Pistolet maszynowy... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Pistolet maszynowy Steyr-Solothurn MP-34 (S1-100)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 48
<
>
Broń o dość zawikłanej historii, wywodząca się z bergmannowskiego MP-18 (który był pierwszym na świecie nowoczesnym i praktycznym pistoletem maszynowym), o analogicznej do MP-18 mechanice i bardzo podobnym wyglądzie.

Projekt wstępny opracował Louis Stange z firmy Rheinmetall w roku 1924. Z powodu restrykcji, nałożonych na Niemcy po I wojnie światowej, dokończenie konstrukcji przeniesiono w 1929 do Szwajcarii, do firmy Solothurn z Zurichu, w której broń oznaczono symbolem S1-100. Poniewaz z kolei Solothurn nie miał możliwości podjęcia wielkoseryjnej produkcji, tę uruchomiono w roku 1930 w austriackich zakładach Waffenfabrik Steyr (warto dodać, że Rheinmetall kontrolował oba wymienione przedsiębiorstwa).

Jako, że broń była konstrukcją bardzo udaną, szybko zainteresowały się nią siły zbrojne kilku krajów, zwłaszcza z Ameryki Południowej. Tam też, podczas wojny pomiędzy Paragwajem i Boliwią (wojna o Gran Chaco 1932-35) miał miejsce jej bojowy debiut. Pistolety maszynowe Steyr-Solothurn trafiły też do Chin i Japonii (używano ich m. in. podczas walk na wyspach Pacyfiku). W Europie, w latach trzydziestych, używała ich policja i armia austriacka oraz policja portugalska. Po przyłączeniu Austrii do hitlerowskich Niemiec w 1938, pistolety maszynowe Steyr-Solothurn, pod oznaczeniem MP-34(ö) wprowadzono na uzbrojenie jednostek Waffen SS (używano ich w latach 1939-40 w kampaniach w Polsce i we Francji). Później trafiły do drugoliniowych i pomocniczych jednostek Wehrmachtu oraz policji. Produkcję zakończono w roku 1940, gdy na linie produkcyjne w Steyr trafił MP-40, pistolet maszynowy nowej generacji. W 1942 wiekszość używanych w Niemczech pistoletów maszynowych MP-34(ö) wyremontowano i sprzedano do Portugalii, gdzie pod nazwą "Pistola-metralhadora 9 mm m/942 Steyr" były używane przez wojsko do lat pięćdziesiatych, a przez formacje paramilitarne i kolonialne - do lat siedemdziesiątych XX wieku.

Pistolet maszynowy Steyr-Solothurn, nawet na tle ówczesnych (przedwojennych) najlepszych wzorów tej broni, wyróżniał się jakością wykonania i bardzo przemyślanymi szczegółami konstrukcyjnymi. Przykładowo - magazynek dołączany był (z lewej strony broni) nie pod kątem prostym, lecz nieco ukośnie, co ułatwiało podawanie naboi i zapobiegało zacięciom przy strzelaniu. Gniazdo magazynka stanowiło zarazem uchwyt ułatwiający szybkie ładowanie naboi z łódek (do ładowania pusty magazynek wkładało się do gniazda od dołu - jak na jednym ze zdjęć). Egzemplarze produkowane do 1939 wyposażone były w zaczep do bagnetu po prawej stronie osłony lufy.

Ciekawostka: znakomita konstrukcja, zastosowanie najlepszych materiałów i wyjątkowa jakość wykonania (co przekładało się równocześnie na bardzo wysoki koszt jednostkowy), spowodowało, że Steyr-Solothurn nazywano często "pistoletem maszynowym Rolls-Royce".

Kaliber 9 mm, nabój 9 x 19 mm Parabellum. Produkowano tez broń na inne naboje 9 mm (np 9 x 23 mm Steyr) oraz w innych kalibrach - od 7,65 mm do 11,43 mm. Magazynek na 32 naboje (rzadko stosowano też dwudziestonabojowe).

W kolekcji: pistolet maszynowy nr seryjny 370, wyprodukowany w Steyr w okresie pomiędzy 1935 a 1939. Prezentowany egzemplarz przebywał już w Polsce, podczas II wojny światowej. Jest bardzo prawdopodobne, że stanowił uzbrojenie esesmana podczas w kampanii wrześniowej 1939, natomiast z całą pewnością został, przed dostarczeniem Portugalii, wyremontowany w Warszawie, w zakładach znajdujących się pod zarządem Steyr-Daimler-Puch (w dawnej Państwowej Fabryce Karabinów) o czym świadczą Waffenamty "WaA 189" znajdujące się w dwóch miejscach na broni. Na komorze zamkowej nabite godło Portugalii i data "1942" (rok kontraktu, w którym broń trafiła do tego kraju). Bagnet przedwojenny austriacki, firmy L. Zeitler z Wiednia.

Jako kolejną ciekawostkę, warto odnotować, że wydana konspiracyjnie w Warszawie w 1943 "Instrukcja o broni piechoty - Uzbrojenie niemieckie cz.1", opisywała również "Pistolet maszynowy wz. 34 (austr.)". Instrukcja omawiała budowę, rozkładanie i składanie, zasady użycia, mozliwe zacięcia i sposoby ich usuwania, a tekstowi towarzyszyły dokładne rysunki peemu i poszczególnych jego części. Przy opisie informowano także, że jest to broń używana "najczęściej przez formacje policyjne".
Data dodania: 1 listopada 2016
Datowanie przedmiotu: 1935 - 1939
Miejsce pochodzenia: Austria
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1617 razy od 1 listopada 2016
Reklama
Dodaj komentarz
1 marca 2017
Slowo drozsze pieniedzy :) Dzieki za fotke i gratuluje fanciora . Piekna rzecz
28 lutego 2017
Obiecane - zrobione. Wrzuciłem zbliżenie celownika ze znakiem producenta (Steyr) i "warszawskim" Waffenamtem. Drugi Waffenamt jest na kabłąku spustu.
22 lutego 2017
Dzięki wielkie!
Zbliżenia Waffenamtów wrzucę, ale dopiero na początku przyszłego tygodnia (na razie jestem w ciągłych rozjazdach poza domem). Prawdopodobnie niebawem podmienię tez część zdjęć w ogóle - dłuższe sztuki też sfotografuję na białym tle, bo z "Green Screenów" nie jestem zbyt zadowolony.
22 lutego 2017
Czapka z głowy...
22 lutego 2017
Mozesz pokazac zblizenie na ten Waffenamty "WaA 189 " z Wa-wy . To tez jest gratka kolekcjonerska :)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.