy.

Podrzucę szefostwu pomysł na taki zastępczy pieniądz jako bonus z okazji zbliżającej się okrągłej rocznicy założenia firmy ;)
15 marca 2010
"Zastępczy pieniądz" to jeszcze coś innego ;)
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
15 marca 2010
denary toruńskie to już kolejna edycja. Obecne, z tego co wiem, odpowiadają wartości 7 zł (za tyle do nabycia w Informacji Turystycznej na Starym Mieście) i można nimi płacić na terenie miasta w wybranych sklepach.
16 marca 2010
Podczas ostatniego wakacyjnego tournee po kraju widziałem podobne monety w kilku miastach. Na słupach porozwieszane informacje, że można płacić takimi "monetami" w wybranych sklepach, kasach zabytków lub po prostu zachować sobie na pamiątkę.
Konto Komercyjne
30 marca 2010
Witam kolegów zbieraczy. Co do monet zastępczych to jest to dział zbieractwa , który wraca do łask z kilku powodów:
1. Zastępcze dukaty są świetną promocją danej miejscowości, okolicy lub instytucji , a osoby czujące sentyment z danym miejscem z pewnością taki drobny fancik zechcą posiadać.
2. Profesjonalne bicie i ciekawe motywy na tych monetach , oraz fakt katalogowania i wyceny tych monet sprawia iż jest to ciekawy temat dla numizmatyków.
3. Przystępna cena i bardzo niskie nakłady sprawiają iż taka kolekcja z czasem może znacznie zyskać na wartości
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.