FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Triumf Śmierci Il Trionfo della Morte
Triumf Śmierci Il Trionfo della Morte

mapa kategorii kolekcji - monety

Profil Profesjonalny Starszy kustosz
29 lipca 2012
wypadałoby trochę uporządkować
wiele kategorii pokrywa się - czyli są tożsame
wiele zawiera się w sobie
część kolekcji wcześniej przypisanych do "monety" - jest niedostępna poprzez kategorie - czyli trzeba zerknąć jak je poprzydzielaliście...

Monety (4049)
2 zł GN (84)
Alderney (1)
Aleksander Jagiellończyk (4)
Angola (1)
Antyk (76)
August III Sas (2)
Austria (22)
Austro-Węgry (9)
Azja i Afryka (5)
Czechosłowacja (16)
Czechy (3)
Francja (1)
Generalne Gubernatorstwo (1)
Hiszpania (4)
Holandia (1)
II RP (1)
III RP (25)
III Rzesza (17)
Imperium Niemieckie (2)
Indonezja (2)
Jan III Sobieski (20)
Jan Kazimierz (357)
Jan Olbracht (11)
Kanada (2)
Kazimierz Jagiellończyk (3)
Kolekcjonerskie (61)
Królestwo Polskie (8)
Libia (1)
Litwa (1)
Luksemburg (1)

Mennictwo (14)
Moneta fałszywa (2)
Monety EGIPSKIE (13)
Monety Greckie (1)
Monety IRACKIE (5)
Monety PALESTYŃSKIE (4)
Monety Polskie i Zagraniczne (132)
Monety RSFSR (3)
Monety Szwajcarskie (2)
Monety Ugandy (2)
Monety ZSRR (43)
Monety angielskie (76)
Monety antyczna (74)
Monety belgijskie (52)
Monety cash (4)
Monety do 1945 roku (52)
Monety francuskie (41)
Monety niemieckie (169)
Monety polskie (257)
Monety pruskie (119)
Monety rosyjskie (78)
Monety różne (212)
Monety różne po 1948r (67)
Monety zastępcze (22)
Monety zastępcze i żetony (37)
Monety świata (15)
Niemcy - NRD (1)
Niemcy - Notgeld (1)
Nigeria (1)
Numizmatyka (100)
Polska - II RP (59)
Polska Królewska (42)
Polska Republika Ludowa - PRL (101)
Rosja (1)
Rumunia (1)
Stanisław August Poniatowski (6)
Stefan Batory (23)
Szwajcaria (1)
Słowacja (1)
Tajlandia (1)
Watykan (10)
Wielka Brytania (12)
Wolne Miasto Gdańsk (32)
Wolne miasto Gdansk (20)
Włochy (11)
Zambia (1)
Zygmunt August (21)
Zygmunt I Stary (50)
Zygmunt III Waza (207)
Średniowiecze (55)
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
29 lipca 2012
moim zdaniem, o czym może już kiedyś wspominałam, należałoby kategorie przypisywać nie do kolekcji/zbiorów, a do poszczególnych eksponatów na etapie ich dodawania do muzeum.

Obecnie np. olejek terpentynowy jest w pocztówkach:
http://myvimu.com/category/26-pocztowki
A komiks europejski wygląda tak...
http://myvimu.com/category/1087-komiks-europejski


ale najbardziej pokręcone to są moje własne zbiory, przez co zdaję sobie sprawę, utrudniam życie osobom które szukają konkretnych eksponatów w muzeach. mówię tu o moich zbiorach mieszanych gdzie na temat mów ulubiony zgromadziłam zarówno papier, jak i inne materiały. do jednej kolekcji mam przyporządkowanych wiele bardzo różnych kategorii...no i tak np w zdjęciach jest karta do telefonu etc......Żeby tego uniknąć musiałabym na karty zrobić inny dział, na wycinki inny, na przypinki inny i tak bym miała mnóstwo kolekcji (a już teraz ich jest za dużo), a w każdej kolekcji po 1 sztuce eksponatu....

Czyli reasumując moja propozycja jest taka, żeby
1. zbiory i kolekcje zostały tak jak są, ale z tą różnicą, że nie przypisujemy do nich kategorii.
2. kategorie przypisujemy do poszczególnych eksponatów podczas dodawania ich do zbioru
i w ten sposób powstaną zbiory, gdzie każdy eksponat może mieć inną kategorię.

Dla przykładu w kolekcji "II Wojna Swiatowa"
mogą się znaleźć buty, monety, medale, broń, zdjęcia, pocztówki, pamiętniki - każda z tych rzeczy to inna kategoria, ale łączy je wspólny temat kolekcji czyli II Wojna....

Wiem, że piszę o czymś trochę innym od przedmówcy, ale ponieważ już o kategoriach mowa, to takie moje zdanie....

Jak zejdziecie z plaży to napiszcie co o tym myślicie ?
29 lipca 2012
Bardzo dobry pomysł.
yuppi masz racje,więc stawiasz kolacje.
A tak serio,to ja się w pełni z Tobą zgadzam.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
29 lipca 2012
z doświadczenia zachowuję zdanie odrębne - czyli jestem przeciw...
to userzy tworzą mapę kategorii - kolekcji
mapa ta jest - tagiem - kolekcji
dorobek istniejący widzimy - i niniejszy wątek jest po to by ten dorobek uporządkować
-----
proponuję "prosić o przypisanie do "prawidłowych" kategorii"
a duble i śmieci - zniszczyć
mechanizmy - zmiana kategorii kolekcji, dodanie nowej kategorii
mamy userów zainteresowanych konkretnymi działami zbiorów, mogą weryfikować prawidłowość swoich obszarów i podpowiadać
czyli - proponuję kierunek: zwiększenie przejrzystości - poprzez uproszczenie dubli - i standaryzację nazewnictwa

pieniądz->monety->monety Rosji (złe - wieloznaczne, i dubel pojęciowy - wyraz monety)
pieniądz->monety->Rosja Carska
pieniądz->monety->Rosja RSFSR
pieniądz->monety->Rosja ZSRR
pieniądz->monety->Rosja Nowa Rosja
pieniądz->banknoty->Rosja burżuazyjna i kontrrewolucja
taki podział porządkuje i ujednoznacznia - daje precyzję
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
31 lipca 2012
Jak zejdziecie z plaży to napiszcie co o tym myślicie ?

Zeszliśmy, pomyśleliśmy..... wchodzę do sklepu po "piwo jasne" ponieważ na wakacjach jestem i mam je w dziale którego mianownikiem(wspólnym tematem) jest woda..... gazowana, niegazowana, brzozowa, produkty zawierające, produkty nie zawierające, destylowana, przegotowana, ..... itd. ... pić się chce...sorbety, lody, nektary... Wychodzę i idę do innego sklepu - ciemne, jasne, pasteryzowane, nie pasteryzowane.... bardziej mnie zawartość chmielu interesuje jak wody.....ekstrakt trzeba określić:)))
Kustoszu - przypisuj właściwie, taguj rozsądnie i z umiarem, lepiej mniej jak za dużo...
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
1 sierpnia 2012
a tak, ja to jestem prawdziwa tagowa spamerka, a potem przy kopiowaniu jeszcze zapominam tagi niepotrzebne usuwać i katastrofa gotowa ;) a z kategoriami to jest jeszcze gorzej - bo to tak jak z pakowaniem walizek na wakacje - "wszystko się może przydać"...

No dobrze to mam teraz pytanko i prośbę (postanowiłam oddać część władzy w ręce ludu) -
jaką kategorię mam zostawić w tej kolekcji - (1 - jedną) :
oto zbiorek:
http://myvimu.com/1/965
Profil Profesjonalny Moderator
3 sierpnia 2012
To ja Wam zdradzę tajemnicę dlaczego jest tak a nie inaczej. Z założenia drzewo kategorii posiada magiczny mechanizm automatycznego przebudowywania się. Polega to na tym iż jeżeli kategoria nie spełnia paru prostych warunków to jest usuwana przez automat a przypięte kolekcje "jadą" pięterko wyżej.

Warunki są różne np. okres, ilość,

Automat jest na razie cały czas uśpiony bo czekamy aż będzie wystarczająca ilość kategorii żeby zaczął sprzątać.

Duble będą zawsze a szczególnie jeżeli rozszerzymy działanie serwisu poza nasz kraj i dojdą automatyczne tłumaczenia kategorii.

Nie możemy również myśleć za użytkowników. To oni wiedzą najlepiej gdzie przyporządkować kolekcje.

Kategorie przypinamy do kolekcji a nie eksponatu, na poziomie eksponatu są tagi.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.