FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Całostka pocztowa Cp 2II

Rozszyfrowanie puncy jubilerskiej KG1

24 stycznia 2013
Witam.
Od pewnego czasu zbieram stare pierścionki z PRL-u. Potrafię rozpoznać większość pracowni zarówno po puncach jak i po wzornictwie. Mam tylko problem z gmerkiem KG1. Posiadam 4 takie pierścionki, więc to nie może być praca autorska, ponieważ za dużo ich krąży po świecie. Być może jest to oddział Warmet-u. Wzornictwo również jest nietypowe i niepowtarzalne. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
24 stycznia 2013
Zdjęcia proszę.
24 stycznia 2013
Nie umiem dodać tu zdjęć :/
Podam link:
Gmerek
24 stycznia 2013
Proszę, niech to ktoś zobaczy, nikt nie umie mi pomóc....
24 stycznia 2013
cechowany w Warszawie..
moze zapytac u jakiegos starszego zlotnika/ sprzedawcy
lub w urzedzie probierczym..

czy czegos podobnego nie spotkali albo nie kojarza cechy..

moze byc to jakis imiennik, lub znak pracowni (literatury do nowszych cech nie mam niestety)
24 stycznia 2013
Aż tak nowa ta punca nie jest. Głowa kobiety w owalu była stosowana w latach 1963-86. Gdyby to były same inicjały, to byłabym prawie pewna, że to imiennik, ale cyfra nie daje mi spokoju, poza tym zbyt wiele trafia się ich w obiegu, żeby jedna mała pracownia mogła tyle wyprodukować. Wzornictwo też odbiega od pracowni, które umiem rozpoznać.
Żadnego jubilera starej daty nie znam, handlarze biżuterią również nie rozpoznają ;(
W każdym razie dzięki.
25 stycznia 2013
jak dla mnie "nowe" = po 39 ;)

skoro trafiaja sie dosc czesto w obiegu, to moga pochodzic z 1 warsztatu (podwykonawcy) i byly rozprowadzane przez centrale

najpredzej powinnas znalezc jakiekolwiek info wlasnie w Warszawie (stare sklepy, ze starsza obsluga byc moze wizyta w urzedzie)

kurcze, angole jakos potrafili zebrac swoje hallmarki w sensowne opracowania, a u nas masakra zeby sie czegokolwiek dowiedziec

albo bardzo fragmentarycznie po ksiazkach kilka odbitek porozrzucane, albo natrafiasz na cos przypadkiem

hmm poszukaj moze katalogow wyrobow srebrnych z okresu, katalogow domow handlowych
(czasem cos sie trafia) albo pism wewnetrznych centrali jubiler

a gdybys przzypadkiem natrafila na wzmianki o XIX wiecznym zlotniku/ warsztacie J.Jedlikowski daj znac ;)

prawie rok szukam, a jak na razie ze 4 wyroby z taka sygnatura trafilem a informacji - 0 :)
25 stycznia 2013
Wydaje sie, że nie jest to KG1, a zwłaszcza nie jest to litera K. Nie udało mi się poszukać nic , co mozna dopasować w tym temacie. Moze to odmiana "trzcinki" warmetowskiej.
Współpracujących z Warmetem złotników było sporo - niektórzy działali bardzo krótko, inni wręcz jednorazowo. Wielu byłych absolwentów szkół plastycznych, którzy mieli mały "romans" z Warmetem ostatecznie zajęło się działalnością zupełnie innego typu. Pozostały sygnatury i imienniki, które nawet specjaliści zajmujacy się dawnymi srebrami nie potrafia przypisać konkretnemu artyście.
Będzie musiała Pani poczekać na efekt inicjatywy pana Michala Gradowskiego, który rozpoczął kilka lat temu tytaniczna pracę, mającą zakończyć się opublikowaniem wiadomości o złotnikach czynnych w Polsce po 1945 roku.
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
25 stycznia 2013
Może się mylę ale ja widzę raczej XC1 a po prawej stronie głowy kobiety jest jeszcze 3.
25 stycznia 2013
To na pewno jest KG1. Dziękuję za pomoc.
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
26 stycznia 2013
Książka pana Gradowskiego pod tytułem "Znaki na srebrze"jest do kupienia za 72 zł.
http://www.antyczek.pl/znaki-na-srebrze-najnowszy-katalog-gradowski.html
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.