FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
strzelec doborowy

Wystawy - co poprawić

Profil Profesjonalny Moderator
3 grudnia 2012
Rzucam temat wystaw, nie będę ukrywał że w obecnej wersji są mechanizmem o ograniczonej funkcjonalności.

Może parę zdań co to miały być wystawy - mają to być tematyczne czasowe wystawy skupiające w jedną spójną tematycznie całość eksponaty z różnych kolekcji.

1. osoby nie posiadające własnych eksponatów a posiadające wiedzę mogą dzięki nim tworzyć kolekcje tematyczne np. z wielu kolekcji różnych użytkowników wyłuskać przekrój etykiet jednego browaru.

2. wystawy mają być źródłem dla czytników PhotoRSS, czyli ramki WiFi, telewizory Smart, wystawy elektroniczne

3. wystawy ściśle przestrzegają licencji oraz wymagają zezwolenia właściciela eksponatu na wykorzystanie w wystawach, tutaj podeszliśmy chyba zbyt rygorystycznie do tematu bo i tak określają to licencje, każdorazowa prośba o zezwolenie i oczekiwanie na zgodę jest skutecznym hamulcem rozwoju wystaw
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
3 grudnia 2012
Co do pkt. 3 - i tak każdy tu prezentuje swoje zbiory, i tak podany jest właściciel przy eksponacie, to tylko promocja dla kustosza... no chyba, że ktoś zrobi wystawę rzeczy kiczowatych bądź brzydkich...
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
3 grudnia 2012
...1. osoby nie posiadające własnych eksponatów a posiadające wiedzę mogą dzięki nim tworzyć kolekcje tematyczne np. z wielu kolekcji różnych użytkowników wyłuskać przekrój etykiet jednego browaru. ...
a ja się zapytam
jak w/w osoby - prócz wyboru eksponatów mogą "realizować swoją wiedzę"
czyli - brak możliwości skomentowania cudzego eksponatu w wystawie - na prawach opisu....
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
3 grudnia 2012
inny ale związany z powyższym problem
- wyświetlanie (tylko) playera plików dźwiękowych - jest równoznaczne z rezygnacją ilustracji dźwiękowej obrazu (tematycznego)
czyli - "albo widzę - albo słucham"
czyli odnośnie eksponatów - "albo dobrze widzę (tryb powiększenia) - albo "widzę słabo i mogę przeczytać na co patrzę"
--------------------
do wystaw potrzeba playera - jak do prezentacji:
tryb pełnoekranowy - powiększenie zdjęcia
nazwa obiektu wyświetlana - Jak slajdu
przewijany automatycznie tekst opisu i komentarza kustosza wystawy (innym kolorem)
autostart następnego slajdu - lub następny wyzwalany "on click"
równoczesne odtwarzanie plików dźwiękowych z graficznymi
----------------------
ponieważ wystawy dopuszczają użycie - "nie swoich obiektów za zezwoleniem"
a zezwolenie następuje przed publikacją wystawy - czyli bez możliwości zaznajomienia się właściciela obiektu nad sposobem wykorzystania - potrzebny jest mechanizm - "wycofania swojego obiektu z cudzej wystawy"...
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
4 grudnia 2012
sprawdzić chciałam, jak działają wystawy i widzę, że teraz każdy może dodać wszystko do każdej wystawy
(np. http://myvimu.com/exhibition/41431718-prawobrzezne-historie-z-prywatnych-fotografii
- dodałam dwa zdjęcia dorożkarzy - nie moja wystawa i nie moje eksponaty).
O ile brak zgody właściciela eksponatu to dobry pomysł, to jednak w kwestii zgody twórcy wystawy można się zastanawiać, bo niektórzy tworząc wystawę tworzą jakieś "dzieło" i nie każdy zawsze chce, aby inni to zmieniali wg swoich upodobań. Moim zdaniem zostawić należy zgodę twórcy wystawy na dołączenie eksponatu. Chyba, że taka funkcja istnieje, ale jej nie dostrzegłam.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
4 grudnia 2012
Istnieje....
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
4 grudnia 2012
a to bardzo dobrze.....a gdzie można nadusić, żeby się przełączyło z domyślnego dodawania natychmiastowego eksponatów proponowanych do wystawy na domyślne oczekiwanie eksponatów na zgodę twórcy wystawy ?
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
4 grudnia 2012
Wystawa przeróżne ładności
http://myvimu.com/exhibition/47151618-przerozne-ladnosci
Teraz wystawa nas wita tak:


a mi się by (mniej -więcej ale z niezbędnymi ulepszeniami) widziało to tak:




a oglądany eksponat wygląda tak http://myvimu.com/exhibition/47151618/30263#c
a może by tak ?:



Zasadniczo to nic nowego, bo chyba moja wizja jest trochę podobna do gieorgijewskiego. Tak wyglądają wystawy na innych stronach. To jest tylko jedna strona medalu, czyli strona odbiorcy. Bardzo ważne także jest , żeby wystawę było łatwo zbudować nam wszystkim, ale o tym potem ;).
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
4 grudnia 2012
oczywiście tryb full screen ; ( oczywiście )!
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
4 grudnia 2012
tworząc wystawę realizuję pewien zamysł
wg. pewnego scenariusza, gdzie kolejność zwiedzania może być istotna
dlatego "lista wyboru eksponatów wystawy"(dla odwiedzającego) jest zbędna
-----------
mamy "prowadzić zwiedzających" od obiektu do obiektu,
mamy mieć możliwość opowiedzieć o tym co pokazujemy
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
4 grudnia 2012
rację masz, nie powiem ;) ...a może coś takiego jak np. wprowadzająca ścieżka zwiedzania na początku, żeby w kilku krokach pokazać zwiedzającemu o czym mowa ? to taki wystawowy spis treści, ale opcjonalnie.
Tak mi teraz przyszło .... ikonki może na końcu wystawy na cały ekran, żeby zwiedzający mógł wrócić do eksponatów, które go szczególnie zainteresowały. Ja często wracam - na każdej wystawie - takiej prawdziwej - są rzeczy "szczególnie" ciekawe i na te chcemy popatrzeć raz jeszcze...

Drugie albo dalsze - możliwość podzielenia wystawy na działy, ale w prosty sposób. Działy w ramach jednej wystawy to takie mini-wystawy z jednym tytułem i wspólnym tematem.
Dla przykładu (przepraszam za głupi przykład, ale to na szybko )
TEMAT WYSTAWY: Historia Ubioru
dział 1 - Ubiór i znaczenie w historii
dział 2 - Ubiór damski
dział 3 - Ubiór męski
dział 4 - Ubiór dziecięcy...

Działy dobrze jest zaprezentować na początku wystawy .....
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
5 grudnia 2012
przed chwilą trenowałem kreację wystawy...
zagadnienie:
wystawa jako zbiór eksponatów - wystawa jako zbiór zdjęć eksponatów
niby to samo - a jednak nie

prowadząc wystawę - chcę by oglądający - dotarł do konkretnych treści - obrazów

obecnie, jeżeli - eksponat posiada więcej niż jedno zdjęcie "ważne dla wystawy" - nie mogę wymusić wyświetlenia innych niż pierwsze zdjęcie zgłoszone
(kolejnego nie mogę zgłosić - bo eksponat jest już na wystawie)
------------------
gdyby - wystawa była zbiorem zdjęć - można by było wymusić wyświetlenie.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.