FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Z życia topografa 001 - II RP

Krzyż Żelazny a order Virtuti Militari

Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
23 września 2011
Zauważyłam, że kilka osób w serwisie ma w swoich zbiorach Krzyż Żelazny, niekiedy nawet kilka egzemplarzy; jeżeli dobrze wnioskuję, zainteresowanie tym niemieckim odznaczeniem jest "spore". Wpisując do wyszukiwarki "Virtuti Militari" napotkałam tylko 2 egzemplarze, w tym jedną replikę. Zastanawiam się, co jest powodem tego, że tak wiele osób zbiera lub posiada wspomniane odznaczenia niemieckie, a tak niewiele nasz polski order Virtuti Militari. Nie wydaje mi się, żeby to był brak zainteresowania kolekcjonerów; czy chodzi tu może o dostępność (rzadkość) tego orderu na rynku, wysoką cenę ...? A może jeszcze nie zdążyliście zrobić zdjęć.... .

Jeżeli jednak to moja wina i źle szukałam, to proszę o linki.
Znalazłam takie:
http://myvimu.com/exhibit/6162217-virtuti-militari
i replika
http://myvimu.com/exhibit/8152917-krzyz-virtuti-militari-klasy-iii
24 września 2011
akurat jest chyba jeden ciekawy na allegro
co wazniejsze - sa dobre zdjecia
.. zastanawia mnie ogromna roznica cen o ile kopie repliki itd to ok 50 pln tak ten jako jedyny wychodzi ponad 1000..
Starszy kustosz
24 września 2011
Moim zdaniem chodzi o dostępność i cenę. Dużo ludzi zbiera militaria niemieckie ponieważ z dostępnością nie ma takiego problemu jak z militarką polską. Ceny polskich i niemieckich odznaczeń nie są na tym samym poziomie. Wiadomo, uzbrojenie armii nimieckiej było dużo większe niż armii polskiej. Przykładowo jakby ktoś chciał kupić np bagnety polskie i niemiecki z 2 WŚ w stanie bardzo dobrym. Niemieckie znajdą się prędzej czy później ale o polskich możemy pomarzyć albo poszukiwania zajmą nam kupę czasu. Dlaczego? Jest mało konkretów, te które są znajdują się już w konkretnych kolekcjach i wiadomo nie zostaną szybko wprowadzone na rynek.
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
24 września 2011
zastanawiam się, czy przyczyną nie była także polityka komunistów w pierwszych latach po wojnie. Może ludzie się bali trzymać niektóre pamiątki rodzinne po żołnierzach i sami się ich wyzbywali aby nie wpaść w łapy oprawcom. Ciężkie to były czasy...
24 września 2011
cos w tym jest, ludzie pozbywali sie "kompromitujacych" w oczach wladz przedmiotow albo traktowali jak relikwie i ukrywali je
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.