FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
OSTATNIA WIECZERZA
OSTATNIA WIECZERZA
OSTATNIA WIECZERZA
OSTATNIA WIECZERZA
OSTATNIA WIECZERZA
OSTATNIA WIECZERZA
OSTATNIA WIECZERZA

"Sąd za guzik dziadka" (RP)

15 marca 2010
Trafilem dzis na ten artykul w Rzeczpospolitej: http://www.rp.pl/artykul/4,447100_Przed_sad_karny_za_guzik_dziadka.html

Proces karny miał także mieszkaniec Opola, który wysłał obywatelce Niemiec guziki od pruskiego munduru kupione na Allegro za 7 zł. A i mieszkanka Krakowa, która wśród rodzinnych dokumentów chciała przesłać rachunek kominiarski z 1910 r. Kłopoty mieli ci, którzy usiłowali wywieźć albo przesłać meble lub pamiątki z II wojny światowej.


albo

Kolekcjoner z Lubelszczyzny opowiada zaś o kłopotach z reklamowaniem dwóch szabli z okresu międzywojnia, które zamówił za granicą. Przysłano mu inne modele. Aby niechciany towar zwrócić, musi uzyskać pozwolenie od ministra i uiścić opłatę w wysokości 25 proc. wartości zabytku.


Ja zbieram rzeczy "wzglednie nowe" i mam nadzieje, ze nie bede mial nigdy takich problemow przy przewozeniu gdzies swoich rupieci. Ale glowa boli gdy czytam o takich utrudnieniach.

Moze przyda sie osobne forum na ktorym bedzie mozna opisac takie utrudnienia. Z czym jeszcze mozna miec problemy? Sa jakies konkretne wytyczne czego zdecydowanie nie mozna przewozic / przesylac?
16 marca 2010
Jeśli chodzi o wywóz zabytków za granicę, to powinny Cię zainteresować następujące dokumenty:

  • Dziennik Ustaw 2004 nr 84 poz. 789 - Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie wywozu zabytków i przedmiotów o cechach zabytków za granicę

  • Dziennik Ustaw 2003 nr 162 poz. 1568 - Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

  • Dziennik Ustaw 1974 nr 20 poz. 106 - Konwencja dotycząca środków zmierzających do zakazu i zapobieganiu nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury, sporządzona w Paryżu dnia 17 listopada 1970 r



W skrócie (cytat za Gazetą Prawną)
Obecnie na wywiezienie z kraju zabytku mającego więcej niż 55 lat, a w przypadku zabytku techniki starszego niż 25 lat, potrzebne jest pozwolenie.
16 marca 2010
Bo to jest chore państwo(niestety).t13
5 października 2010
Nie państwo tylko prawo. Ustawa o ochronie zabytków została zmieniona w kwietniu tego roku, dzięki czemu mogłem sobie wywieźć bagnety i hełmy bez żadnych kontroli i kłopotów.
6 października 2010
Niestety ale w Polsce wśród celników trudno spotkać osobę która umię myśleć ligocznie. Słowo zabytek nie oznacza każdej starej rzeczy, lecz rzecz wyjątkową, najczęściej "niepowtarzalną" lub w niewielkiej ilości egz.którą należy ocalić dla potomnych Tak to się właśnie tłumaczy w cywilizowanych krajach. Np we Francji meble tzw antyki pochodzą z co najwyżej XIX wieku, XX wiek to poprostu stare meble itd. W umysłach polskich celników wytarta boratynka o wartości 1 PLN jest zabytkiem stare monetki niemieckie z okresu okupacji są zabytkami itd.. Jak zwykle w Polsce panuje paranoja w przepisach, a o sędziach już nie wspomnę. Na szczęscie istnieją cywilizowane kraje, z których można "zabytki" masowo przywozić do Polski np. Niemcy, Czechy itd
8 października 2010
jeszcze muszą ułatwić dostęp do broni obywatelom, bo na razie to można paść i płakać :)
20 lutego 2011
Nie można guzika pruskiego wysłać za granice ale można pójść do bibliteki i wynieść M.KOpernika "O obrotach sfer...".Kilka lat temu była taka afera.Chciałbym zwrócić uwaga na przeciwny kierunek czyli sprowadzanie do kraju artrefaktów.Mam na myśli USA bo Europa to wspólnota,swobodny przepływ towarów i usług,teoretycznie jak pokazuje przykład guzika:-).Celnicy na Okęciu to wyjątkowe pijawy,szczególnie gdy cli sie przesyłke kurierską i kontakt nie jest bezpośredni.Mógłbym tu kilka historii naprawde pouczających opowiedzieć o pracy służby celnej na Okęciu.Jeśi to kogoś interesuje.Pozdro Marek
4 marca 2011
Zbieramy wszelkie napotkane na rynku kopie. Zapraszam do wysyłania zgłoszeń, zdjęć, uwag, opisów wszelkiego rodzaju podróbek nie tylko odznak. Jeśli pojawią się inne zgoszenia, utworzę dla nich osobny dział. Poradnik dostępny jest dla każdego szukającego referencji.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
4 marca 2011
To zgłaszam...
http://myvimu.com/3/4045
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
4 marca 2011
gremlin - pomysł super, odznaki też, tylko jak ja - laik w tej dziedzinie - mógłbym odróżnić falsa (podróbkę) od oryginału ?
4 marca 2011
w przypadku rzeczy tanich - popularnych - można.

lecz - publiczne wyjaśnianie niedoskonałości przedmiotów cennych - może być tylko lekcją dla falsyfikatorów...
4 marca 2011
Jako laik - ciężką pracą w celu zdobycia doświadczenia. Jako osoba, która ma doświadczenie - pewnie łatwiej. W celu zdobycia doświadczenia należy oglądać, oglądać i jeszcze raz oglądać :)) Najlepiej porównywać.

boratynka - w przypadku wszystkich podejrzanych przedmiotów należy wyjaśniać ich pochodzenie, metody wytwarzania itd. Inaczej gdzie byśmy byli ?

Kanciarze byli, są i będą - niechaj każdy, kto ma potrzebę identyfikacji, ma prawo do niej. To na pewno nie jest kurs produkcji falsyfikatów. Do tego potrzeba innych żródeł nauczania.
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
4 marca 2011
stąd moje pytanie ... prezentowane eksponaty w Twoim muzeum to kopie ... ale brak mi informacji - czym się różnią od oryginałów, co spowodowało to, że są kopiami ?
Profil Profesjonalny
4 marca 2011
I dlatego gremlinek będzie sukcesywnie dodawał także wiadomości, czym kopia różni się od oryginału, oraz jak ten drugi wyglądać powinien. Chociaż to szeroka dziedzina wiedzy, w dalszym ciągu przede wszystkim fotografie rozpoznanych kopii są tutaj, jak sądzę podstawą.

Dzięki nim, można generalnie porównać to, co właśnie przyniosło się z jarmarku, giełdy czy poczty. Kiedy będzie więcej zdjęć poznanych kopii, szanse laików wzrosną. Ich wiedza także. Od czegoś trzeba zacząć - chociażby od użerania się ze sprzedawcą, że to jednak kopia, bo widziałem ją tu i tu.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.