FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
guzik ozdobny

Nowy system ocen dla Waszych eksponatów

Profil Profesjonalny
1 grudnia 2011
Drogie Kustoszki i Kustosze. Stało się zadość waszym potrzebom i długotrwałym sugestiom - nastąpiła wikopomna chwiła...

Od dzisiaj wszystkie dotychczasowe głosy oddane w serwisie przeliczamy w następujący sposób: oceny powyżej 5 gwiazdek włącznie przeliczone będą jako jeden punkt na plus.

Nie można oceniać eksponatu w dół - na minus. Każdy głos daje punkt, jeśli eksponat jest Wam obojętny, lub się nie podoba, zwiedzamy dalej...

Zaznaczamy, iż przez około tydzień rankingi mogą nieco pływać, zanim wszyskto nie po przelicza nam się do końca.
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
1 grudnia 2011
A co z przeliczaniem głosów w muzeach które miały wyłączony system oceniania? Czy to zadziała automatycznie czy trzeba wyłączyć wyłączenie systemu oceniania?
Profil Profesjonalny
1 grudnia 2011
Znam następującą odpowiedź: 'wyłączone to wyłączone' czyli system ocen jak nie działał tak i nie będzie działał...
1 grudnia 2011
Mi się podoba
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
1 grudnia 2011
Moje pytanie tylko pozornie było głupie, bo u kolegi który też miał wyłączony system ocen głosy są już przeliczone - widocznie wiedząc że ta zmiana nastąpi (nastąpiła) przywrócił system oceniania,u innego z kolei jest tak jak u mnie...wracam więc do systemu oceniania bo ma to wreszcie sens...
Starszy kustosz
1 grudnia 2011
Ciekawa sprawa, chociaż mogłoby być przy eksponacie PODOBA SIĘ, NIE PODOBA SIĘ czy coś w tym stylu. Jak ktoś wystawia jakieś śmieci albo "bzdury" do niczego nie podobne to można by to skomentować a nie ominąć i oglądać dalej.
Starszy kustosz
1 grudnia 2011
Ciekawostką jest jak Wasz system podlicza te punkty, skoro były największe 10-tki a na pierwszym miejscu jest osoba która ma średnią ocenę eksponatów 10.15 i dzięki temu przeskoczyła 167 miejsc do góry.....
Profil Profesjonalny Moderator
1 grudnia 2011
Aktualnie będą i skoki po 584 miejsca w górę do czasu aż system się nie ustabilizuje.
Dotychczas ranking ocen był stały od początku świata, teraz jest przeliczany za ostatnie 7 dni.

Czyli nie czas przebywania eksponatu w tak zacnym gronie będzie się liczył ale "częstotliwość" jego oceniania w ostatnim tygodniu. Inaczej nie ma to sensu gdyż jakikolwiek współczynnik nie będzie sprawiedliwie traktował problemu "ciekawy vs dawno dodany".
Profil Profesjonalny
1 grudnia 2011
Witam.
Nowy system uniemożliwiający ocenianie eksponatu w dół (na minus) - podoba mi się. Sam postulowałem takie zmiany.
Natomiast ranking ocen przeliczany za ostatnie 7 dni, czyli de facto liczący częstotliwość oceniania - nie podoba mi się.
Po pierwsze, w pewnym sensie dubluje się on z rankingiem "Najczęściej odwiedzane w ciągu ostatnich 7 dni". No bo żeby głosować, to trzeba odwiedzić.
Po drugie (i ważniejsze), przeglądając muzea innych Kustoszy (tych z dłuższym stażem) zauważyłem, że większość eksponatów nawet tych najciekawszych przeżywa "boom" w pierwszych 3 dniach po wystawieniu. A potem przez całe miesiące nikt do nich nie zagląda, chyba że przypadkiem. Nowy sposób ocen i punktacji oznacza, że nawet najbardziej ciekawe muzea i kolekcje, jeśli nie będą bez przerwy uzupełniane nowymi eksponatami, już po kilku dniach zastoju, nagle z "ciekawych" staną się "nieciekawe" i wylądują na końcu rankingu, co jeszcze bardziej je pogrąży, ponieważ wtedy nawet "pies z kulawą nogą" do nich nie zajrzy bo nie będzie się tam niczego ciekawego spodziewał. Nowy system niewątpliwie wymusza aktywność, ale przecież nie wszystkie kolekcje da się powiększać w nieskończoność!
Powiem nawet dobitniej - w nieskończoność można rozbudowywać kolekcje "śmieciowe", bo śmieci nigdy nie zabraknie. Kolekcje wartościowe są ograniczone.
Proponuję stworzyć taki system ocen, który będzie promował i/lub reklamował muzea i kolekcje wysoko oceniane, bez względu na to, czy było to 7 dni temu, czy od początku świata. Bo rzeczy piękne są ponadczasowe.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
2 grudnia 2011
jeżeli "moja bursztynowa komnata" - zgromadzi wszystkie możliwe "tak"
stanie się najciekawszym eksponatem
ale tylko w danym tygodniu
w następnym - będzie mniej ciekawa od "czegokolwiek" z jednym głosem ( n.p. "czajnik z dziubkiem od strony rączki")

----------------------
najciekawszy - a najciekawszy w ostatnim tygodniu - to różne pojęcia
szczególnie - przy:
1. jednorazowych wyborach
2. przy zamkniętej grupie głosujących
3. nieporównywalności obiektów
4. promocji nowych obiektów na stronie głównej

i z całym szacunkiem - "Stało się zadość waszym potrzebom i długotrwałym sugestiom..." - razem z - "Czyli nie czas przebywania eksponatu w tak zacnym gronie będzie się liczył ale "częstotliwość" jego oceniania w ostatnim tygodniu. " - źle współgra...
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
2 grudnia 2011
Zgadzam się z przedmówcami - najciekawszy w ostatnim tygodniu - nie o to chodziło...
2 grudnia 2011
jakby nie było, to może otworzyc system oceniania dla niezalogowanych ?
dlaczego tylko zalogowani mogą oceniać ? moze ci z "zewnątrz" czerpią jakieś korzyści oglądając eksponat i dobry opis pod nim -jezeli jest :) i chcieliby swoje wrażenia odzwierciedlić poprzez głos ?
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
2 grudnia 2011
Jeżeli chodzi o problem "7 dni" , to nie widzę żadnej przeszkody (poza ewent. techniczną, o której nie wiem) aby do statystyk dorzucić, idąc za przykładem innych serwisów, belkę z polami do wyboru , dla przykładu : NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE "ostatni tydzień", "ostatni miesiąc", "ostatni rok", "od początku świata;)".

podobnie dla najczęściej komentowanych i najwyżej ocenianych.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.