Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.
Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.
Postów: 126
Eksponatów: 67
Tagi to słowa kluczowe, które hasłowo opisują nasze eksponaty i muzea. MyViMu.com wykorzystuje tagi w wyszukiwarce eksponatów oraz do łączenia podobnych eksponatów.
Zwiedzający mogą wykorzystać tagi do przeglądania muzeów i eksponatów o ściśle określonej tematyce.
Przykładowo:
Jak tagować?
Najlepiej tagować przy pomocy pojedynczych słów oddzielonych przecinkami, chociaż można również stosować dwuwyrazowe frazy jeśli taka forma lepiej opisuje obiekt. Pamiętajcie, że tagi oddzielamy od siebie przecinkami!
Zobaczmy przykładowy eksponat:
Eksponatem jest pocztówka z Gdańska, na której widzimy zdjęcie fragmentu Głównego Miasta: Targ Węglowy, Zbrojownię oraz budynek Teatru Wybrzeże
Eksponat został opisany następującymi tagami:
Gdańsk, pocztówki, pocztówka, Teatr Wybrzeże, Zbrojownia, Targ Węglowy, pamiątki
System automatycznie znormalizuje tagi usuwając z nich polskie znaki oraz zmieniając wszystkie litery na małe.
Analogicznie postępujemy tagując muzeum - podajemy słowa kluczowe, które najlepiej oddają zawartość całego muzeum.
Gdzie znajdę tagi?
Otagować własne muzeum oraz eksponaty możesz w swoim panelu: wystarczy wejść w edycję muzeum lub konkretnego eksponatu.
Gotowe tagi wyświetlamy na stronach eksponatów:
oraz na stronie muzeum:
Zapraszamy do tagowania swoich zbiorów! Pracujemy nad lepszym wyeksponowaniem tagów. Bądź pewien, że Twoje zbiory będą wtedy łatwe do odnalezienia!
Postów: 15
Postów: 99
Eksponatów: 65
Postów: 72
Eksponatów: 774
Wszystko potrafię zrozumieć, ale i Ty Tomaszu T.?
http://myvimu.com/exhibit/1142
Dlaczego? :))
Ps. Przepraszam za drobną uszczypliwość :))
Postów: 487
Eksponatów: 957
Nie zgadzam się np. z teorią że medale w mojej kolekcji są rodzajami odznaczeń.
Co do tagów to popieram sugestię.
Postów: 72
Eksponatów: 774
Ale to nie do Ciebie piłem tylko do innego Tomka;)
Na szczęście ten drugi Tomek, którego "przywołałem do tablicy" już poprawił tagi - dzięki Tomek ;) i nie miej do mnie żalu, bo to był tylko taki mały żarcik. Obiecuję, że więcej nie będę :)) pzdr.
Postów: 99
Eksponatów: 65
Postów: 72
Eksponatów: 774
pzdr.
Postów: 36
Eksponatów: 681
Postów: 372
Eksponatów: 3842
Postów: 126
Eksponatów: 67
Postów: 413
Eksponatów: 1510
dla przykładu w opisie... na końcu wstawiłem linki, linia przerywana i krótkie tagi w innych językach - i chyba to działa w jakiś sposób...
http://myvimu.com/exhibit/54640310-obraczka-011-zlota-grawerowana
między innymi z tego względu założyłem wątek:
http://myvimu.com/thread/1258-dlaczego
Odwiedzają mnie/nas goście zza granicy, ale nie wiemy co oglądali / szukali...
Postów: 126
Eksponatów: 67
Zastanawiamy się tylko skąd się bierze zwyczaj umieszczania w tagach myślników oddzielających od siebie wyrazy, skoro zamiast wedding-ring można po prostu wpisać wedding ring i po całym sformułowaniu dać przecinek tworzący tag.
Edit: zauważyliśmy już, że to nasi starsi koledzy z MyViMu mogli zapoczątkować ten myślnikowy trend :D
Postów: 372
Eksponatów: 3842
Postów: 413
Eksponatów: 1510
MyViMu - Google radzi sobie z tagami tak samo (jeśli nie lepiej), jak ze zwykłą treścią - zdecydowanie się nie zgadzam!
słowo tyfus w Twoim wyszukiwaniu jest kluczem. Kto za granicą szuka po moim nicku? To samo bez tego nicka, daje beznadziejny wynik
i to dla mnie też info, żeby ulepszyć tagowanie... raczej w opisie :P
MyViMu i Jurand... jeżeli w moich tagach są myślniki, to musiały one powstać w początkowej fazie powstawania serwisu. Dla mnie też nie ma sensu myślnikowanie czegoś, co w sumie nie powinno być.
Będę musiał ten problem przejrzeć i ewentualnie poprawić...
a w najbliższym czasie wkleję listę krajów, z których moje muzeum odwiedzano - ale po co i na co? nie wiem...
Postów: 126
Eksponatów: 67
Nie oszukujmy się - eksponat w myvimu, jakim jest obrączka, nie będzie lepiej pozycjonowany na pojedyncze słowo obrączka niż jakikolwiek sklep z biżuterią. A poprzedni screen głównie miał na celu udowodnienie, że tagi nie są pomijane przez wyszukiwarkę.
Poza tym proszę pamiętać, że tagi służą do wyszukiwania eksponatów w obrębie naszego serwisu, a poza tym służą do łączenia podobnych przedmiotów (kiedyś w serwisie pokazywane były podobne eksponaty na stronie konkretnego przedmiotu - zamierzamy do tego powrócić, ale będzie to działało prawidłowo tylko i wyłącznie w momencie, w którym eksponaty będą odpowiednio otagowane i przypisane do właściwych kategorii).
Myślnikowa zagadka z kolei została z całym prawdopodobieństwem rozwiązana kilkanaście minut po naszym wpisie, ponieważ zauważyliśmy, że to nasi starsi koledzy mogli ten zwyczaj zapoczątkować (po analizie obrazków, które zostały wstawione dawno temu w tym wątku ;)).
Zagraniczny ruch na stronie stanowi niewielki procent odwiedzin naszego serwisu. Trzeba mieć świadomość, że może mieć on różne źródła, wśród których znajduje się zmienione IP użytkownika (co oznacza, że wcale nie musi oglądać Pańskich eksponatów z zagranicy). Jeśli chce Pan zwiększyć zagraniczne odwiedziny swojego profilu i mieć choć niewielką pewność, że rzeczywiście odwiedzający nie są polskojęzyczni, może warto pomyśleć o polsko-angielskich opisach?
Postów: 413
Eksponatów: 1510
1. Po pierwsze primo: jesteśmy jedną, mocną grupą pozytywnie zakręconych ludzi... jak rodzina - więc, jeżeli mogę prosić, to bez Pan itp. ... po nicku, będzie bardziej rodzinnie :)
2. Po drugie primo: serwis MyViMu ma opcję tłumaczenia na inne języki. W jak zaawansowanej formie ta opcja jest? Różnie, ale jest - sam pomagałem trochę. Ma to na celu otwarcie serwisu na zagraniczne wyszukiwanie właśnie. Co prawda tłumaczenie obejmuje tylko serwis a nie opisy eksponatów, więc tu mogę się zgodzić, że wielojęzyczny opis eksponatu może wpłynąć na zwiększenie odwiedzin muzeum przez osoby zza granicy.
3. po trzecie primo: podaję przykłady odwiedzin mojego muzeum
- google.pl - nic nie wiem odnośnie czego szukano
- https://www.google.pl/search?q=Guziki+z+munduru+niemieckiego&safe=off&hl=pl&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjd4IalttrRAhUBEiwKHYA6Bd4Q_AUIBQ&gws_rd=ssl - ale tu już wiem czego szukano
- google.ru/ (Rosja) - nic nie wiem odnośnie czego szukano
- yandex.ru/clck/jsredir?from=yandex.ru%3Bsearch%3Bweb%3B%3B&text=&etext=1312.GmpopRE7urwZ1behUxBdmIfLsDupGDg5yFjWIQl0zrg.1e59f89e1d29257af742d510c68f522939131d4f&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXmeppkgUc0YLeQVNu7TCjFWhspMNrg36Y&data=UlNrNmk5WktYejR0eWJFYk1LdmtxdDlhSzdWZlFhaERNM3I1NDRsVGpBRmx3dHZZdWIxZ0Zrb3IwQmNjUVZjMUZGUmJabGJHdjVQbEtlajBja0otMWNjb0JRbEtoOXNzU19uY1d0Sl8 - ale tu już było konkretnie, tylko błąd wyświetla.
A przez Google z różnych krajów świata... mam sporo odwiedzin... tylko nie wiem gdzie, po co i na co.
I do znudzenia... skoro mamy tłumaczenie serwisu (lepsze lub gorsze) to chyba po to, aby nas odwiedzał cały świat... tak mi się wydaje. A skoro nas odwiedza, skoro odwiedza nie tylko moje muzeum ale i innych - to czemu nie da się sprecyzować tych odwiedzin? A że to, cytuję: Zagraniczny ruch na stronie stanowi niewielki procent odwiedzin naszego serwisu - to może właśnie warto w ten temat zainwestować?
I ja chcę wiedzieć: co mogę zrobić, żeby było lepiej nie tylko dla mnie (sprawa drugorzędna) ale dla serwisu?
Postów: 126
Eksponatów: 67
po kolei! Komunikację ostatnimi czasy obsługuje ta „ładniejsza część MyViMu”, ale „drogie MyViMu” też nam odpowiada ;)
A więc będzie rodzinnie! :)
Dokładna analiza odwiedzin, to temat rzeka. Rozumiemy mniej więcej o co chodzi (każdy chciałby znać jak najwięcej szczegółów, wiadomo!), ale udostępnienie narzędzia do odczytu tego typu danych może być bardzo problematyczne. A na pewno czasochłonne w przygotowaniu. Ciągle mamy to na uwadze, ale przy wielu sprawach bieżących, rozbudowanie statystyk schodzi na dalszy plan. Zaczęliśmy nawet grzebać przy nowych statystykach, ale utknęliśmy w jednym miejscu, więc niestety prosimy o cierpliwość ;)
Tłumaczenie serwisu, nie oszukujmy się, tak jak raczkowało z początkiem serwisu, tak raczkuje i teraz. Mieliśmy już pomysły na jego ulepszenie, np. przy pomocy jakiegoś automatycznego modułu do tłumaczeń jaki ma chociażby Google, który tłumaczyłby (pewnie początkowo trochę kulawo) nawet Wasze opisy. Ale znowu muszę powtórzyć, że musimy odłożyć to na później. Wpierw trzeba przysiąść do tego, co mamy i poprawić istniejące niedociągnięcia lub wdrożyć nowe rozwiązania.
A co można zrobić dla siebie i dla serwisu? Po pierwsze dobrze zarządzać swoją kolekcją:
- umieszczać atrakcyjne zdjęcia eksponatów – poradniki możecie znaleźć tutaj:
http://myvimu.com/pages/howtos
- dbać o swoje opisy, pamiętać o tagach, przypisywaniu eksponatów do odpowiednich kategorii, uzupełniać istotne informacje (czy to za pomocą atrybutów czy w opisie).
Pamiętajcie, że Wasze muzea są zarówno Waszą wizytówką, jak i wizytówką serwisu – dzięki umieszczaniu wartościowych i pełnych, oraz atrakcyjnych informacji budujecie swój i nasz prestiż :)
Po drugie: rozmawiajcie z nami! Gdy napotkacie jakieś problemy, zauważycie błąd albo macie pomysły na nowe funkcjonalności lub zmiany, które możemy wprowadzić – po prostu się z nami skontaktujcie. Tu podpowiem, że im lepiej opiszecie jakąś sprawę, tym szybciej będziemy mogli zareagować.
Po trzecie: jeśli wiecie dużo o swoich zbiorach lub gdy chcecie się podzielić swoją wiedzą na jakiś temat, może warto pomyśleć o napisaniu dłuższego tekstu? Z chęcią opublikujemy go na naszym blogu, zapewniając Wam korektę redakcyjną oraz promocję, zarówno na głównej stronie MyViMu, jak i w mediach społecznościowych. A może uda nam się załatwić jeszcze coś więcej, kto wie? ;)
Jurgen – napisaliśmy Ci prywatną wiadomość. Dodawanie tagów przeszło ostatnio testy i nie zauważyliśmy żeby coś nie działało, dlatego prosimy o dokładniejsze info. A co do znaków polskich, niemieckich itp. w tagach – wydaje nam się, że od początku istnienia serwisu tagi miały usuwane wszystkie litery tego typu, co nie powinno przeszkadzać w prawidłowym ich wyszukiwaniu (poprawcie mnie, jeśli się mylę). Sprawdzimy czy w ogóle możemy coś z tym zrobić.
Tagi na pewno możesz podzielić na szczegółowe (jak pełna nazwa jednostki, nazwy własne) i bardziej ogólne, hasłowe (typu: wojsko, mundur, action figures) – nie ma tu ograniczenia co do długości tagu, ale warto pamiętać żeby nie wpisywać np.. zdań w tagach, bo i takie rzeczy się zdarzają – w końcu tagi, to po prostu słowa kluczowe.