FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Guzik Sankt Petersbursko-Sestroretskiej kolei
Guzik Sankt Petersbursko-Sestroretskiej kolei

Boratynka , bodajże z 1665 roku

Strony: 1 2 3
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
1 grudnia 2011
spoko nie miałem zamiaru docinać ni urażać...
bardzo sympatycznie się numizmatykologujemy...
1 grudnia 2011
nie uraziłeś mnie. Podkreślałem tylko swój brak "zaawansowania " w tej dziedzinie. I dziękuję za cierpliwość w numizmatykologowaniu mojej skromnej persony.
8 grudnia 2011
a przepraszam . Ta Krysia jest z 1636 roku. Zamazana piątka to pełna trójka ( się okazuje) a zero ma nie wyraźny "języczek" u góry, okazuje się że to szóstka. Mam jeszcze jedną Krysie z roku wcześniej. Zdjęcie zamieszczę niebawem.
8 grudnia 2011
A to starsza o rok Krysia. Widać taki sam "defekt" jak w przypadku zdjęcia którejś z Krystyn jakie mi wysłałeś gieorgijewski.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
8 grudnia 2011
to jest ilustracja poprzednio opisywanego zjawiska "przesunięcia walców" i jego konsekwencji

widoczne dwie grupy kropek miały niwelować zmniejszenie tarcia na styku dwóch okręgów...
8 grudnia 2011
To chyba dość skomplikowana myśl technologiczna. Czy ta prasa, to wynalazek stricte z XVII wieku?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
8 grudnia 2011
zostawiając na boku - monety odlewane...
-------------
moneta była formą dystrybucji kruszcu
musiała spełniać reżim ilości - patrz stopa mennicza
więc klepano grudki stemplami http://myvimu.com/exhibit/13764717-obol
lub centymetry drutu http://myvimu.com/exhibit/14080317-kopiejka-lezka
lub krążki blaszane

krążki pozyskiwano z blachy
blachę można było uzyskać przez kucie - ale niejednorodną
lub walcowanie
z tego prasa walcowa "musi być" wcześniejsza
zapotrzebowanie na drobną monetę srebrną - sprowokowało zawalcowywanie przekładanki: srebro /miedź /srebro dając wrażenie srebra - przy minimalnej jego ilości - i zachowaniu rzeczywistych rozmiarów dzięki wkładce miedzianej - i to właśnie jest szeląg Krystyny
(tu "srebrne half dolar 1967" http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/u.s.a._002.jpg)
w XVI w prasy walcowej zaczęto używać medaliersko/menniczo
8 grudnia 2011
No powiem Ci żeś jest dla mnie jak biblioteka numizmatyczna. Dość przyjemna porcja wiedzy. Czuję się nieco oświecony w temacie. Szkoda tylko że nie mogę dać nic w zamian :( . Sam nie wiele wiem na temat monet. Lubie , podziwiam ( jak jest co), interesuje mnie ( jak wiele rzeczy). No ale dzięki tobie to już coś tam wiem. Choć na dogłębną edukacje na tym polu, brak czasu i pieniędzy. A do emerytury teraz trzeba dłużeeej czekać :)
Dodaj komentarz
Strony: 1 2 3

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.