OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
48 / 52
<
>
Opracowany w 1940, jako wersja czołgu ciężkiego KW, przeznaczona do przełamywania wyjątkowo silnie umocnionych pozycji nieprzyjaciela (wymagania powstały na podstawie doświadczeń z nieskutecznych ataków na fińskie bunkry podczas radziecko-fińskiej "wojny zimowej" 1939-1940). Na kadłubie czołgu KW ustawiono nową wieżę (z haubicą 152 mm) opracowana przez zespół N. W. Kurina , a pojazd w takiej konfiguracji nazwano po prostu "KW z dużą wieżą". Kilka egzemplarzy zdążyło wziąć udział w ostatnich operacjach wspomnianej wojny.

Finalny wariant czołgu, o nieco zmienionym kształcie wieży, został w maju 1940 roku, decyzją Rady Komisarzy Ludowych przyjęty do uzbrojenia Armii Czerwonej pod oznaczeniem KW-2. W latach 1940-1941 w zakładach LKZ (Leningradskij Kirowskij Zawod) wyprodukowano łacznie 334 egzemplarze.

Czołg zachował niestety wszystkie wady modelu KW-1 (zbyt słaby silnik, tragicznie zła transmisja - skrzynia biegów i sprzęgła boczne), dokładając kolejne, wynikające ze wzrostu masy do 52 ton. Nie był w stanie przekraczać większości mostów drogowych, co poważnie ograniczało możliwości jego użycia. Miał natomiast bardzo skuteczne opancerzenie i potężne uzbrojenie, chociaż czasami (zwłaszcza przy przechylonym lub pochylonym kadłubie) mechanizm obrotu ogromnej i ciężkiej wieży też potrafił odmówić posłuszeństwa. W Armii Czerwonej nie traktowano go jako typowego czołgu lecz uważano za dość wąsko wyspecjalizowane cieżkie działo szturmowe.

W 1941 czołgi KW-2 stanowiły kompletne zaskoczenie dla niemieckich żołnierzy. Dowódcy nie byli w stanie uwierzyć w meldunki o czołgach z działami 152 mm, a frontowi żołnierze gorączkowo szukali sposobu na ich niszczenie. Szczęściem dla nich, układ napędowy był bardzo podatny na uszkodzenia, a wiele czołgów KW-2 często samo "uprzejmie" ulegało awariom, co umożliwiało ich zniszczenie z pomocą sprowadzonej ciężkiej artylerii lub (po skrytym podejściu) przez podłożenie ładunków wybuchowych.

Kwintesencją użycia KW-2 na froncie było całodobowe (24/25 czerwca 1941) "oblężenie" jednego z tych czołgów w bitwie pod Rosieniami. KW-2 zablokował ważne skrzyżowanie dróg, odcinając w ten sposób jednostki czołowe niemieckiej 6 Dywizji Pancernej od rzutu kwatermistrzowskiego, co spowodowało konieczność wstrzymania niemieckiego natarcia. Unieruchomiony czołg zostal zniszczony dopiero ogniem ściągniętych dział przeciwlotniczych 88 mm.

W kolekcji: czołg KW-2 (wersja produkowana od grudnia 1940 roku) z niezidentyfikowanej jednostki Armii Czerwonej, lato 1941. Czołgi te nie nosiły żadnych numerów ani oznaczeń, czasami natomiast (jak wiele innych pojazdów) ozdabiane były napisami "podnoszącymi morale" czerwonoarmistów.

Model w skali 1/35 zestaw Trumpeter
Data dodania: 2 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1621 razy od 2 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.