Uwagi, Pytania, Pomysły... na forum Moja kolekcja. / Pieniądz - dyskutuj w MyViMu.com
FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

LOSOWY EKSPONAT
Gdańsk

Uwagi, Pytania, Pomysły...

15 kwietnia 2010
Jeśli macie jakieś pytania, pomysły lub uwagi to piszcie tutaj.
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
15 kwietnia 2010
a na jaki temat...??
16 kwietnia 2010
W opisie mojego forum jest napisane, że chodzi o moją kolekcje.
15 stycznia 2012
Witam!
Pytanie do banknociarzy.
Znacie jakiś bezawaryjny sposób na wyprostowanie banknotu ?
http://myvimu.com/exhibit/1751717-20-zlotych-1948-rok

Eksperymentowałem kiedyś na kiepskich stanach stówek z Waryńskim. Na banknot kładłem koc lub inny materiał i przejechałem żelazkiem z niewielką temp., niby prostowało ale tutaj nie chcę ryzykować, dlatego czekam na pomysły ;)
Profil Profesjonalny
15 stycznia 2012
Ogólnie sprawa nie wygląda łatwo. Po przejechaniu żelazkiem wydaje mi się, że banknot błyszczy. Robiłem takie eksperymenty na bardzo kiepskich, bezwartościowych banknotach. Bawiłem się kiedyś w "klepanie" pogniecionych dokumentów za pomocą twardego płaskiego przedmiotu i pincety. Żmudna robota ale bezpieczna. Czy się opłaca? Sam nie wiem. Banknoty z bardziej popularnej serii można kupić za około 50 zł, przykład: http://allegro.pl/20-zlotych-1948-rok-seria-ke-i2021918010.html
15 stycznia 2012
Wiem, że można kupić ale posiadam już taką 20 i chciałbym ją właśnie podprostować w jakiś bezpieczny sposób :). A te 50 zł wolałbym przeznaczyć na kolejny banknot z serii 1 lipca :).
Profil Profesjonalny
15 stycznia 2012
Ja bym nie ingerował a takim razie w jego wygląd, lepiej zostawić tak jak jest :) może kiedyś trafi się możliwość kupienia takiego waloru w okazyjnej cenie :)

Ja osobiście nie zbieram PRLu (jeszcze ;) ) ale coś tam się pozyskało w między czasie..... no i przegapiło za małe pieniądze... ;)
15 stycznia 2012
Ok, zostawie takiego - chyba, że ktoś poda jakąś fajną metodę.
Co do banknotów PRL to dla mnie są ciekawe, a teraz staram się uzupełnić serię 48 roku, na razie są dwa :).
Profil Profesjonalny
15 stycznia 2012
Kiedyś do numizmatycznego wszedł młody facet, około 30. Wyciąga kopertę takich 20 złotówek i pyta się właściciela ile za nie da. Mówi, że żona w książkach znalazła, on wsadził do koperty, zgiął na pół, do kieszeni i do sklepu. Twierdził, że wszystkie były idealne..... Koleś w numizmatycznym ze śmiechu nie potrafił wyrobić z głupoty sprzedającego....
15 stycznia 2012
Są ludzie i taborety jak to mówią ;)
Dobra, tej 20 dam spokój.
Profil Profesjonalny
15 stycznia 2012
Tak w temacie okazji, 11 sztuk, 11 złotych ; ) kiepski skan, stany zachowania nie licząc banknotów 1 grosz i 50 groszy super :)

Profil Profesjonalny Starszy kustosz
15 stycznia 2012
Mówi, że żona w książkach znalazła...
tu jest powolna metoda, może nie idealna do końca ale zawsze ... między strony rozprostowaną ( wkładam w koszulkę A5), przyciskam paroma tomami encyklopedii i leży dopóki żony nie wkurzy... czyli różnie, ale po jakimś czasie dużo lepiej wygląda...
Profil Profesjonalny
15 stycznia 2012
Tylko że tamte były w bankowych stanach podczas znalezienia :)

A wkładanie do książki nie wiem czy jest aż tak dobrym pomysłem poprawiającym prezencję banknotu..... ślady po złamaniach i tak pozostaną.
15 stycznia 2012
Kired, bardzo fajny zakup, gratuluje, muszę kiedyś coś takiego sobie zkombinować :))
Profil Profesjonalny
15 stycznia 2012
uwierz mi, że to nie jest fajny zakup. Do dzisiaj żałuję, że nie wziąłem numeru telefonu. Ogólnie 50 sztuk nabyłem za 50 zł ; )
15 stycznia 2012
Czemu niefajny ? 11 zł czy tam 50 zł to nie jest majątek a eksponat ciekawy :)
Profil Profesjonalny
15 stycznia 2012
Z 500 sztuk różnych banknotów (nie przesadzam) jeszcze mogłem wtedy nabyć. Polskie, niemieckie, rosyjskie, austriackie. 2 rozwalone paczki banknotów 1 i 2 złote z 1946 roku.
15 stycznia 2012
slady po prostowaniu zawsze zostaja, nie mniej przed wlozeniem do koszulki wyprostowac trzeba...
rekawiczki, peseta, kilka paskow papieru i delikatnie rozprostowywac i wsadzic w koszulke...
w ciagu jakiegos czasu sie ulezy ale pod swiatlo bedzie widac wszelkie zalamania
praktyk pod tytulem prasowanie, pranie itd nie polecam - sporo takich walkow na allegro przechodzi :(

a tak w kalserze w ciagu kilku miesiecy bedzie jako tako wygladac
15 stycznia 2012
Sprawa nieaktualna ;)
Wyciągnąłem 20 po jakimś czasie z klaseru i główne zgięcie się "rozłożyło", wiadomo że ślady po zgięciu są ale banknot jest ogólnie prosty.

Kired, trzabyło brać !!
Profil Profesjonalny
15 stycznia 2012
Mów tak dalej to się załamię ; ) było, minęło :)
15 stycznia 2012
Ok, już nie będe :) może jeszcze Ci się taka okazja trafi.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.